علل و درمان سوزش پا در شب (از متخصص)


آیا سوزش پا در طول روز باعث ناراحتی شما می شود یا شب شما را از خواب بیدار می کند؟ با این حال ، شکایت از سوزش در پا اغلب توسط افراد مسن گزارش می شود. اما به دلایل زیادی می تواند به هر کسی آسیب برساند. از آنجا که یکی از راههای اصلی برای کنترل سوزش حساس پا از بین بردن علت آن است ، ما در زیر شش علت اصلی سوزش پا را بررسی می کنیم.

علل سوزش پا در شب: پاسخ یک متخصص

احساس سوزش در پاها در هنگام خواب می تواند نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت زمانی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که گلوکز اضافی در بدن آنها به دیواره رگ های خونی که اعصاب را تامین می کنند آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا درد در پاها ، یا کاهش توانایی در احساس گرما ، سرما و درد در پا است. گاهی اوقات پزشک آزمایشاتی را انجام می دهد تا ببیند آیا اعصاب شما به طور عادی کار می کند یا خیر. درمان نوروپاتی محیطی شامل راه هایی برای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، مدیریت درد و مراقبت خوب از پا است.

احساس سوزش در پا: پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پاهای خود می کنید ، به این معنی است که اعصاب پای شما تحت تاثیر دیابت قرار دارد. “نوروپاتی دردناک” اصطلاحی است که برای توصیف درد بدون علت پا در بیماران دیابتی استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک معمولاً احساس می کنند که پاهایشان سوزن سوزن می شوند یا احساس سوزش کسل کننده ای در پاهای خود دارند که در شب بدتر می شود. البته ، هنگامی که علائم دیگری ندارید که باعث سوزش در پاهای شما شود ، نوروپاتی در نظر گرفته می شود.

علاوه بر این ، ممکن است دچار گرفتگی مکرر پا شوید. از آنجا که نوروپاتی دردناک در هنگام بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری کنترل قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی بیشتر در مردان و همچنین افرادی که سالها دیابت داشته اند ، افراد قد بلند ، افراد سیگاری و همچنین افرادی که کنترل چندانی بر قند خون خود ندارند رخ می دهد.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، باید بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 درصد افراد را تسکین می دهد. این درمان ها شامل داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و استفاده از کرم های تهیه شده از فلفل چیلی (کپسایسین) است. این کرم ها برای حساسیت زدایی روی پا مالیده می شوند. خبر خوب این است که اگر با هیچ کدام از این درمان ها بهبود نیابید ، درد ناشی از این نوروپاتی اغلب با گذشت زمان از بین می رود.

سوزش پاها در شب: سایر علل شایع

1- وضعیت پا

موقعیت پاهای ما نحوه راه رفتن و فشار وارد شده به پاها را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، وزن ما هنگام راه رفتن به طور مساوی روی پاهای ما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی افراد فشار موضعی را روی پاهای آنها وارد می کند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند که سپس منجر به احساس گرما ، قرمزی و سوزش می شود.

یک مثال رایج قوس بزرگ در وسط پا است. در این حالت قسمت پایینی پا روی زمین قرار می گیرد و بنابراین پاشنه و بیرون زدگی جلوی پا مناطق اصلی تحمل فشار هستند. هرگونه تفاوت در طول پاها نیز می تواند باعث این مشکل شود ، حتی اگر اختلاف 6 میلی متر باشد ، زیرا در این حالت یک پا وزن بیشتری نسبت به پای دیگر دارد.

20 رازی که زبان شما درباره سلامتی شما می گوید!

