علائم کمبود ویتامین B12


ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در تولید گلبول های قرمز خون و DNA و در عملکرد سیستم عصبی نقش دارد. ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای حیوانی از جمله گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. متأسفانه کمبود B12 به ویژه در افراد مسن شایع است. اگر از این منابع به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده نکنید ، احتمال کمبود آن وجود دارد.

علائم کمبود ویتامین B12

رنگ پریده یا کم رنگ

افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند اغلب رنگ پریده یا زرد و پوست و چشم دارند. زیرا کمبود B12 مشکلاتی در تولید گلبول های قرمز ایجاد می کند. ویتامین B12 نقش مهمی در تولید DNA مورد نیاز برای ساخت گلبول های قرمز خون دارد. بدون آن ، سلول ها نمی توانند تقسیم شوند. این وضعیت باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود که در آن گلبول های قرمز بسیار بزرگتر از مغز استخوان شده و وارد جریان خون می شوند. بنابراین تعداد کمی از گلبول های قرمز در خون در گردش هستند و پوست رنگ پریده به نظر می رسد. شکنندگی گلبول های قرمز باعث تجزیه بسیاری از آنها می شود و منجر به افزایش بیلی روبین می شود. بیلی روبین هنگام تجزیه سلول های قدیمی خون توسط کبد تولید می شود. سطوح بالای بیلی روبین باعث زردی پوست و چشم می شود.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از علائم شایع کمبود ویتامین B12 است. این به این دلیل است که بدن ویتامین B12 کافی برای ساخت گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند ، ندارد. در افراد مسن ، این نوع کم خونی اغلب در اثر یک بیماری خود ایمنی به نام کم خونی پرنیشوس ایجاد می شود. افراد مبتلا به این کم خونی پروتئین مهمی به نام فاکتور ذاتی تولید نمی کنند. فاکتور ذاتی برای جلوگیری از کمبود B12 ضروری است ، زیرا در روده به ویتامین B12 متصل می شود و به جذب آن کمک می کند.

احساس سوزن سوزن شدن

یکی از عوارض جدی کمبود طولانی مدت B12 ، آسیب عصبی است. ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیک تولید چربی میلین دارد. میلین اعصاب را به عنوان نوعی محافظ احاطه کرده است. بدون B12 سیستم عصبی نمی تواند به درستی عمل کند. یکی از شایع ترین علائم احساس سوزن سوزن شدن است که شبیه احساس سوزش در دست و پا است. جالب است که علائم عصبی مرتبط با کمبود B12 معمولاً با کم خونی مشاهده می شود.

ویتامین ب 12

تغییر در سرعت

در صورت عدم درمان ، آسیب به سیستم عصبی به دلیل کمبود B12 می تواند منجر به تغییرات راه رفتن شود. همچنین می تواند بر تعادل و هماهنگی بدن تأثیر بگذارد و فرد را بیشتر در معرض زمین خوردن قرار دهد. این علامت اغلب در افراد مسن مبتلا به کمبود B12 تشخیص داده نمی شود ، زیرا افراد بالای 60 سال به احتمال زیاد دچار کمبود B12 می شوند. با این حال ، پیشگیری یا درمان کمبود می تواند تحرک را بهبود بخشد. همچنین می تواند در جوانان مبتلا به کمبود شدید مشاهده شود.

گلوکوسیت ها و زخم های دهان

گلوسیت اصطلاحی است که برای توصیف تورم زبان استفاده می شود. در مورد گلوسیت ، رنگ و شکل زبان تغییر کرده و دردناک ، قرمز و متورم می شود. این تورم همچنین می تواند باعث صاف شدن زبان شود ، زیرا همه برآمدگی های کوچک روی زبان حاوی جوانه های چشایی از بین می روند. گلوسیت علاوه بر دردناک بودن ، می تواند نحوه غذا خوردن و صحبت کردن را نیز تغییر دهد. مطالعات نشان داده است که زبان متورم و متورم می تواند نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 باشد. علاوه بر این ، برخی از افراد مبتلا به کمبود B12 ممکن است علائم دهانی دیگری مانند زخم ، سوزش و خارش در دهان را تجربه کنند.

تنگی نفس و سرگیجه

اگر به دلیل کمبود B12 کم خونی دارید ، ممکن است دچار تنگی نفس و کمی سرگیجه شوید. زیرا بدن فاقد گلبول های قرمز برای رساندن اکسیژن کافی به سلول های بدن است.

اختلال در بینایی

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 تاری دید یا اختلال بینایی است. زمانی رخ می دهد که کمبود B12 درمان نشده به سیستم عصبی و عصب بینایی آسیب برساند. این آسیب می تواند سیگنال عصبی را که از چشم به مغز منتقل می شود مختل کرده و بینایی را مختل کند. این وضعیت به عنوان نوروپاتی بینایی شناخته می شود.

نوسانات خلقی

کمبود ویتامین B12 با خلق و خو و اختلالات عصبی مانند افسردگی و زوال عقل ارتباط دارد. سطوح بالای هموسیستئین با کمبود B12 می تواند به بافت مغز آسیب برساند ، سیگنال های مغز را مختل کرده و منجر به تغییرات خلقی شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که درمان مکمل ممکن است علائم را در برخی از افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند معکوس کند.

بیایید آشنا شویم: Health Breast Complex B کپسول

افرادی که در معرض کمبود ویتامین B12 هستند

افراد مسن ، افرادی که بخشی از روده را با جراحی برداشته اند ، افرادی که متفورمین برای دیابت مصرف می کنند ، گیاه خواران و کسانی که از داروهای ضد اسید استفاده می کنند در معرض کمبود B12 هستند. متأسفانه ، علائم کمبود ویتامین B12 می تواند سالها بعد ظاهر شود و تشخیص را پیچیده کند. گاهی اوقات کمبود B12 را می توان با کمبود فولات اشتباه گرفت زیرا کمبود B12 سطح فولات را کاهش می دهد. کمبود ویتامین B12 می تواند به دلیل کمبود فولات پنهان شود و مشکل اصلی قابل مشاهده نیست.

نویسنده طیبه رفیعی
منبع: Healthline

دیدگاهتان را بنویسید