فراخوان بیست و چهارمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت منتشر شد


سرهنگ محسن رشیدی مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس لرستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در لرستان با بیان اینکه هر چه زمان از دوران دفاع مقدس می گذرد اهمیت، ارزش و جایگاه این واقعه بزرگ در تاریخ کشور آشکارتر می شود، افزود: وقتی ابعاد مختلف دفاع مقدس را بررسی می کنیم. گوشه های پنهانی از آن آشکار می شود که برای بسیاری از افرادی که در آن دوران حضور داشتند از این ابعاد بی خبرند.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم پرداختن بیشتر به موضوع دفاع مقدس افزود: بیان ابعاد و جزئیات دفاع مقدس با زبان های متنوع و جذاب هنری از جمله تاکیداتی است که شاید برای ایشان اهمیت بیشتری داشته باشد. . از جهات دیگر و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مسئولیت بزرگی در ترویج فرهنگ دفاع مقدس دارد.

مدیر کل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس لرستان، جهاد و مبارزه در راه خدا را هنر شجاعت و دلاوری مومن واقعی و تبلور این مقدس دانست. هنر و شجاعت و دلاوری در هنر شعری مشهود است و می افزاید: «جنگجویان زندگی در خاک ایران» با امکانات معنوی و مادی به مبارزه با متجاوز برخاستند و شاعر و هنرمند با سلاح های شعر و شعر حفظ کردند. ادبیات و فرهنگ دفاع، جهاد و جنگ و بر این اساس بیست و چهارمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت با شعار «ما مقاومیم» در حال برگزاری است.

وی افزود: محورهای این کنگره شامل بخش کلی دفاع مقدس، دفاع مقدس و شعر مقاومت بین المللی اسلامی، شعر دفاع مقدس با استفاده از مضامین عاشورا و نقش آن در تبیین جهاد است.

وی شعر دفاع مقدس و جنگ نرم را از دیگر محورهای کنگره برشمرد و ادامه داد: شعر دفاع مقدس و کودک و نوجوان و شعر دفاع مقدس و نقش زن نیز از محورهای کنگره است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با بیان اینکه دبیر اجرایی این کنگره در استان سرکار خانم عصمت دهقانی و دبیر علمی دکتر مسعود سفوندی است. شرکت کنندگان تا ۱۰ شهریورماه مهلت دارند آثار خود را از طریق واتساپ به شماره ۰۹۳۹۴۷۲۸۲۰۶ ارسال و یا به آدرس: لرستان، خرم آباد، خ. اندیشه، جنب ترمینال شرق (خارجی)، خیابان اندیشمند پلاک.

سرهنگ رشیدی یادآور شد: جوایز نفرات اول ۱۰ میلیون نفر دوم ۸ میلیون نفر سوم ۴ میلیون نفر و جوایز ۳ میلیون نفر خواهد بود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به پیشرفت خوب باغ موزه دفاع مقدس لرستان گفت: باغ موزه دفاع مقدس استان که در مهرماه سال ۱۳۸۸ در تپه شهدای گمنام راه اندازی شد. در خرم آباد به مناسبت هفته دفاع مقدس امسال آماده افتتاح می شود.

سرهنگ رشیدی باغ موزه دفاع مقدس لرستان را در آینده مورد بازدید عموم قرار داد و افزود: باید تمامی زیرساخت های گردشگری در این مکان فراهم شود زیرا یکی از مطالبات مردم است و در این راستا شهرداری و اداره آب و فاضلاب و اداره.