علائم و عوارض چربی خون ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها و بارها مطالعه کرده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به همان اندازه طبیعی باشد.

افزایش کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به چربی خون می شود. چیزی که باعث افزایش چربی خون می شود و باید از خوردن بیش از حد آن اجتناب کنید فست فود ، غذاهای چرب و سرخ شده و ناسالم است.

اگر چربی خون دارید ، ممکن است در معرض بیماری قلبی نیز باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطوح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه که باید در مورد بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چربی خون و انواع چربی خون

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد که عبارتند از:

  • کلسترول

  • تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی آن چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که هنگام خوردن غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی سلول ها ضروری هستند. اما همچنین دارای ارزش است که در صورت وجود مقدار زیاد ناسالم است.

چه چیزی باعث ایجاد تری گلیسیرید در بدن می شود؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی هستند که باعث افزایش تری گلیسیرید خون می شوند.

افرادی که کم تحرک یا کم تحرک هستند ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و مصرف الکل این چربی را در بدن افزایش می دهد.

رژیم های حاوی کربوهیدرات بالا باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

یک فرد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود بلکه توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج سلول منتقل می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و چربی هایی هستند که چربی ها را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی کم

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول در بدن به دو صورت ساخته می شود:

کلسترول ، که توسط خود بدن ساخته می شود. بیشتر کلسترول بدن ما توسط کبد ساخته می شود ، حدود 1000 میلی گرم در روز.

کلسترول در بدن از خوردن غذا ایجاد می شود. کلسترول با خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی وارد بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی از چربی خون بالا صحبت می کنیم ، قطعاً به کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی خود به کلسترول نیاز دارند.

بدن همچنین برای برخی سلول ها و هورمون های خاص به کلسترول نیاز دارد و قادر است ویتامین D تولید کرده و ویتامین های محلول در چربی را جذب کند.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق برخی غذاها مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما متصل می شود و به دیواره رگ ها می چسبد ، که باعث انسداد عروق می شود.

کلسترول بد جریان آن را در فرد کاهش می دهد و منجر به بیماری قلبی می شود. بنابراین ، بسیاری از افراد از حملات قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL بالاترین میزان گلیسیرید را در بدن دارد. این ذرات باعث بزرگ شدن ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با بزرگ شدن آنها ، ذرات کلسترول رگ های خونی را منقبض می کنند. اگر فردی با VLDL بالا هستید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و درمان را از همین حالا شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL که شبیه لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، به دلیل داشتن کلسترول خوب شناخته شده است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

مقدار طبیعی چربی خون

سوال اساسی برای بسیاری از مردم این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین میزان مناسب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا چربی ها در خون شما طبیعی بمانند. در غیر این صورت ، اگر میزان آن بسیار کم یا زیاد باشد ، باید به متخصص مراجعه کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم افزایش چربی خون در پاسخ به آزمایشاتی که انجام داده اید

با یک آزمایش خون ساده ، می توانید میزان لیپیدهای خون در بدن خود را که به کلسترول و تری گلیسیرید پاسخ می دهند اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش ، به مدت 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، نباید چیزی غیر از آب بنوشید.

چربی خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول تام زیر 5mmol/L.

• سطح LDL زیر 3 مول در لیتر.

سطح HDL بالاتر از 1 میلی مول در لیتر.

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک ضرورت حیاتی برای این افراد است.

اگر آزمایشات شما نشان داد که کلسترول شما بالاتر از L.5/mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما فردی هستید که چربی خون بالایی دارد. به همین دلیل است که شما باید سعی کنید سطح چربی خون خود را عادی کنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است از بیماری قلبی و حتی حمله قلبی و سکته رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا کبودی می کنند.

• اگر چربی خون شما بالا باشد ، ممکن است مدام احساس بی حالی کنید.

• این افراد احساس سوزش و گرما در کف پا می کنند.

آنها در ناحیه پا و کف پا احساس درد می کنند.

• این افراد احساس سردرد و سنگینی می کنند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد دارای وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارد.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد پس از خوردن غذای چرب دچار ضربان سریع قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، با مصرف آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و پف کرده


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه که باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون و ارتباط آن با بیماری

افزایش چربی خون شما را در معرض بیماری های قلبی قرار می دهد زیرا وقتی کلسترول خون افزایش می یابد ، چربی روی سطح رگ ها جمع می شود و باعث تنگ و باریک شدن عروق می شود و در نتیجه خون رسانی به بدن کاهش می یابد. قلب افزایش می یابد خون غنی از اکسیژن برای عبور ندارد.

به همین دلیل است که فرد از بیماری قلبی و در بدترین حالت از حمله قلبی رنج می برد.

همچنین ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، دیگر اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور عادی عمل کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به بیماری های زیر می شود:

• کم کاری تیروئید
• بیماریهای کبدی و کلیوی
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• برخی از عفونت ها
• ممنوعیت
• ایدز

رژیم غذایی مناسب برای افرادی که چربی خون بالایی دارند

افراد دارای چربی خون بالا باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افرادی که از چربی خون رنج می برند برای کاهش آن باید غذاهای بخارپز ، بخارپز و کبابی را به جای غذاهای سرخ کرده مصرف کنند. این افراد باید از شیر ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، پفک ، روغن جامد ، بستنی و شیرینی و غذاهای شیرین خودداری کنند ، یا هنگام مصرف زیاد غذا بخورند. از محتوای کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و به جای آن از گوشت های سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، انگور و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین مانند حبوبات و غلات کامل بخورید.

افرادی که از چربی خون رنج می برند باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند مریم گلی ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید