طرح کتابخانه پیشخوان در مناطق شمالی و جنوبی خوزستان در حال اجراستعباس حسین زاده مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان در گفت و گو با … خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) خوزستاننیازهای فرهنگی مناطق و روستاهای در معرض تهدید را از اولویت های اصلی نهاد کتابخانه برشمرد و افزود: با توجه به اینکه ۴۵ روستای خوزستان با جمعیت ۲۵۰۰ تا ۷۰۰۰ نفر فاقد کتابخانه هستند و فضایی برای مطالعه کتاب ندارند، تصمیم گرفتیم. برای برنامه ریزی بیایید پذیرایی کتابخانه ای ترتیب دهیم تا این افراد به کتابخانه دسترسی داشته باشند.

وی با اشاره به کارایی و ظرفیت این پیشخوان ها گفت: این پروژه در قالب دو کتابخانه ۳۲ متری متصل به ال ای دی، میز، صندلی و تجهیزات ایمنی است و منابع این کتابخانه ها هم برای بزرگسالان و هم برای بخش ها در نظر گرفته شده است. برای بچه ها.

حسین زاده با بیان اینکه طرح کتابخانه پیشخوان به صورت آزمایشی اجرا می شود، گفت: در صورت موفقیت طرح کتابخانه پیشخوان به جای ساخت کتابخانه گران قیمت در روستاها می توانیم با اطلاعات گسترده از طریق کتابخانه به شبکه کتابخانه ها متصل شویم. دسترسی داشته باشید

وی بهره برداری از ظرفیت های دهیاران برای ایجاد خدمات کتابخانه ای در روستاها را از نکات مهم این طرح دانست و گفت: دستورالعملی برای هماهنگی با دهیاران تهیه شد و بر اساس این دستورالعمل ها با دهیاران وارد مذاکره شدیم تا شخص به عنوان “دستیار کتاب” . علاوه بر فراگیری آموزش های لازم کتابدار، «دستیار کتاب» مسئولیت کتابخانه را بر عهده دارد.

حسین زاده از مزایای کتابخانه پیوست جلوگیری از هدر رفت سرمایه اشاره کرد و گفت: با توجه به هزینه بالای منابع و نیروی انسانی برای راه اندازی کتابخانه، در صورت عدم موفقیت طرح پیشخوان کتابخانه به راحتی امکان جابجایی آن وجود دارد. . و همچنین می تواند مانعی برای یکی از چالش های بزرگ در ترویج مطالعه باشد.


وی به سوال یک خبرنگار پاسخ داد ابنا پروژه های نهاد کتابخانه ها بر اساس چه فازهایی ساخته می شود؟ وی اینگونه توضیح داد: دو پروژه اخیرا آغاز شده است. «مسجد ارشاد سلیمان» به دلیل فرسودگی تخریب شد و بازسازی آن با وام تضمین شده انجام می شود. پروژه جدید دیگری در منطقه خوی علوی اهواز که فاقد کتابخانه است، ملکی به مساحت ۷۵۰ متر مربع خریداری کرد.


حسین زاده از پنج پروژه در دست اجرا دیگر از جمله کتابخانه حکیم وفایی شوشتر، روستای موران در شهرستان کارون، شهر آزادی در اندیمشک، علامه امینی در اهواز خبر داد و گفت: ساخت این کتابخانه ها به زودی آغاز می شود و بر اساس نیاز ما دو پروژه انجام می شود. امسال در شهرستان «شرفت» شوشتر و در شهر «هار» شوش ساخته شده است.


وی در بخشی دیگر از ارائه خود به سند چهارساله راهبردی کتابخانه ها اشاره کرد و گفت. یکی از رویکردهای حوزه کتاب تبدیل کتابخانه ها به پایگاه های اجتماعی است و در این افق چهار ساله شاهد حرکت کتابخانه ها در موضوعات مختلف با برنامه های مطالعاتی دقیق بوده است.


مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی خوزستان سند راهبردی را دارای ۵ هدف دانست و اظهار داشت: اولین هدف سند راهبردی توسعه و تنوع بخشی به خدمات کتابخانه ای و گام برداشتن در زمینه فعالیت های ترویجی است.توسعه کتابخانه ها زیرساخت و تجهیز به فناوری زیرساخت فناوری اطلاعات استانداردسازی خدمات کتابخانه ای در استراتژی دوم این سند گنجانده شده است.


وی فعالیت کتابخانه های عمومی را مایه تحول در جامعه دانست و افزود: حضور در فضای مجازی و ممیزی ارائه خدمات محتوایی خارج از کتابخانه به مردم مبنای سومین هدف راهبردی است. همچنین بهره‌گیری از ظرفیت خیرین کتابخانه‌ای و تبدیل کتابخانه‌های خوزستان به مکانی اجتماعی برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی از راهکارهای چهارم و پنجم این سند است.


یادآور می شود در حال حاضر ۲۲۰ کتابخانه در خوزستان وجود دارد که از این تعداد ۱۸۱ کتابخانه نهادی، ۳۸ کتابخانه تعاونی و یک کتابخانه مستقل است.