متفکران ایرانی، تاجیک و قرقیزستان از امام خمینی سخنانی گفته اندبر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب (ایبنا) وبینار پژوهشی ابعاد شخصیت و سیره عرفانی حضرت امام خمینی (ره) به صورت حضوری و آنلاین به مناسبت سی و سومین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) توسط جامعه المصطفی العالمیه و با حضور رایزنان فرهنگی ایرانی در قزاقستان و قرقیزستان برگزار شد.

در این وبینار که سفرای جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان و قرقیزستان نیز حضور داشتند، صاحب نظران و اندیشمندانی از کشورهای ایران، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان مقالات خود را در خصوص زندگی و اندیشه امام خمینی (ره) بنیانگذار و رهبر کبیر ارائه کردند. . انقلاب اسلامی

در ابتدای این برنامه علی عباس رئیس انجمن المصطفی المصطفی العالمیه ضمن عرض سلام و تجلیل از شخصیت علمی و معنوی حضرت امام خمینی (ره) گفت: امروز سی و سومین سالگرد رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است. انقلاب اسلامی ایران است و امیدواریم در این وبینار علمی پژوهشی بتوانیم با ابعاد سیاسی، علمی و ادبی امام خمینی (ره) بیشتر آشنا شویم.

در آن زمان مجید صمدزاده صابر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان گفت: شخصیت های بزرگ ویژگی های بسیاری دارند که بیشتر آنها در طول تاریخ قابل تکرار است. اما ویژگی هایی وجود دارد که مربوط به ابعاد شخص انسان است و در طول تاریخ تکرار نمی شود و حضرت امام یکی از بزرگانی است که ویژگی های منحصر به فرد و منحصر به فردی دارد. یکی از ویژگی‌های خاص سیاسی و اجتماعی امام خمینی (ره) برگرفته از تعالیم حضرت علی (ع) است که می‌فرمایند انسان بزرگ کسی است که باید با مردم ارتباط برقرار کند و این سه وظیفه را انجام دهد: تعیین ارتباط با خالق و دوم. . رابطه او با دوستان و سازماندهی و تعیین مردم و سوم تعیین رابطه خود با دشمنان. و امام خمینی رهبری بود که این سه وظیفه را مشخص کرد و توانست به یاری خداوند و حمایت مردم به سلطنت هزار ساله پایان دهد.

سخنران بعدی آقای سعید حرازیم رئیس جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان بود که با عنوان «سیاست خارجی در اندیشه های امام خمینی» به ایراد سخنرانی پرداخت. و مسلمانان جهان نباید از این دنیای بزرگ و اصلاح شده قرن بیستم بهره بیشتری ببرند، بلکه در این مدت کوتاه کلام و راه امام خزانه ای از علم و هدایت را برای آیندگان به جا گذاشت و امروز پیروان آن حضرت می توانند پیروی کنند. راه محمد ناب را بشناسید و بر اساس آن حرکت کنید.

«علی خمینی برای مسلمانان جهان هم یک رهبر سیاسی و هم مرجع دینی بود که افکار و اندیشه‌های او باعث تحولات جدی در جهان شد و ابعاد شخصیتی او در عرصه‌های مختلف اعم از سیاسی، علمی و فرهنگی الگوی کاملی است. وی افزود: حوادث و انقلاب های مختلفی در دنیا در حال رخ دادن است و هر انقلابی پیامی دارد و پیام انقلاب امام خمینی (ره) روحیه گرایی، دینداری و بازگشت دین به جامعه بود تا انسان عظمت و عزت و سعادت خود را حفظ کند. . “رسیدن.

گلمیزا سیتالیوا، رئیس گروه فلسفه در قرقیزستان بین‌الملل گفت: بی‌تردید امام خمینی یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های تاریخ سیاسی جهان اسلام است و همه دستاوردهای امروز ایران مرهون تلاش‌ها و سیاست‌های سنجیده و مهم آن است. . دانشگاه.

پس از این دیدار، بختویان رستم اف، نویسنده و مترجم کتاب اندیشه امام خمینی (ره) به زبان قزاقستانی، در سخنانی در خصوص دیدگاه های سیاسی و مدنی امام خمینی (ره) از برگزاری چنین وبینار علمی تقدیر کرد و گفت: اندیشه ایشان اصل سیاسی است. دکترین ایران مدرن.

او گفت: جهان امروز فقط دو جهت از انسانیت را می بیند. کاپیتالیسم و ​​کمونیسم، امام خمینی جهت سومی را مطرح کردند و آن مفهوم اسلامی است.

