“شیردار”؛ داستان زندگی عثمان هوفی دوئت خوان معروف خراسانی منتشر شد


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، کتاب «دوجار» داستان های ریز و درشت زندگی پربار عثمان خوفی دوتاریست شهیر خراسانی توسط انتشارات «امیر شهلا» منتشر شد.


به گفته شهلا، نویسنده این اثر، منظور دوجار، عثمان و دوتار بی قرارش است که ۷۰ سال در حف از شهرهای مرزی استان خراسان رضوی دیوار کشید تا جایی که بسیاری از آن سوی مرزها ایران را شناسایی کنند. با عثمان و همراه زندگی اش.


داستان این کتاب زندگی عثمان محمدپرست است و امیر شهلا سعی کرده دقیق ترین داستان کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و پیری عثمان را با زبان شیرین داستان روایت کند.


نویسنده معتقد است زندگی ۹۴ ساله عثمان سرشار از داستان های شیرین و آموزنده است. انتخاب دستی این داستان ها دشوار بود. هر داستان از گفتگو با عثمان و گفتگو با فرزندان، عروس‌ها و نوه‌های او گرفته شده است.


داستان داستان داستان زندگی او که پر از پند و اندرز است. نکات، توسط امیر شهلا در کتاب دوجار نوشته شده است.امیر شهلا پیش از این کتاب «قصه های من از بابا اراج» را منتشر کرده بود که در مدت ۵۴۰ روز حدود ۱۷۰۰۰ جلد فروش داشت.


کتاب دویار در ۲۵۶ صفحه، نوشته امیر شهلا، طراحی نوید فلاحت، صفحه آرایی ریحانه هادی، تصحیح فهیمه پورخسروانی و تصویرگری آتوشا مافی در ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات نوین شرق به چاپ رسیده است.


خانم سیمابینا و پروفسور محمود دولت آبادی، پروفسور کیوان ساکت و پروفسور یدالله کابلی مقدمه ای بر این کتاب نوشتند و هر کدام از منشور خاطراتی که با عثمان محمدپرست داشتند، رمز عثمانی شدن و عثمانی ماندن را بیان کردند.


گزارش کردن ابنا عثمان محمدپرست متولد ۱۳ مهر ۱۳۰۷ معروف به عثمان کافی از استادان دوتار خراسان و مدرسه ساز بود. او اولین نفری بود که آهنگ نوایی را در سال ۱۳۵۳ اجرا کرد.


عثمان محمد پرست درباره پیدایش دوتار نوازی گفت: خاستگاه دوتار سه شهر کاف، تایباد و تربت جام است که بیشتر آوازهای ایرانی و محلی می نوازند، سپس دوتار در قوچان، شیروان و بوینر رایج است که کردی می نوازد. آهنگ ها . و ترکی می نواختند، از آنجا به ترکمن در گنبد کاووس رسید که با دوتار آوازهای ترکمنی می نواختند».در ۲۲ تیرماه ۱۳۹۱ در مراسم یادبود عثمان محمد پرست از سردیس وی و در ۲۹ آبان ۱۳۹۸ از تندیس عثمان محمد پرست در مجتمع فرهنگی هنری مدرس شهر کاف رونمایی شد. همچنین در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ اولین پلاک دائمی خراسان رضوی در جلوی درب منزل عثمان محمدپرست توسط اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی به منظور حفظ میراث ناملموس کشور نصب شد.


عثمان محمدپرست بر اثر عفونت ریه در نهم اردیبهشت ۱۴۰۱ در بیمارستان ۲۲ بهمن کافی در سن ۹۴ سالگی درگذشت.