برخی مشکلات پزشکی و شرایط پا مانند میخچه ، پینه ، زگیل و مفاصل متورم عمده نیز می توانند هنگام راه رفتن فشار بیشتری به پا وارد کرده و به طور بالقوه باعث سوزش پا شوند.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن اعصاب از ستون فقرات به نواحی اطراف ، بازوها و پاها آسیب می بینند. مسیر این عصب یک مسیر طولانی از ستون فقرات تا پا است و هرگونه صدمه در هر نقطه از این مسیر می تواند باعث علائم عصبی از جمله بی حسی ، سوزن سوزن شدن و سوزش در پا شود.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. تحقیقات نشان می دهد 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. این به دلیل افزایش و کاهش کنترل قند خون در دراز مدت است که می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره های عصبی را ضعیف کند ، انتقال سیگنال های عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض به تدریج ظاهر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معناست که احساس سوزش در پا شدت می یابد یا حتی ممکن است پا کاملا بی حس شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی از درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ارثی ، عفونتها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر است.

3- نورومای مورتون

نورومای مورتون یک توده دردناک و متورم در پا است که به دلیل التهاب عصبی که ناحیه خاصی را پوشانده است ، اغلب بین انگشتان دوم و سوم یا انگشتان سوم و چهارم ظاهر می شود. هنگامی که عصب متورم و تحریک می شود ، برخی علائم عصبی از جمله احساس سوزش در پا ظاهر می شود.

در این شرایط ، درد و سوزش پا هنگام پوشیدن کفش های تنگ یا باریک بدتر می شود ، زیرا این مدل کفش ها استخوان های پا را به هم نزدیک می کند و در نتیجه عصب ها بیشتر فشرده و تحریک می شوند.

برای تضعیف بدن چه بخوریم و چه کنیم؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا گیر افتادن عصب (سندرم تونل تارسال)

همه ما یک تونل کوچک در داخل مچ پای خود داریم به نام تونل تارسال. این تونل گذرگاهی برای بسیاری از تاندون ها ، شریان ها ، وریدها و وریدهای مچ پا فراهم می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای تونل پشتی ، از جمله عصب تیبیای خلفی ، فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش در پا را ایجاد می کنند. علل فشرده سازی یا گیر افتادن این اعصاب شامل صافی کف در تونل ، خار ، کیست یا تاندون متورم است که فضا را اشغال کرده و عصب را فشرده می کند ، آسیب به ناحیه مچ پا ، آسیب به ساختارهای تونل. سایر شرایط التهابی که بر عصب فشار وارد می کند. بسیاری از نقاط دیگر در امتداد عصب وجود دارد که ممکن است تحت فشار باشند.

5- آسیب عصبی ضربه ای (آسیب پس از سانحه)

مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط هایی که می توانند در اثر ضربه آسیب ببینند ، اعصاب ما نیز می توانند آسیب ببینند و باعث ایجاد تعدادی از علائم عصبی از جمله سوزش در پا شوند. این ضربه می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا پا باشد ، به عنوان مثال ، کسی به پای شما ضربه می زند ، چیزی روی پای شما می افتد ، یک توپ فوتبال به پای شما می خورد و غیره ، یا می تواند بسیار جدی تر باشد و می تواند به نخاع ضربه بزند. بند ناف ، جایی که عصب از آنجا سرچشمه می گیرد. درد می کند

6- عفونت پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

پای ورزشکار نام عفونت قارچی است که می تواند باعث سوزش موقت و خاص در کف پا و بین انگشتان پا شود. این عفونت قارچی روی لایه بیرونی پوست تأثیر می گذارد و منجر به خشکی ، پوسته پوسته شدن ، قرمزی ، خارش ، سوزش و از بین رفتن ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی باعث تحریک می شوند زیرا قارچ از کراتین تغذیه می کند. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن ها یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست بسیار آسان است و کافی است از داروهای ضد قارچ استفاده کرده و مراقبت های لازم را در خانه انجام دهید.

نکاتی که پاهای شما در مورد سلامت خود به شما می گویند!

علل دیگر سوزش پا

سایر علل سوزش پا در مقالات پزشکی عبارتند از: کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، اعتیاد به الکل ، نارسایی کلیه ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای ، یا اختلالات ارثی مانند بیماری شارکوت ماری-ثوت. مری-توت). سوزش پا نیز می تواند ایدیوپاتیک باشد ، به این معنی که علت مشخصی ندارد.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید