عواملی که خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهند


ارسال شده: 05 اکتبر 1400

فشار خون یکی از خطرناک ترین بیماری ها است. افرادی که از این بیماری رنج می برند در معرض خطر هستند و باید بر اساس آن شیوه زندگی و عادات غذایی خود را تغییر دهند. در مجله پزشکی اپل ، علل و دلایل فشار خون بالا را بررسی می کنیم.

علل فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. این می تواند به دلیل ژنتیک ، رژیم غذایی ناسالم و عادات غذایی ، یا سیگار کشیدن و شیوه زندگی ناسالم باشد. به طور کلی ، علل فشار خون بالا را می توان به دو دسته غیر قابل کنترل و قابل کنترل تقسیم کرد. برای پاسخ به این س whatال که چه چیزی باعث فشار خون بالا می شود ، لازم است دلایل قابل کنترل و کنترل نشده را بررسی کنیم:

عوامل کنترل نشده باعث افزایش فشار خون می شوند

سنین

افزایش سن باعث سخت شدن عروق و کاهش عملکرد کلیه می شود که هر دو فشار خون را افزایش می دهند. بیش از 65 درصد آمریکایی های بالای 60 سال فشار خون بالاتر از حد معمول دارند. لازم به ذکر است که متأسفانه افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان سن شروع فشار خون را کوتاه کرده است. بر اساس داده های مشاهده شده ، موارد فشار خون حتی در دوران بلوغ و میانسالی افزایش یافته است.

جنسیت

قبل از 55 سالگی ، مردان بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند ، اما پس از این سن ، زنان بیشتر از مردان به فشار خون بالا مبتلا می شوند.

ژنتیک

افرادی که از بستگان درجه یک مبتلا به فشار خون بالا هستند ، بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند. این امر با تحقیقات ژنتیکی ثابت شده است. این افراد به دلیل عملکردهای متفاوت سیستم تنظیم کننده نمک در کلیه های خود ، از نظر ژنتیکی نسبت به افراد دیگر به نمک و سدیم حساسیت بیشتری دارند و این امر خطر ابتلا به فشار خون بالا را در آنها افزایش می دهد.

به دلیل فشار خون بالا

علل فشار خون بالا در دوران قاعدگی

تحقیقات روی زنان نشان داده است که فشار خون زنان در دوران قاعدگی افزایش می یابد. البته در بیشتر موارد ، پس از یک دوره ، فشار خون فرد تثبیت شده و به حالت عادی برمی گردد. تحقیقات نشان می دهد که علت فشار خون بالا در دوران قاعدگی افزایش سطح پروژسترون در زنان است.

همچنین بخوانید: فشار خون بالا و درمان آن

به دلیل فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه زمانی رخ می دهد که فرد در نتیجه بیماری دیگری دچار فشار خون بالا شود. بیماریهای قلبی و تنگی ، بیماریهای کلیوی و البته مشکلات تیروئید از علل ثانویه فشار خون بالا هستند.

عوامل قابل کنترل فشار خون بالا

برخی از علل فشار خون بالا را می توان کنترل کرد. این بدان معناست که با کنترل برخی عادات غذایی و رفتاری ، می توانید خطر ابتلا به فشار خون بالا را کنترل کنید. برخی از این عوامل فشار خون قابل کنترل عبارتند از:

رژیم غذایی

رژیم های غذایی با نمک زیاد ، پتاسیم کم ، پتاسیم کم از دیگر علل فشار خون بالا هستند. لازم به ذکر است که منابع اصلی سدیم اضافی در رژیم غذایی امروزه غذاهای فرآوری شده و فست فودها هستند. برخلاف سدیم ، پتاسیم فشار خون را کاهش می دهد ، بنابراین پیروی از رژیم غذایی غنی از پتاسیم برای جلوگیری یا کنترل فشار خون بالا در تقریباً همه موارد توصیه می شود.

علت فشار خون بالا بعد از غذا نیز افزایش میزان سدیم در بدن است. سدیم به بدن در حفظ مایعات کمک می کند ، که به نوبه خود فشار خون را افزایش می دهد. مهمترین علت فشار خون بالا بعد از غذا افزایش سدیم بدن است.

به دلیل فشار خون بالا

ورزش و فعالیت بدنی

عدم فعالیت بدنی و عدم ورزش می تواند باعث سخت شدن عروق و افزایش فشار خون شود. با توجه به این افزایش وزن می تواند خطر فشار خون بالا را نیز افزایش دهد.

چاقی و اضافه وزن

اضافه وزن باعث افزایش حجم کار روی قلب و کلیه ها می شود و به آنها آسیب می رساند. از آنجا که هر دوی این اندامها نقش مهمی در کنترل فشار خون ایفا می کنند ، اختلال عملکرد می تواند منجر به فشار خون بالا شود. در افراد چاق ، کلسترول و تری گلیسیرید خون معمولاً بیشتر است و منجر به سخت شدن عروق و افزایش فشار خون می شود.

سیگار و الکل

نیکوتین موجود در سیگار عروق را منقبض می کند ، ضربان قلب را افزایش می دهد ، خون را غلیظ می کند و در نهایت فشار خون را بالا می برد. سیگار کشیدن همچنین باعث تولید مونوکسید کربن در خون می شود که میزان اکسیژن خون را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و قلب برای جبران آن باید حجم کار خود را افزایش دهد که این امر به سیستم قلبی عروقی نیز آسیب می رساند. مصرف زیاد الکل همچنین می تواند فشار خون را با تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی بدن ، که ضربان قلب و انقباض و اتساع عروق را کنترل می کند ، افزایش دهد.

همچنین بخوانید: بیماری پارکینسون چیست و مراحل آن چگونه است؟

بسیاری از افراد در موارد زیر با فشار خون بالا تشخیص داده می شوند که برخی از آنها را در زیر بررسی می کنیم:

علل فشار خون بالا در جوانان

جوانان 20 تا 30 ساله به طور کلی از سلامت جسمانی خوبی برخوردارند. علل مختلف فشار خون بالا در جوانان وجود دارد. به عنوان مثال ، یکی از علل فشار خون بالا در جوانان ، سطح بالای هورمون هایپرآلدوسترونیسم است. این هورمون باعث افزایش سطح سدیم در بدن و افزایش فشار خون می شود. سایر علل فشار خون بالا در جوانان عبارتند از بیماری کلیوی و تنگ شدن عروق که می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

به دلیل فشار خون بالا

به دلیل فشار خون گذرا

علت اصلی آن افزایش گذرا فشار خون است. استرس آدرنالین و کورتیزول تولید می کند و فشار خون شما را بالا می برد. بنابراین می توانید با کاهش سطح استرس خود علت اصلی فشار خون گذرا را از بین ببرید.

عوامل دیگر

جدا از عوامل فوق ، ابتلا به دیابت و بیماری کلیوی نیز مضر است. علاوه بر این ، مصرف برخی داروها مانند ایبوپروفن و کمبود ویتامین D ممکن است شانس ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

آخرین کلمه

هر یک از عوامل فوق در ترکیب با عوامل دیگر خطر فشار خون را بیش از دو برابر افزایش می دهد. بنابراین ، شایسته است که همه عواملی که در کنترل ما هستند را در نظر بگیریم.

my.levelandclinic

UCSFHealth

USAfibroidCenter

دیدگاهتان را بنویسید