رستم اف پس از برشمردن شاخصه های اصلی راه انقلابی امام خمینی (ره) از نظر اندیشه های انسانی گفت: امام خمینی نه تنها به فکر رفاه مردم عادی ایران بود، بلکه به فکر زندگی همه مسلمانان جهان بود. به همین دلیل آنان را به وحدت و انسجام دعوت کرد تا آنان نیز به ارزش های اسلامی روی آورند. خواسته های او برای اتحاد شیعه و سنی برای مسلمانان جذاب بود. و مسلمانان با سخنان خود سعی کردند اختلافات را کنار بگذارند. دیدگاه ها و اندیشه های شخصی، مدنی امام خمینی (ره) در مورد سعادت انسان، موجب تغییر دیدگاه مسلمانان بر اساس تعالیم مقدس قرآن کریم می شود.

نورلان کایربکف، مدیر تحلیل دینی دفتر مسلمانان قزاقستان نیز با اشاره به میراث بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در سیاست جهانی، به طور مختصر به مروری بر میراث بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت که انقلاب ایران یک ایدئولوژی سیاسی جدید را به وجود آورده است. تبدیل شد.

وی افزود: انسان گرایی یک دین سیاسی، یک اسلام سیاسی، یک ایدئولوژی انقلابی با هدف تغییر نظام سیاسی ایران و برقراری عدالت و مبارزه با ظلم و ظلم است. خمینی‌گرایی یک ایدئولوژی سیاسی مذهبی است که خطاب به همه ملت‌های جهان است. در عین حال انقلاب امام خمینی (ره) یک دکترین اجتماعی و اقتصادی است، ایشان افزودند: جمهوری اسلامی ایران که بر اساس ایدئولوژی خمینی رشد کرده است، دارای ویژگی های حکومت دینی و آموزه های مردم سالار است که در آن مردم احساس آرامش و امیدواری می کنند. . برای آینده.

سخنران بعدی عزت الله عبادزاده محقق و استاد دانشگاه از تاجیکستان بود که به بیان ویژگی های سیاسی امام خمینی(ره) پرداخت و گفت: کشورها. وی افزود: آرزوی بزرگ امام خمینی(ره) وحدت کشورهای اسلامی است و این ایده را می توان در سیاست خارجی ایران در قبال کشورهای مسلمان مشاهده کرد.

ایگل وایس نویسنده و خبرنگار روزنامه ملی قزاقستان آستانه عصر می گوید: «امام خمینی معتقد بود که خود مردم کمونیسم، مارکسیسم-لنینیسم و ​​اساس «استبداد» ایدئولوژی شوروی را قبول ندارند. شوروی بیشترین آسیب را از ایدئولوژی کمونیستی متحمل شد. امام خمینی (ره) در این راستا «مظلومین شوروی» و نیز سایر «مظلومان» جهان را به آزادی و رهایی از اسلام دعوت کرد.

وی افزود: امام خمینی بعداً نامه ای به گورباچف ​​آخرین رهبر شوروی نوشت و سعی کرد او را متقاعد کند که جامعه الحادی خطر بزرگی است و بسیاری از شما می دانید چه بر سر جامعه الحادی آمده است.

تورسونبای بکیر اولو، رهبر حزب ارک و نماینده مجلس جمهوری قرقیزستان نیز در مورد نظریه های امام خمینی (ره) و تحقق آنها در زندگی امروزی ایران صحبت کرد. یکی از مسئولان پرسید: «پس یاران شما کجا هستند؟» امام خمینی در پاسخ این جمله تاریخی را بیان کردند که «اصحاب من در گهواره مادرانشان هستند». و این جوانان بودند که نقش عمده ای در شکل گیری نظام سیاسی جدید داشتند. وی افزود: اکنون شاهد انقلاب های رنگارنگی در جهان هستیم که با حمایت قدرت های خارجی در حال وقوع است. اما انقلاب امام خمینی (ره) انقلابی ناب بر اساس اعتقاد و حمایت مردم ایران بود.

نماینده مجلس جمهوری قرقیزستان در پایان سخنان خود گفت: آیت الله خمینی راه های جدیدی را برای اصلاح کل نظام جهانی ارائه کرد. او در نامه خود به گورباچف ​​پیشنهاد کرد که همه کشورهای آسیای مرکزی از جمله قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان از راه های استقلال شوروی برای توسعه و پیشرفت استفاده کنند.

آخرین سخنران این همایش طهماسب خاتمی، مدیر منطقه ای جامعه المصطفی در آسیای میانه بود که به ارائه آثار امام خمینی (ره) پرداخت و گفت: عالم را می توان از آثار و تألیفاتش شناخت و از امام خمینی (ره) بیش از ۱۶۰ جلد کتاب به یادگار مانده است. از کتاب های پشت سر و مهم ترین آنها «شاه چل حدیث» است که به نویسندگان و مترجمان قزاقستان و قرقیزستان توصیه می کنم این اثر امام خمینی را به زبان اصلی کشورشان ترجمه کنند. وی افزود: محورهای اصلی آثار امام خمینی(ره) تفسیر قرآن، احادیث، بررسی مسائل اخلاقی، سیاسی و اجتماعی است.