لایحه جامع روزنامه نگاری در کمیته فرهنگ دولت تصویب شدگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که بعدازظهر امروز یکشنبه با عنوان «روایت اول» در تالار وحدت برگزار شد، گفت: همواره تلاش کرده ایم تا مشکلات قدیمی رسانه را حل کنیم. در یک سال گذشته اساسا لایحه جامع خبرنگاری را در کمیته فرهنگ دولت تصویب کرده ایم و امیدواریم با تصویب نهایی این لایحه در دولت و شورای اسلامی شاهد تحولی اساسی در حوزه باشیم. روزنامه نگاری و رفع تمامی موانع و مشکلات پیش روی رسانه ها.

وی همچنین به بسته حمایتی دولت مردمی از خبرنگاران اشاره کرد و افزود: رئیس جمهور در ۱۳ بند دستور ویژه ای در این راستا داده است تا بتوانیم تفاهم نامه های اجرایی با وزارتخانه های مختلف تکمیل کنیم.با تشکر از وزیر فرهنگ از وزرای صلح، روابط و اقتصاد
اسماعیلی در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگاران و خبرنگاران جان باخته گفت: انقلابی و رئیس مدرسه همواره توجه ویژه ای به حل مشکلات اصحاب رسانه دارند و در جلسه اخیر هیات دولت نیز به موضوع توجه ویژه ای داشتند. جایگاه خبرنگاران

وی در پایان سخنان خود به تلاش سایر وزارتخانه ها برای تکریم اصحاب رسانه اشاره کرد و گفت: از وزرای محترم ارتباطات، صمت و اقتصاد به خاطر اجرای تفاهم نامه بسته حمایتی خبرنگاران و اهدای هدایایی به خبرنگاران قدردانی می کنم. تجلیل از خبرنگاران و خبرنگاران و جزییات آن به زودی اعلام خواهد شد هدایا از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام خواهد شد.

رسانه ها نقش مهمی در نهادینه شدن جهاد تبیینی دارند
در همین حال فرشاد مهدی پور معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد در این مراسم گفت: در دوره جدید فعالیت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد تلاش خود را بر نقطه شروع متمرکز کرده ایم که این نقطه آغاز است. تولید محتوا است و از سوی دیگر در تدوین کلیه دستورالعمل ها و مقررات بر ایمنی کار خبرنگاران تاکید شده است.

وی ادامه داد: تمامی خدمات مربوط به اصحاب رسانه را به سامانه جامع رسانه ای کشور سوق داده ایم تا این خدمات به صورت یکپارچه، شفاف و غیر حضوری به خبرنگاران ارائه شود. البته در این مسیر نیازمند کمک، مشارکت و حمایت همه جانبه هستیم.

وی در پایان به حمایت «راویان اول» از رسانه ها اشاره و تاکید کرد: اگر مقرراتی مانند ماده ۴۶ قانون مطبوعات را به طور کامل اجرا کرده ایم به این دلیل است که حفظ امنیت کار خبرنگاران از اهمیت بالایی برخوردار است. . در صورت موفقیت مسیر درست را در این مسیر طی کنیم، بدون شک رسانه ها با تولید محتوا در نهادینه سازی جهاد تبیینی نقش مهمی خواهند داشت.

لازم به ذکر است بیان دغدغه ها و مشکلات برخی خبرنگاران، تجلیل از خانواده خبرنگاران درگذشته و اجرای تلاوت از دیگر بخش های مراسم روز خبرنگار امسال با عنوان «روایت اول» بود.