«ماه کامل» از زندگی یک مدافع نابغه حرم معرفی می شود


گزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) قم، شامگاه چهارم مردادماه میزبان چهارمین نشست فصل سوم سه شنبه های انتشارات شهید کاظمی با محوریت کتاب «ماه کامل» بود که به زندگی شهید مرتضی حسین پور معروف به حسین قمی می پردازد. مجتمع ناشر.

مجید فاضل از دوستان شهید در ابتدای این برنامه گفت: صحبت از شهدا بسیار سخت است و به قول خودشان شهدا را شهدا می شناسند. شناخت ما از شهدا، شناخت ظاهری و شناخت در قالب زندگی روزمره است.

وی افزود: در کتاب «ماه کامل» حسین را مانند دیگر جوانان می بینیم. با همان شور جوانی که همه جوان ها دارند، شوخی و بازی و هیجانی که اکثر جوان ها دارند. خیلی از جوانان قدیمی به خصوص بچه های جنگ باورشان نمی شد که جوانان نسل امروز هم مثل خودشان سخت کوش باشند. وقتی تصادف می کند زمان آزمایش فرا می رسد و قدرت خود را نشان داده اند.

فاضل درباره ورود شهید حسین قمی به سوریه گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۱ که بحران سوریه به طور جدی آغاز شد وارد دمشق شدیم. بیشتر مناطق سقوط کرده بودند و تنها مکان فرودگاه دمشق بود. ارتباط بین فرودگاه و شهر فقط یک راه بود و تمام فشار دشمن روی همین قسمت بود. حسین برای اولین بار اواخر سال ۹۲ وارد منطقه عملیاتی شد.

وی تصریح کرد: ما حسین را از قبل می شناختیم. بچه های این نسل نه در فیلم و نه در رزمایش جنگ را ندیدند. تیری که در عمل پرتاب می شود با تیری که در جنگ دیده می شود متفاوت است. گلوله ای که در جنگ به سمت شما شلیک می شود به قصد کشتن شلیک می شود. جوانان خوبی وارد نبرد با داعش شدند، اما برخی از آنها مدت زیادی طول کشید تا در خط مقدم حضور داشته باشند، خط نبرد را بشناسند، کار را بفهمند تا بتوانند در میدان کار کنند. حسین قمی از جمله کسانی بود که با ورود به منطقه بعد از دو سه هفته توانست خود را با شرایط جنگ وفق دهد و جنگ را درک کند، تاکتیک دشمن و نوع نبرد را درک کند و شروع به کار کند. زمین به عنوان یک قدرت رزمی.

فاضل تصریح کرد: در ماه اول ترکش به کشاله ران حسین اصابت کرد. اما او با همین نگرش در جنگ ایستاد. پس از این نبرد به عراق رفت و با تعداد زیادی از کودکان توانست جلوی پیشروی داعش را بگیرد. اوج کار حسین با استقرار در حرم امامان عسکریین در منطقه سامرا بود. او با ایجاد خطوط پدافندی و عملیات آفندی که به کمک سایر مدافعان حرم انجام داد، توانست شهر سامرا را از سقوط نجات دهد و حریم اهل بیت را حفظ کند. کار حسین تا اواسط سال ۱۳۷۳ ادامه یافت. جایی که حمله دشمن در منطقه سوریه به اوج خود رسید. آنجا عملیاتی را شروع کردیم به نام محرم. در منطقه حلب، حسین با گروه عصائب در تماس بود. یکی از جاهایی که حسین دچار مشکل شد منطقه تل باجه بود. وقتی حسین با عده ای از سربازان برای سازماندهی خطوط رفت، متوجه شدند که اوضاع در خط قابل کنترل نیست. حسین تمام تلاش خود را کرد تا فرزندان عراق را از آن مرگ نجات دهد. سه تا از بچه ها کاملا محاصره شده بودند که حسین یکی از آنها بود. همه از بازگشت حسین و بچه ها ناامید شدیم. یکی از فرماندهان در اوج اضطراب بود. تا اینکه حسین برگشت. بچه ها با دیدن حسین دلشان شکست.

وی تاکید کرد: حسین قمی در امور بیت المال پاک بود، بارها او را در چنین صحنه هایی دیده ام و هیچ وقت از بیت المال خرج نکرد. حسین واقعاً در جنگ با داعش نابغه بود، هر اتفاقی در منطقه می‌افتاد، برای آن برنامه‌ای پیدا می‌کرد، پیشنهادی داشت که ارائه می‌کرد. او ایده هایی برای رهایی از مشکلات داشت و معمولاً بیشترین موفقیت و کمترین ضرر را داشت.

