قراردادهای مالکیت معنوی برای کتاب، انیمیشن و تولیدات فرهنگی منعقد شدبر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دبیرخانه بازاریابی همرد (بازاریابی) تهران به منظور توسعه کسب و کار در حوزه کودکان و نوجوانان، قراردادهای مالکیت معنوی را بین تولیدکنندگان ارشد و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی منعقد کرده است.

به منظور حفظ مالکیت معنوی محصولات فرهنگی کودکان و رونق کسب‌وکارها در این حوزه و نیز برجسته‌سازی محصولات داخلی، دبیرخانه بازاریابی در تهران نسبت به بهبود عرضه‌کنندگان و تولیدکنندگان ارشد اقدام و برای تقویت، قراردادهای مالکیت معنوی بین آنها منعقد شد. و برای اولین بار محصولات را گسترش دهید. این اقدام منجر به شکل گیری زنجیره ای از محصولات فکری پیرامون شخصیت ها و مفاهیم مورد نیاز در این زمینه خواهد شد.

محصولات کودکان و نوجوانان شامل محصولاتی مانند عروسک، اسباب بازی های مختلف با مفاهیم آموزشی، بازی های رایانه ای، نرم افزارهای نوشتاری، بازی های رومیزی و انیمیشن می باشد.

محصولاتی که فرزندان ما را زنده و فرهیخته می کند و اندیشه و اندیشه آنها را به سبک زندگی ایرانی – اسلامی پرورش می دهد. این اقدام علاوه بر توسعه کسب و کارها در حوزه کودک از طراحی و تولید گرفته تا توزیع و فروش منجر به مصرف بهینه مصرف کنندگان کالاهای فرهنگی می شود و طبیعتاً استفاده از محصولات بومی و فرهنگی را جایگزین محصولات غیر مفید و مضر می کند. -محصولات بومی

قرارداد مالکیت فکری اولین اقدام مهم و رسمی دبیرخانه بازاریابی تهران (جشنواره) برای تولیدکنندگان و مجموعه داران است و همچنین موجب تضمین حقوق مالکیت تولیدکنندگان و صاحبان ایده خواهد شد. حقوقی که تولیدکنندگان فرهنگی همواره با نادیده گرفتن آن ابراز نارضایتی کرده اند و این نارضایتی همواره به دولتمردان منتقل شده و از مسئولان فرهنگی خواسته شده تا به آن رسیدگی کنند. پس از قرارداد مالکیت فکری، طی مراحلی که برای آموزش تولیدکنندگان قدیمی برای طرح تجاری و برندسازی انجام می شود، قرارداد اقتصادی بین طرفین و تولیدکنندگان و تولیدکنندگان قدیمی منعقد می شود. قرارداد اقتصادی تعیین کننده درآمد و سهم در سود طرفین قرارداد است.

بر اساس قرارداد مالکیت معنوی، نمونه محصولات همزمان با بازاریابی تهران در تیرماه ارائه می شود و سرمایه گذاران مختلف نمونه محصولات را مشاهده خواهند کرد. در مورد مذکور، بر اساس متن قرارداد، سرمایه لازم برای تولید نمونه و محصولات نهایی توسط سرمایه گذاران مختلف جذب شده و پس از مدتی محصول در مقیاس بزرگ تولید می شود، سپس با توجه به امکانات موجود در حوزه توزیع و بازاری برای موسسات مرتبط وجود دارد که به بازار خواهد رفت و به قلب و ذهن مخاطبان و کودکان و نوجوانان خواهد رسید.

اما این روزها معاملات انیمیشن مطرح شده است و معاملات مالکیت معنوی بین تولیدکنندگان ارشد اسباب بازی و فعالان منعقد شده است. در مراحل بعدی و به مرور زمان تفاهم نامه هایی در سایر حوزه های تولیدات فرهنگی برای کودکان و نوجوانان منعقد خواهد شد. این قراردادها به شرح زیر است:

