عده ای پیشنهاد دادند که به جای تخریب کتابخانه ها به کانون عاطفی واگذار شودمنصور کوهی رستمی رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)وی درباره پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر واگذاری کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نهاد کتابخانه های عمومی که واکنش های زیادی را در فضای مجازی به دنبال داشت، اظهار داشت: سوال در مورد واگذاری کتابخانه ها به مرکز نهاد کتابخانه های عمومی کشور توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل چالش هایی که این مرکز در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می کند. احتمالاً بحث‌هایی در هیئت امنای مرکز مطرح شده و با توجه به چالش‌ها و مشکلات موجود پیشنهاد واگذاری کتابخانه‌های مرکز به موسسه داده شده است.


رئیس انجمن علمی ترویج نهاد کتابخانه های عمومی ایران افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز نهادهای خاطره انگیزی برای مخاطب ایرانی هستند.


کوهی رستمی با گلایه از اینکه نباید به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخورد احساسی کرد، گفت: قبل از بررسی و پیگیری همه جانبه موضوع و تشکیل جلسات همفکری با حضور موافقان و مخالفان و نمایندگانی از هر دو قشر، که است کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نهاد کتابخانه های عمومی کشور نباید نظر صد در صد موافق یا مخالف بدهد.


وی با بیان اینکه نباید نهادی به بهانه پیشنهاد تخریب شود، تصریح کرد: به بهانه اینکه کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آموزش داده می شود، کتابخانه های عمومی تخریب نشود. در عوض، بهتر است گفت‌وگو و عقلانیت داشته باشیم و با توجه به مزایا و معایب این ادغام، به یک جمع‌بندی کلی برسیم و سپس اعلام کنیم که این دو مرکز به طور جداگانه فعالیت کنند یا مرکز به نهاد کتابخانه‌های عمومی متصل شود. بهتر است؟


رستمی با بیان اینکه انجمن علمی ترویج کتابخانه های عمومی ایران تنها انجمن تخصصی در حوزه کتابخانه های عمومی کشور است، گفت: این انجمن از نمایندگان نهاد کتابخانه های عمومی کشور و کانون دعوت به عمل می آورد. رشد فکری کودکان و نوجوانان برای رسیدن به نتیجه صحیح در جلسات طوفان فکری در این انجمن شرکت کنید.


وی ادامه داد: نمایندگان مرکز باید در این جلسات درباره چالش ها و مشکلات خود صحبت کنند. چرا کانون به پیشنهاد واگذاری کتابخانه ها به سازمان کتابخانه ها آمد یا در صورت واگذاری کتابخانه ها کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تعطیل می شود؟ آیا مرکز فعالیت های مختلفی انجام نمی دهد؟ آیا نهاد کتابخانه با این کار حمایت مالی خواهد کرد؟ اینها سوالاتی است که باید به آنها پاسخ داده شود.


کوهی رستمی به سکوت وزارت آموزش و پرورش در خصوص پیشنهاد ادغام کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با کتابخانه های عمومی کشور اشاره و تصریح کرد: کانون زیر نظر هیئت امنا اداره می شود. . اما وزارت آموزش و پرورش هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده است.


وی درباره مشکل قانونی واگذاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نهادی غیردولتی مانند نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: کانون یک شرکت است و دولتی و غیردولتی محسوب نمی شود. و کتابخانه های عمومی کشور یک سازمان عمومی غیردولتی است. اما بهتر است این ماجرای انتقال را از نظر حقوقی بررسی و روشن کنیم، آیا این انتقال از نظر حقوقی امکان پذیر است یا خیر؟ اگر این امکان وجود ندارد باید به دنبال راه حل قانونی برای این حادثه باشند و در صورت امکان مزایا و معایب این حادثه چیست؟

رئیس انجمن علمی ترویج کتابخانه های عمومی ایران افزود: باید بررسی شود که آیا این پیشنهاد برای فرهنگ سازی و ارتقای سطح مطالعه، کتابخوانی و فرهنگ کودک مفید است یا خیر؟ آیا این ادغام منجر به هم افزایی بیشتر نقاط قوت کانون پرورش فکری کودکان و کتابخانه های عمومی کشور می شود و می تواند طیف وسیع تری از مخاطبان را در برگیرد یا خیر؟ از دل این گفتگوی عقلانی می توان گامی در جهت اجرای ایده درست برداشت.