شهلا پناهی نویسنده کتاب «ماه کامل» دیگر مهمان این نشست بود که درباره نحوه آشنایی با شهید گفت: فرصت نوشتن درباره حسین قمی عجیب ترین داستان زندگی من بود. با خبر شهادت حسین آشنا شدم. اولین عکسی که از حسین دیدم ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ بود که به صورت آنلاین برایم ارسال شد. یکی از سربازانش نوشته بود «فرمانده ما که نابغه بود شهید بود». اتفاقی که در طول داستان افتاد عجیب تر بود. زمانی که مجوز کتاب صادر شد، به کامران آمد. تا آن زمان هنوز دلیل انتخاب نام حسین قمی را نمی دانستم. خطاب به حضرت معصومه علیهاالسلام عرض کردم. چون نوشتن این کتاب برای من کار بزرگی بود. یکی از دوستان حسین با من تماس گرفت و گفت: حسین آنقدر عشق و علاقه به حضرت معصومه داشت که قابل گفتن نیست. هیچ گرهی در زندگی حسین نبود که با توسل به حضرت معصومه حل نشود.

وی افزود: خیلی ها از من می پرسند که چرا نام کتاب ماه کامل است؟ در پاسخ می گویم که در ادبیات حماسی و به اعتقاد ما قمر عاشرا به نام حضرت عباس داریم. هر چه می خواهید با شهدای کربلا در میان بگذارید، رهبر آن حضرت عباس است. به نظر من بدون اغراق حسین قمی قمر ایل مدافعان حرم است. این روزها مشغول تحقیق برای نوشتن کتابی درباره شهید ابومهدی المهندس هستم. وقتی با عمویم یکی از فرماندهان ارشد جبهه مقاومت عراق صحبت می کنم از من می پرسند آیا حسین (کامی) را می شناسی؟ از آنجایی که درباره حسین نوشتید، قبول کردیم در این مصاحبه حضور داشته باشیم، هرکس حسین را بشناسد می تواند ابومهدی را هم بشناسد.

پناهی تصریح کرد: سعی کردم وارد عاشقانه های زندگی شهید نشوم و تمرکزم بیشتر روی مستندسازی جنگ است. مبهم بودن جنگ عراق و سوریه، تعریف جنگ نیابتی، تعریف جنگ شهری، چرایی حضور ایران و پاسخ به این گونه سوالات در این سال ها مغفول مانده است. قبل از اینکه وارد عرصه نویسندگی در حوزه دفاع مقدس شوم، جنگ یک تعریف کلاسیک داشت. خط مرزی مشخص، خندق و خاکریز تعریف خاص خود را داشت و این یک ادبیات ثابت بود. اما وقتی به جنگ سوریه و عراق نگاه می کنیم، با چیز دیگری روبرو هستیم. من دوست دارم قابی که در مقابل مخاطبم قرار می گیرد، قابی باشد که به همه سوالات پاسخ دهد. بنابراین مجبور شدم چمدان هایم را ببندم و به سفرهای تحقیقاتی بروم. من به شدت معتقدم برای کارهای مستند باید تحقیقات میدانی قوی انجام شود. نویسنده باید خاکریز، ارتفاع و خیلی چیزهای دیگر را از نزدیک ببیند.

نویسنده «ماه کامل» در پایان گفت: بسیاری از همسران شهدا دوست ندارند وارد حریم خصوصی شوند و آن را مطرح کنند و من به عنوان نویسنده این گونه هستم. حسین قمی منتظر تولد فرزندش بود و زندگی او را دوست داشت. او هر لحظه از زندگی اش را دوست داشت، اما همسر شهید نمی خواست کتاب به زندگی عاشقانه کشیده شود. من معتقدم اگر به یک نویسنده یک سری اطلاعات نظامی مفید داده شود که خیلی متراکم نباشد، او می تواند بهتر توضیح دهد و بنویسد، زیرا به جزئیات دقت می کند.
همچنین پدر همسر شهید مرتضی حسین پور در این دیدار گفت: قبل از شهادت مرتضی برای اولین بار تنها نشستیم. من از آن دسته نبودم که از جبهه رفتن فرزندانم عذرخواهی کنم، اما آن روز به مرتضی گفتم همسرت الان به تو نیاز دارد و بهتر است کنارش باشی. ده روز پیش او بمان و بعد برو. مرتضی پاسخ داد که حاج آقا حالا ما باید از یک طرف برویم و نیروهای عراقی از طرف دیگر، اگر نرویم آمریکا آن طرف می رود و همان بلایی که برای سوریه پیش آمد سر عراق هم می آید. به راحتی متقاعد شد مرتضی در واقع هدف را می شناخت و هدف را اولویت بندی می کرد.

انتشارات شهید کاظمی ناشر برگزیده در سه سال متوالی با بیش از ۵۰۰ عنوان در حوزه ادبیات اسلامی مقاومت و انقلاب، ویژه برنامه «خرماهای سه شنبه» را با محوریت کتاب و کتابخوانی طراحی و اجرا کرد.

هدف از برگزاری این برنامه ترویج فرهنگ ادبی و کتابخوانی و تعامل بهتر نویسنده و مخاطب است.