تولید انیمیشن بر اساس محتوای داستانی و آموزشی عمیق

– قرارداد تولید انیمیشن بین شرکت نومبال و شرکت تاکام فیلم آریا که براساس آن تکمیل فیلم با استفاده از شخصیت «صفر» (یکی از شخصیت های شرکت تکم فیلم) انیمیشنی بر اساس داستان و محتوای آموزشی شرکت نومبال تولید خواهد کرد.
– قرارداد تولید انیمیشن بین همسا و انتشارات کتاب نیستان که بر اساس آن همسا انیمیشنی سه بعدی با محوریت شخصیت ها و داستان های مجموعه کتاب های تعطیلات مرشد و عین پهلوان تولید خواهد کرد.
– قرارداد تولید انیمیشن کویر و استودیو مهرک فیروزه هدهد (بخش کودک و نوجوان انتشارات سوره مهر) که بر اساس آن استودیو فیروزه هدهد انیمیشن دوبعدی بر اساس کتاب داستان و شخصیت های کتاب تولید خواهد کرد. “یکی یکی.”
– قرارداد تولید انیمیشن بین استودیو پازن و انتشارات کتاب نیستان که بر اساس آن استودیو پازن انیمیشنی دوبعدی بر اساس شخصیت ها و داستان «ماجرای پلنگ سفید» تولید خواهد کرد.
– قرارداد تولید انیمیشن بین استودیو هدهد فیروزه کویر و موسسه مهد رسانه پژو که بر اساس آن استودیو هدهد فیروزه کویر انیمیشن دوبعدی بر اساس شخصیت ها و محتوای اپلیکیشن داستان های قرآنی مهد رسانه پژو تولید خواهد کرد.

معرفی تامین کنندگان ارشد و سازندگان قراردادی

انتشارات سوره مهر: انتشاراتی در حوزه اندیشه و هنر انقلاب اسلامی است که کتاب های زیادی در این زمینه منتشر کرده است و بخش کودک و نوجوان آن با نام مهرک با وجود قدمت طولانی خود توانسته است کتاب های متعدد، متنوع و متعددی را تولید و منتشر کند. کتاب های محبوب
انتشارات کتاب نیستان، انتشاراتی در حوزه ادبیات و هنر که همراه با مجله نیستان ایجاد شده است، بخش کودک آن دارای کتاب های متنوع داستانی، آموزشی، مهارتی و سرگرم کننده در حوزه کودک است.
مهد مدیا پژوه: مؤسسه‌ای که در زمینه‌های تاریخ، علوم اجتماعی و روان‌شناسی کودک محصولات رسانه‌ای فرهنگی تولید می‌کند و کاربرد آن برای داستان‌های قرآنی بسیار پرطرفدار است.
تک آریان فیلم: یک موسسه هنری است که تمرکز اصلی آن بر تولید انیمیشن است و سابقه طولانی در این زمینه دارد.
استودیو کویر فیروزه هدهد: این استودیو شامل تعدادی انیماتور جوان است که با اثر «نارگیل و بابا» در رویداد فرنو شرکت کرده و چندین تیزر تبلیغاتی را در کارنامه خود ساخته اند.
استودیو پازن: یک استودیوی تولید انیمیشن که در کارنامه خود آثاری سه بعدی و دو بعدی تولید کرده است و یکی از مهمترین کارهای این استودیو اثری به نام “من آلیس نیستم، اما اینجا سرزمین عجایب است” است که تبدیل به شهرت جهانی.
مجموعه همسا: این مجموعه با طراحی انیمیشنی از داستان های گمشده بر اساس «رامبل کدو تنبل» در رویداد فرنو شرکت کرد و می تواند از سیستم پیشرفته ضبط حرکت در تولیدات خود استفاده کند.

هر یک از طرفین قراردادهای فوق با توجه به موضوع قرارداد تعهداتی را می پذیرند و به صورت درصدی در مالکیت معنوی محصول و در برخی موارد سهم سرمایه گذار برای تولید محصولات فرهنگی مشارکت می کنند. مدت این قراردادها عمدتاً ۳ سال بوده و در صورت تمایل قابل تمدید می باشد.

با ادامه یافتن قراردادها و گسترش محصولات به سایر حوزه های محصولات فرهنگی از جمله؛ انیمیشن ها، نرم افزارهای نگارش و بازی های ویدئویی، بسته های متنوعی پیرامون محصولات فرهنگی کودکان و نوجوانان شکل می گیرد که زمینه را برای توسعه بیشتر محصولات و بازار بزرگتر آنها فراهم می کند که منجر به رشد و گسترش تولیدات بومی و بیشتر شدن کودکان و نوجوانان می شود. آشنا به فرهنگ بومی و ایرانی-اسلامی است.