کوهی رستمی درباره این ادغام گفت: سال ها به عنوان مدیر کتابخانه های استان خوزستان کار کردم و خوب می دانم که مرکز و نهاد کتابخانه های عمومی کشور ظرفیت های خاص خود را دارد. به خاطر دارم که در زمان مدیریت من در این استان ۲۲۰ کتابخانه عمومی در استان خوزستان مشغول به کار بود و مرکز فقط ۵۰ کتابخانه داشت. این تعداد کتابخانه تا دو سال پیش و حتی الان تغییر چندانی نکرده است. بدیهی است که نهاد کتابخانه های عمومی از نظر وسعت و حجم خدمات گسترده تر است.

وی افزود: کتابخانه های عمومی هم اکنون دارای ۳۰۰۰ کتابخانه با ۷۰۰۰ کارمند و مرکز دارای ۱۰۰۰ کتابخانه و مرکز سیار است. کتابخانه‌های عمومی کشور از نظر عملکردی به یک مرکز فرهنگی و اجتماعی تبدیل می‌شوند و طیف وسیعی از فعالیت‌ها را برای گروه‌های سنی مختلف انجام می‌دهند. اما کانون فقط یک کتابخانه نیست، یک مرکز فرهنگی است و جای خود را در دل مردم باز کرده است. اما به طور کلی فرآیند تدریس بدون شک نیاز به بررسی دارد.

رئیس انجمن علمی ترویج کتابخانه های عمومی ایران با بیان اینکه این پیشنهاد به معنای تعطیلی و انحلال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیست، گفت: این کانون فعالیت های دیگری را نیز انجام می دهد. آیا مرکز به عملکردهای دیگر روی آن آسیب می رساند یا خیر؟ این آموزش باید با اجزای مختلف بررسی شود و تنها با بررسی یک مورد قابل حل نیست.


رستمی با بیان اینکه مخالفان آموزش کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیشتر بر موج عواطف سوار می شوند، تصریح کرد: این احساس ناشی از تعلق خاطر به یک مکان نوستالژیک است، اما باید نتیجه درستی گرفت. بدون توجه به احساسات و بر اساس منطق.


وی درباره مزایای احتمالی این ادغام گفت: هم اکنون کارهای موازی زیادی در نهاد کتابخانه های عمومی کشور و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حال انجام است و این ادغام باعث هم افزایی بیشتر فعالیت ها می شود. مرکز و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ اما عیب این رویداد این است که به گفته مخالفان باعث تعطیلی سایر بخش‌های مرکز می‌شود.

رئیس انجمن علمی ترویج کتابخانه‌های عمومی ایران افزود: بخش کودک کتابخانه‌های عمومی کشور در پنج سال اخیر مورد توجه ویژه قرار گرفته است و اکنون بیشتر کتابخانه‌های نهادی کشور دارای بخش کودک و متنوع هستند. برنامه ها. در این زمینه برای آنها اجرا می شود. در حال حاضر فعال ترین بخش کتابخانه های عمومی بخش کودک است و حتی بیشترین تعداد امانت به این بخش اختصاص دارد. حتی در زمان ساخت کتابخانه; به دکور و ایجاد محیطی مناسب برای کودکان توجه می شود.

کوهی رستمی ادامه داد: من خودم در کتابخانه های عمومی بزرگ شدم و به دلیل علاقه ای که به کتاب و کتابخانه داشتم، رشته علم اطلاعات و معرفت شناسی را تا مقطع دکترا دنبال کردم و سال ها در کتابخانه های عمومی کار کردم. البته کانون مرکز رشد و پرورش بسیاری از افراد موفق جامعه نیز هست و خاطرات خوبی از این مرکز فرهنگی دارند. نمونه هایی از این موفقیت ها را می توان در هر دو بخش یافت. مرکز پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کتابخانه های عمومی کشور.