فراموشی نام و یاد و سیرت و سیره شهدای خسران جبران ناپذیر استروحلا کلانتری نویسنده و عضو شورای مرکزی و رئیس سازمان معلمان گلستان به مناسبت چهل و دومین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی و هفته دفاع مقدس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا. خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گلستان، تصریح کرد: روزهای دفاع مقدس روزهای خاطره انگیز و یادآور حماسه ای بزرگ است و سی و یکم شهریور ماه سال ۵۹ پایه و اساس این حماسه ها بود. وقتی صحبت از جنگ به میان می‌آید، همه از منظر دیگری به آن نگاه می‌کنند. برخی فکر می کنند به انقلاب خیانت می کنند، برخی دل حکومت جهانی و عده ای جنگ را جز ضرر و بدبختی نمی دانند. اما عده ای نیز به آن جنگ اعتقاد دارند. البته جنگ نبود، دفاع بود. همان دفاع سرسختانه ای که به بازپس گیری سرزمین مادری از دست بیگانگان ختم شد.

وی با اشاره به اینکه سال های دفاع مقدس حماسه پرشوری بود که با حضور مردمی صادق و مخلص در قطعه زمین و زمان آن سال ها اتفاق افتاد، افزود: آن روزها گذشت و دیگر تکرار نمی شود. به گمان حقیر که در آن سرزمین عشق و فداکاری کم حضور داشتم. این روزها آن حادثه و آن حضور غریب و مظلومانه است. نمی‌خواهم ادعا کنم همه کسانی که در آن زمان بسیجی می‌خواندند و با مخالفان تمامیت ارضی ایران می‌جنگیدند، همین قصد را داشتند. نه، قطعاً اینطور نبود. همانطور که تاریخ می گوید حتی کسانی که در رکاب پیامبر گرامی اسلام و حضرت علی (ع) جنگیدند نیز چنین نیتی نداشتند.

کلانتری ادامه داد: در این دفاع یک پدیده آمد، عینیت یافت و متولد شد. پدیده ای به نام ایثار، عشق و محبت و بارزترین ویژگی این پدیده «ایثار برای دیگران» بود; می گویند سربازانی بودند که داوطلبانه پا روی مین گذاشتند تا همرزمانشان به سلامت عبور کنند. این از خودگذشتگی ها دروغ نبود و من خودم شاهد این محبت ها بودم.

وی با تاکید بر اینکه فضای حاکم بر جامعه در دوران هشت سال دفاع مقدس فضای ایثار و از خود گذشتگی بود، افزود: آن بهشتیان و بسیاری که عاشق بودند، رسالتشان فداکاری بود. اگر بخواهد تفاوت برخی از لباس های امروزی را با لباس های آن روز بداند، این معیار کافی است. نبرد برای اثبات یا سبقت گرفتن از خود، چفیه ها کتاب دعا بودند و جز به خدا حب و بغض را در دل راه نمی دادند.

کلانتری ادامه داد: در آن زمان و در آن فضا چیزی جز صفا و یکنواختی احساس نمی شد و اکنون به نظر می رسد نفاق و تظاهر به دین غالب و حضور در میدان با کمک حقوق اضافی به حرفه غالب مردم تبدیل شده است. مردم در میدان چیزی که من می گویم این است که کسی را فریب ندهم، بیشتر به من مربوط می شود و برای اینکه از جانب خودم صحبت کنم، نه نیازی به فریب خوردن دارم، نه ریاکاری، چاپلوسی یا نمایش. من بازمانده نسل عاشقی هستم که اگر بر صداقت خود پافشاری کنند، سرنوشتی جز اتفاقی که برای حاج داود کریمی (از فرماندهان شهید دفاع مقدس) افتاد، ندارند.

