عوارض جراحی لاغری (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چیست؟


عوارض جراحی لاغری (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چیست؟

جراحی کاهش وزن ممکن است برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند تصمیم درستی نباشد. زخم معده یا معده: این شایع ترین نوع بای پس معده است. به دلیل کوچک شدن معده ، فرد به سرعت احساس سیری می کند و تمایل کمتری برای خوردن وجود دارد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. جراحی کاهش وزن روشی است که نباید بدون در نظر گرفتن ملاحظات بسیار دقیق انجام شود ، بنابراین هنگام انجام عمل جراحی ، فرد باید درک دقیقی از آنچه قرار است رخ دهد ، مانند خطرات پیش رو داشته باشد. همچنین باید توجه داشت که پس از عمل جراحی ، فرد باید در طول مدت طولانی در شیوه زندگی و عادات غذایی خود تغییر ایجاد کند. امروزه روش های غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل وجود دارد که عوارض و محدودیت های جراحی لاغری را ندارد.

کاهش وزن برای افرادی که بیش از 100 پوند وزن دارند یا نمایه توده بدنی آنها (BMI) 40 یا بیشتر است و همچنین افرادی که قادر به اتخاذ روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی هستند ، انجام می شود. روش ها موفق هستند با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود پس از آن ایجاد کنید ، مشورت کنید. تمام گزینه های موجود برای شما و پزشک خود را امتحان نکنید.

انواع جراحی لاغری که برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و کارآمدترین روش جراحی را بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. انواع روش های کاهش وزن شامل موارد زیر است:

عمل حلقه شکمی

عمل حلقه شکمی

در حال حاضر ، بستن معده یک روش معمول برای کاهش وزن است ، که در طی آن حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی فردی غذا می خورد ، این غذا از قسمت مری وارد قسمتی از معده می شود که درست بالای حلقه قرار دارد. از آنجا که این قسمت کوچکتر از اندازه قبلی معده است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر از قبل احساس سیری می کند. بعد از صرف غذا ، غذا به آرامی از قسمت فوقانی به پایین حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به آرامی هضم می شود.

حلقه های معده طوری طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را بعد از جراحی تنظیم کرد تا میزان غذایی که بیمار می تواند بخورد تغییر کند. برای اجرای این تغییر ، حلقه شکمی به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل شده و تنظیماتی از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع جراحی خطرات و مشکلاتی نیز دارد. گاهی ممکن است حلقه شکمی لغزیده و تغییر شکل داده و عملکرد خود را از دست بدهد ، در این صورت باید تعویض شود.

جراحی بای پس شکم

جراحی بای پس شکم

در جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یک تکه کوچک در قسمت فوقانی معده ایجاد می کند. سپس قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این کیسه شکمی متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. غذا به طور طبیعی توسط بدن در قسمت فوقانی روده کوچک هضم و جذب می شود. بنابراین ، اگر بیوپسی روی این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذای خورده شده جذب می شود. علاوه بر این ، از آنجا که چرک تازه متولد شده کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، مقدار غذایی که بیمار قادر به خوردن آن است و در نهایت میزان کالری جذب شده توسط فرد کاهش می یابد.

آستین معده

آستین معده

در طول آستین معده ، قسمتی از معده برداشته می شود و یک لایه کوچک معده باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله از بالا به مری و از پایین به ابتدای روده متصل می شود. در این روش اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار قادر است فقط مقدار کمی غذا بخورد و برای مدت طولانی بعد از غذا احساس سیری و سیری می کند. آستین معده به دلیل میزان کاهش وزن که ممکن است فرد پس از عمل جراحی تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م effectiveثرتر نیست.

بالون داخل معده

بالون داخل معده

یک تلسکوپ ویژه به نام آندوسکوپ از طریق دهان وارد مری می شود و یک بالون سیلیکونی را در معده بیمار و در نهایت در معده قرار می دهد. بادکنک با مایع پر می شود و فضایی در شکم اشغال می کند. با بالن در معده ، بیمار به سرعت احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از شکم خارج شود.

انحراف بیلیوپانکراس

انحراف بیلیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر معده برداشته می شود و فقط یک تکه معده کوچک باقی می ماند. سپس وصله به انتهای روده کوچک متصل می شود. در این روش ، بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. در همان زمان ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (که معمولاً آنزیم های صفراوی و لوزالمعده را برای هضم به قسمت فوقانی روده کوچک منتقل می کند) به قسمت تحتانی روده کوچک وارد می شود. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث نفخ و بوی نامطبوع مدفوع شود. انحراف بیلیوپانکراسی یک جراحی پیچیده است و باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های تغذیه ای بیمار پس از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و ورزش بسیار مهم است. برای کاهش وزن بعد از جراحی ، بیمار باید رژیم غذایی خود را تغییر دهد و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل بخورد. به بیمار دستورات سختی داده می شود که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار می تواند غذاهای نرم مانند تخم مرغ ، ماکارونی ، ماست و غیره و در نهایت غذاهای سفت بخورد. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب ویتامین ها و مواد معدنی خاصی پس از عمل جراحی نیست ، باید تا پایان عمر تحت نظر پزشک برخی مکمل ها را مصرف کند. آزمایش خون سطوح آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ایجاد شیوه زندگی و تغییر رژیم غذایی لازم پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی فوت کنند. همچنین احتمال بروز عوارض بعد از عمل وجود دارد که خطر آن بسته به سن ، جنسیت و شاخص توده بدنی متفاوت است. همچنین ، در برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

هر نوع عمل کاهش وزن شامل تعدادی از خطرات رایج است. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد این خطر بیشتر است. همچنین ، پس از عمل جراحی ، احتمال ایجاد لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا ورید (ترومبوز ورید عمقی) اندک است و پزشک شما اغلب داروهایی را برای رفع این خطر تجویز می کند. کاهش وزن ممکن است بعد از جراحی در برخی افراد رخ دهد. این عفونت می تواند در محل زخم در حین عمل جراحی و در ریه ها و یا روی پوست بعد از عمل ایجاد شود.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که آنقدرها هم جذاب نیست و لباس به خوبی برای فرد مناسب نیست. ممکن است جراحی دیگری برای رفع این مشکل انجام شود ، که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین برای کاهش وزن چیست؟


از آنجا که عمل های لاغری عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار به همراه خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های لاغری بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و ایمن مانند لیپوماتیکمن کرایولیپولیزمن RFمن ویتیشن و لیپولیز که نتایج فوری و ماندگاری را به همراه خواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و پیوند مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید