فلسفه پول در یونان باستانآژانس کتاب ایران(ابنا)، ترجمه کامران برادران: تصور زندگی بدون مفهوم پول دشوار است. اما در بیشتر تاریخ بشریت، پول به معنای امروزی کلمه وجود نداشت. برای نگاهی بهتر به نقشی که پول در دنیای امروز ما ایفا می کند، بیایید ساعت را به سپیده دم پول برگردانیم.

اولین اشارات مکتوب به زندگی روزمره در یونان باستان را می توان در حماسه های هومر، ایلیاد و ادیسه یافت. اگرچه این متون آثار اساطیری هستند، اما دانشمندان هلنیستی مدت‌ها به دنبال سرنخ‌هایی درباره زندگی روزمره در یونان باستان بوده‌اند.

این حماسه ها نشان می دهد که دوران هومر که از ۱۲۰۰ تا حدود ۸۰۰ قبل از میلاد ادامه داشته است، عصری بدون پول بوده است. هومر ارزش چیزها را نه با سکه بلکه در گاو بیان می کند. به عنوان مثال، هر یک از حاشیه های طلایی سپر آتنا در ایلیاد به ارزش ۱۰۰ گاو توصیف شده است. برنارد لاوم، مورخ اقتصادی آلمانی، بر این باور است که اهمیت اقتصادی دام را می توان در اعمال قربانی جستجو کرد.

در دوره کلاسیک بعدی، تجارت بسیار متفاوت بود. شهروندان دولت شهرهای یونان به جای گاو، با سکه های ساخته شده از مواد ارزشمند و با مهر رسمی خرید می کردند. به عنوان ارز، سکه‌ها بسیار مفیدتر از حیوانات مزرعه بودند، به طوری که باعث ایجاد صنایع کاملاً جدید شدند و حتی ظهور (و سقوط) چندین ابرقدرت باستانی، به ویژه آتن را تسهیل کردند.

اگرچه یونانی ها ممکن است اولین تمدنی در تاریخ نبوده باشند که سکه داشته اند، اما جزو اولین تمدن هایی بودند که از آن به عنوان “پول” به معنای امروزی کلمه استفاده کردند: وسیله ای که به عنوان وسیله ای بادوام، قابل حمل و یکنواخت پذیرفته شده است. . .

سکه های یونانی بیش از ابزارهای تجارت، ساختارهای اجتماعی بودند که به طرز چشمگیری نحوه نگرش و تعامل مردم با واقعیت را تغییر دادند، تجارت، سیاست و حتی فلسفه یونان باستان را تغییر دادند.

سکه ها وارد دنیای یونان می شوند

برخی از اولین سکه های شناخته شده در لیدیا، پادشاهی عصر آهن که در آسیای صغیر بین جزایر یونان و امپراتوری ایران قرار داشت، یافت شد. قدمت این سکه ها به ۶۲۵ و ۶۰۰ قبل از میلاد می رسد. و از الکتروم، آلیاژ طبیعی طلا، نقره، مس و سایر فلزات ساخته شده اند. الکتوم که یونانیان آن را به عنوان «طلای سفید» می‌شناسند، فراوان، ارزشمند و بادوام بود: ویژگی‌هایی که آن را به منبعی عالی برای ضرب سکه تبدیل می‌کرد.

دلیل پیدایش این سکه ها مشخص نیست. برخی از باستان شناسان حدس می زنند که لیدیایی ها آنها را برای استفاده خود اختراع کردند. برخی دیگر معتقدند که آنها برای پرداخت به مزدوران یونانی تولید شده اند. این دیدگاه با این واقعیت تأیید می شود که کوچکترین سکه های لیدیایی ارزش یک روز کار را داشتند و به اندازه نان برای پرداخت مناسب نبودند. این همچنین توضیح می دهد که چگونه این اختراع در نهایت به یونان رسید.