وی سپس به نقل قول شهید باکری اشاره کرد و گفت: شهید باکری جمله ای دارد با این مضمون که مردم صادق حریت و میدان آزادگی بر حسب نیاز به جان باختن قبل از مرگ دین و میهن به سه دسته تقسیم می شوند. در مرزها . گروهی از مردان که به عهد خود با خدا وفادار می مانند و خود را می بخشند و به خاطر همین عقیده در گوشه ای از تنهایی محبوس شده اند. دسته دوم راه خودخواهی را پیموده اند و برای جبران سال های از دست رفته به دنبال قدرت و ثروت هستند و دسته سوم کسانی هستند که از گذشته خود پشیمان هستند و در هر دو دنیا خوشبخت نیستند. خطابم خطاب به همه رزمندگان و شهدایی است که برای حفظ آبرو و آبروی مردم در این راه جان باختند. شهید باکری، کریمی، بروجردی، کاظمی، مکتبی و… از مردانی که به آنها شهید می گوییم یاد می کنند.

روح اله کلانتری با اشاره به اینکه شهدا راه عدالت، آزادی و معنویت خط قرمز مردم هستند، افزود: شاید بتوان از هر کسی و هر مقامی هر چقدر هم که بزرگ باشد انتقاد کرد و باید این کار را کرد اما شهدا از همه بیشترند. مردان و زنان فاسد کشور ما. واقعیت این است که شهدا برگ عزت و افتخار ایران هستند و نباید آنها را فراموش کرد. در جنگی که به هر دلیلی شروع شد و اینجا جایی برای بحث نیست، آنها همان ستاره های درخشان و درخشانی هستند که ساره را از نصیر شناختند. شهدا اگر گناه کردند، همه حسابها را با نثار جانشان تسویه کردند.

وی ادامه داد: فراموشی نام، یاد، منش و رفتار شهدای کوسران جبران ناپذیر است و لغو و تکذیب آنها ظلم به اهل تاریخ است. یاد و نام آن فداکاری ها و فداکاری ها همیشه جاودانه باد. مردانی که ما را به یاد ایثار می انداختند.

دفاع مقدس از افتخارات ملی متعلق به همه مردم ایران است. از حمایت های معصومانه بچه هایی که بچه خوک هایشان را که مقدار کمی پول داشت، اهدا کردند تا خط مقدم، زنانی که برای رزمندگان ما کلاه و روسری می بافتند یا پیرزنی که تخم هایش را که تنها سرمایه اش بود، اهدا کرد. در دورافتاده ترین روستای این سرزمین

این نویسنده و روزنامه نگار گرگانی با اشاره به اینکه عظمت این حماسه اساساً در این است که همه مردم ایران در آن شرکت کردند و ایستادگی در برابر ظلم را به جنگی میهنی و مقدس تبدیل کردند و گفت: مصادره شهدا و دستاوردها از این حماسه ملی علاقه یک گروه یا یک جنبش سیاسی نه تنها به او کمک نمی کند، بلکه او را ضعیف می کند و او را کم ارزش جلوه می دهد.

کلانتری بیان کرد: باید زمینه ای فراهم شود تا همه حاضران در جنگ از خاطرات خود برای نسل جوانی که جنگ و دستاوردهای آن را ندیده اند بگویند تا جوانان متوجه شوند که حماسه غرورآفرین هشت سال دفاع مقدس است. دفاع متعلق به همه ایرانیان است. باید دفاع مقدس را به عنوان نماد اعتماد، سربلندی، عزت، مظلومیت و تسلیم ناپذیری ملت بزرگ ایران تبلیغ و ترویج کنیم. تنها در این صورت است که می توان یاد و خاطره دفاع مقدس را مایه الهام و نشاط و بیداری و عزت و سربلندی در تاریخ این ملت ماندگار کرد.

روحلا کلانتری نویسنده و روزنامه نگار اهل شهرک دربانو گرگان، جانباز هشت ساله دفاع مقدس، کارشناس ارشد علوم سیاسی، فعال فرهنگی و عضو شورای مرکزی و رئیس سازمان معلمان است. از استان گلستان کتاب «در مسیر اصلاحات» نوشته این نویسنده به زودی منتشر می شود.