«ما که خواهریم» پیوند مسالمت آمیز سه سرنوشت متضاد است


«ما که خواهریم» پیوند مسالمت آمیز سه سرنوشت متضاد است
به گزارش خبرنگار آژانس کتاب ایران (ایبنا) آنا گاستویزن روزنامه نگار، نویسنده و مجری تلویزیون آلمانی است. گوستویزن در سال ۲۰۱۲ برنده جایزه تلویزیون آلمان شد و در همان سال رمان “ما خواهر هستیم” را منتشر کرد. این کتاب به موفقیت بزرگی دست یافت و مدتی در فهرست پرفروش ترین های مجله اشپیگل قرار گرفت. در سال ۱۳۹۴ دومین رمان «پدر من باش» از این نویسنده منتشر شد.


داستان «ما خواهریم» درباره سه خواهر است که زندگی و سرنوشت متفاوتی دارند و در نهایت در کنار هم به آرامش می‌رسند. این رمان درباره سه خواهر، سه زندگی و تصویری از سه قرن است و منبع الهام نویسنده زندگی دو عمه و مادرش بوده که هر کدام بیش از ۸۰ سال زندگی کردند. در این داستان سه خواهر به نام های گرترود، کتی و پائولا حضور دارند که به مناسبت صدمین سالگرد تولد گرترود در جشن بزرگی شرکت خواهند کرد. چارچوب زمانی این رمان قرن بیستم است و کتی شخصیت دلپذیر پشت صحنه است. پائولا شوهری دارد که تمایلات خاصی دارد و گرترود داستان نامزدی مهمی را پشت سر می گذارد، او همچنین یک جاسوس را در خانه خود نگه می دارد.

نویسنده در پایان کتاب اشاره کرد که بارها از خود پرسیده است که آیا کتیف گرترود و پائولا حاضرند آنها را در جایگاه شخصیت های داستانش به تصویر بکشند و پاسخی که دریافت کرده مثبت بوده است. اما آنها قطعاً می خواستند روایت خود را بنویسند.

در بخشی از این کتاب می خوانیم: «کتی تازه متوجه شد که از ترس چشمانش را بسته است. وقتی جرات کرد یک چشمش را به آرامی باز کند، مردی که صدایش آشنا بود خندید. وقتی چشم دومش را باز کرد، مرد گونه ای را که قبلا سیلی زده بود نوازش کرد و زیر لب عذرخواهی کرد. کیتی وقتی متوجه شد که هاینریش مقابلش ایستاده گیج شد. او به زمان نیاز داشت تا به خود بیاید. روی تخت هاینریش دراز کشیده بود و هاینریش هم لبه تخت نشسته بود. هاینریش او را به آنجا آورد یا خودش آمد؟ چی شد؟ هیچ اتفاقی نیفتاد می خواستی به من چاقو بزنی، اما وقتی خون جاری شد، از هوش رفتی. هاینریش لبخندی زد و بریدگی بازویش را نشان داد. خدایا! آیا این کار من بود؟ من چقدر احمقم لطفا مرا ببخش! نه نه. مطمئنم همه سربازان را فراری می دادی، مگر این که این کار را نکردی. خوشحالم که خانه من چنین مسئولی دارد. اشک های کتی سرازیر شد. احساس بدی داشت. او کمک بزرگی در مزرعه بود! در همان شب اول او یک حمله عصبی داشت و این برای هاینریش سنگین بود. فریاد زد: من بیکارم. هاینریش به او نگاه کرد.


کتاب «ما خواهر هستیم» نوشته آن گستویزن با ترجمه مهشید میرمعزی به تازگی در ۳۹۱ صفحه و قیمت ۱۴۵ هزار تومان توسط «نشر نو» منتشر شده است.