اولین سکه های یونانی شناخته شده در جزیره آگینا در سواحل آتن پیدا شد. قدمت آنها به ۶۰۰ سال قبل از میلاد می رسد که نشان می دهد اختراع لیدیا به سرعت گسترش یافت. مانند همتایان لیدیایی خود، سکه های آگینا در اصل از الکتروم ساخته شده بودند و به اندازه کافی ارزشمند بودند که برای معاملات روزمره مورد استفاده قرار گیرند. سکه های یونانی معمولاً نماد محل ساخت خود را دارند. سکه های ایجنا با تصویر یک لاک پشت دریایی پوشانده شده بود.

سکه شناس محترم کالین ام. کری در سکه‌های یونان باستان و کلاسیک، کاربردهای مختلف سکه‌ها از جمله جمع‌آوری عوارض بندری، جریمه‌ها و مالیات‌ها را مورد بحث قرار می‌دهد. یک خواننده دقیق متوجه روندی خواهد شد: قبل از اینکه سکه برای تجارت بین شهروندان استفاده شود، برای پرداخت به دولت استفاده می شد.

سکه ها را به پول تبدیل کنید

گرچه یونانی ها سکه را اختراع نکردند، اما پول را به شکلی که امروز می شناسیم ایجاد کردند. حداقل این بحث اصلی کتاب سکه‌ها و پول‌سازی یونان باستان اثر استاد مطالعات کلاسیک دیوید شاپس است. شاپس می گوید برای اینکه پول به عنوان پول به حساب بیاید، باید به طور منحصر به فردی قابل قبول باشد. در خاور نزدیک باستان که گاو و غلات در کنار سکه‌های ضرب شده به عنوان پرداخت پرداخت می‌شدند.

هنگامی که سکه ها به دولت شهرهای یونان معرفی شدند، به سرعت تبدیل به تنها روش پرداخت قابل دوام شدند. برخلاف به اصطلاح “پول اولیه” که در آسیای صغیر استفاده می شد، سکه های یونانی نیز ارزشی بیش از ارزش ذاتی خود داشتند. برای ما، یک جامعه پولی فیات یا بدون کاغذ، این چیز خاصی نیست. با این حال، در دوران باستان، این کار کوچکی نبود، زیرا چنین ارزش افزوده ای صرفاً مبتنی بر قدرت و اعتماد نهادهای دولتی بود.

همچنین نباید فراموش کرد که سکه های یونان باستان اهمیت معنایی پیدا کردند که پول اولیه هرگز نداشت. یونانی ها به خوبی می دانستند که پول به آنها اجازه می دهد همه چیز را در قالب یک واحد استاندارد بیان کنند و رابطه بین چیزها را دوباره ترسیم کنند.

سکه و زندگی روزمره در یونان باستان

اختراع پول زندگی در یونان باستان را متحول کرد. سکه پرداخت دستمزد و همچنین گرفتن وام را آسان‌تر کرد، کارآفرینی را فعال کرد و به مشاغل جدیدی مانند صرافی‌ها و سوفسطایی‌ها منجر شد: فیلسوفانی که تخصص سخنوری خود را در ازای پول نقد ارائه می‌کردند. دنیای باستان بیش از هر زمان دیگری به هم متصل شد، زیرا سکه ها تجارت بین دولت شهرهای یونان و خارج از کشور را تحریک کردند.

موضوع ضرب سکه حتی در مشهورترین گفتمان فلسفی یونان نیز مطرح است. در اخلاق نیکوماخوس، ارسطو از سکه برای نشان دادن تفاوت بین امر طبیعی و مصنوعی استفاده می کند. این فیلسوف سکه ها را به عنوان «تقلب محض» می شناسد و بیان می کند که «تغییر آن و بیهوده ساختن آن در اختیار ماست». در عین حال، او سکه را ابزاری می داند که به ما امکان می دهد جامعه را با سهولت بیشتری سازماندهی کنیم تا به عدالت و هماهنگی برسیم.

این مقاله ترجمه گزیده ای از منبع زیر است: