علل غش – غش در جوانان


علل غش – غش در جوانان

غش می تواند برای هر سنی و در هر جنسیتی اتفاق بیفتد ، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این عارضه برای افراد مسن است. اما اکثر افرادی که به آن مبتلا می شوند یا در دیگران مشاهده می کنند از علت آن بی اطلاع هستند.

شاید آنچه شما را به این مقاله سوق می دهد میل به دانستن علت درمان آن باشد. در این مقاله قصد داریم نگاه ویژه ای به این عارضه از علت بیماری تا درمان آن داشته باشیم و اطلاعات جامعی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

غش کردن از دست دادن هوشیاری موقت است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است ، که به آن غش یا “از دست دادن” نیز گفته می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نکند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

به دلیل بیهوشی

علت سنکوپ چیست؟

غش کردن علامتی است که به دلایل زیادی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. تعدادی از عوامل تهدید کننده زندگی مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق بیش از حد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها ، می تواند به دلیل تغییر ناگهانی موقعیت بدن باعث غش شود.

همچنین تعیین علت غش و هر بیماری زمینه ای مهم است. با این حال ، چندین بیماری جدی قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می تواند باعث غش شود.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ با واسطه عصب (NMS) شایع ترین نوع بیهوشی و علت مکرر مراجعه به اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، که به آن نوروکاردیوژنیک ، وازوواگال (VVS) یا “وازودرسر” نیز گفته می شود ، خوش خیم است و بندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان دیده می شود ، اگرچه ممکن است در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را کنترل می کند به رویدادی مانند فعالیت ذهنی یا استرس واکنش نشان می دهد.

NMS معمولاً هنگام ایستادن رخ می دهد و اغلب با گرما ، حالت تهوع ، سرگیجه ، دید تونلی یا احساس “تاریکی” همراه است. خواباندن فرد جریان خون و هوشیاری را بازیابی می کند و تشنج را متوقف می کند.

سنکوپ موقعیتی که نوعی NMS است ، با برخی از عملکردهای بدن مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که همچنین می تواند عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع غش ها نشان دهنده یک اختلال جدی است:

افرادی که آن را با ورزش تجربه می کنند.

افرادی که آن را با تپش قلب یا بی نظمی قلب تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی غش مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلبی

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر انواع بیماری های قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلبی هستند اما شرایط پزشکی جدی ندارند ممکن است به صورت سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود بیماری جدی ، ارزیابی بیشتر بیماران بستری در بیمارستان ضروری است. شرایطی که نیاز به ارزیابی و درمان بیمارستان دارد شامل آریتمی های قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و موارد مختلف آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری های قلبی باشد ، ممکن است نیاز به یک مانیتور قلبی سرپایی یا سرپایی قابل کاشت باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای قلبی جدی می توانند سنکوپ را در افراد مسن با افزایش شدید بعد از 70 سالگی افزایش دهند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیال اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• تهوع

• لکنت زبان

نبض ضعیف

• تغییر در دمای بدن که باعث می شود ناگهان سرخ شوید یا سرد شوید.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا مردمک های گشاد شده

• احساس می کنید صداها ناگهان دور می شوند.

سرگیجه ، بی حسی بدن یا احساس بی وزنی در سر و بدن.

• بیحس

• سرگیجه

• احساس سرگیجه یا حرکت در اتاق

• ضربان قلب سریعتر

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    سنکوپ قلبی در جوانی

سنکوپ و عوامل خطر در جوانان

غش کردن یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانترهایی که بیماری قلبی ندارند ، اما در حالت ایستاده غش کرده اند یا استرس خاصی دارند یا محرک های موقعیتی دارند ، کمتر احتمال دارد سنکوپ قلبی را تجربه کنند.

افراد زیر 60 سال بیشتر در معرض سنکوپ قلبی هستند. نر؛ وجود بیماریهای قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کم یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ غش هنگام کار غش هنگام خواب تست های غیر طبیعی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی بیماری ارثی.

    سنکوپ قلبی در جوانی

آیا هنگام غش کردن نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

غش معمولاً نشان دهنده بیماری جدی نیست ، اگرچه در صورت بیهوشی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• هنگام غش کردن ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما تپنده یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

هنگام مراجعه به پزشک ، معاینه فیزیکی می تواند علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات برای تشخیص نیاز به تسکین است. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• تست بارداری ، در صورت امکان بارداری
• الکتروکاردیوگرام (EKG) ، برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب و بررسی ضربان نامنظم قلب
• تست میز شیب دار برای تجزیه و تحلیل نحوه واکنش قلب و فشار خون به تفاوت وضعیت بدن
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند ، از جمله:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• شرح آنچه در طول حادثه اتفاق افتاده است.
مصرف مواد مخدر ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است رویداد را با جزئیات به یاد بیاورید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس را که ممکن است در آن دخیل باشند ، تشخیص دهد.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت غش و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان این است که از بروز دوره های غش کردن جلوگیری کنید.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

• مصرف داروها یا تغییر داروهای قبلی.
• برای بهبود گردش خون از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری استفاده کنید.
رژیم غذایی خود را تغییر دهید پزشک ممکن است به شما توصیه کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن بلند کننده ها در زیر پای تخت انجام دهید.
اجتناب یا تغییر شرایط یا “محرک” که باعث ایجاد دوره غش می شود.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای تنظیم ضربان قلب (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلب قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را کنترل می کند و ریتم سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق دارند باید بنشینند یا دراز بکشند. هرکس مبتلا به سنکوپ است باید یک ارزیابی اولیه توسط پزشک خود داشته باشد که شامل معاینه کامل فیزیکی و سابقه و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب است.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت غش توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال ، ضربان قلب غیر طبیعی) ارائه دهد. آزمایشات دیگر ، مانند تست استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماریهای قلبی مورد نیاز باشد.

3. ECG همچنین برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به غش توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماریهای مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی انجام شود.

4- اگر ارزیابی اولیه مشخص نیست ، “تست شیب” برای بیماران مفید است. هنگامی که روی تخته دراز می کشید و تخته را می چرخانید ، فشار خون و ضربان قلب اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً در شیب ها به دلیل کاهش سریع فشار خون و ضربان قلب بیهوش می شوند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و هیچ شرایط پزشکی جدی را معمولاً نمی توان در محیط سرپایی مدیریت کرد. برای افراد مسن ، یک رویکرد جامع برای کار با متخصص سالمندان می تواند مفید باشد.

6. برای افرادی که کمبود آب دارند ، افزایش مصرف نمک و مایعات ممکن است در جلوگیری از غش مفید باشد. این توصیه – و همچنین حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها – برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7. مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در بیماران مبتلا به NMS نامشخص است. سایر تغییرات شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز ممکن است به نفع کودکان باشد.

آینده سنکوپ

برخی از مطالعات نشان داده اند که با غش مکرر ، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می یابد ، با این حال ، مطالعات بهتر طراحی شده شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن کار و توانایی عملیاتی است. علاوه بر این ، مطالعات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و پتانسیل عملکرد به عنوان پیامدهای احتمالی و درک بهتر رابطه علائم سنکوپ ، علل و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

یادداشت پایانی

تشخیص علت غش و درمان آن نیاز به مشورت با متخصص دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند در این زمینه کمک کنند. کلینیک قلب و عروق آمریت می تواند یکی از بهترین مراکز با تمرکز بر بیماری های قلبی و دیابت در تشخیص و درمان این نوع بیماری باشد. اگر چنین بیماری هایی را تجربه می کنید ، می توانید به این مرکز مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید