مجسمه پیامبر در قاب کتاب


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) محمد (ص) در چهل سالگی به بعثت مبعوث شد. فلسفه بعث نجات جاهلان در جزیره العرب و سپس نجات همه جاهلان آن عصر و دوره های بعدی بود. وی پس از انجام مأموریت خود به اجرای پیام های اسلام در جامعه عرب جاهلی کوشید و در برقراری برابری و فقرزدایی و برپایی زندگی ساده بر اساس قرآن کوشید. به این ترتیب پیامبر از سختی ها نمی ترسید و شک نداشت که خداوند او را حمایت می کند. علاوه بر این، او استعداد طبیعی بالایی برای پیشرفت در مسیر خود داشت. قرآن به او کمک کرد و مطالب و موسیقی او را به پیروانش اضافه کرد. زندگانی و سیره پیامبر اکرم (ص) در آثار متعددی از سوی نویسندگان و پژوهشگران کشور مورد بررسی قرار گرفته است که غالباً رویکردی تاریخی به زندگی آن حضرت داشته اند. به مناسبت رحلت پیامبر مهربانی ها در گزارشی نگاهی انداختیم به آثاری که در سال های گذشته و امسال درباره زندگی نامه و زندگی پیامبر اکرم (ص) منتشر شده است.

درس هایی از زندگانی پیامبر اعظم (ص)
کتاب «درس هایی از سیره پیامبر اعظم (ع)» نوشته آیت الله سید کاظم نورمفیدی در ۳۲۸ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب در کوم منتشر شده است. تلاش نویسنده این اثر بر این است که با دیدی بینا و ذهنی آگاه مخاطب خود را از بوستان اخلاق پیامبر(ص) بهره مند سازد. این کتاب سیره پیامبر اکرم (ص) را در ۹ حوزه «تلاش برای تقرب به خدا»، «زهد»، «احترام به کرامت انسانی»، «احترام به نفس»، «نظم»، «شرح» بررسی می کند. صدر»، «مهربانی و بردباری»، «پرهیز از بار» و «چند توصیه مهم پیامبر(ص) در خطبه شعبانیه».

«مناجات با معشوق»، «عوامل تقرب به خدا»، «حقیقت اندیشه»، «شکر و درجات آن»، «مهمترین موانع تقرب به خدا»، «عمل نبوی»، «عمال زهد»، «برخی اعمال فردی» و احترام و تحقیر اجتماعی»، «راههای کسب عزت نفس»، «اعمال تواضع»، «نظم در همه ابعاد هستی»، «شرح صدر ائمه (ع)» احترام به آزادی. “برخی موارد عدم جواز استفاده از صدر صدر توسط دولت”، “دوستی و مدارا به عنوان یک رویه اجتماعی”، “نشان مسئول”، “صدقه و توجه به فقرا”، “کنترل”. زبان»، «دروغ در نزد پیامبر(ص)، «اخلاص»، «عرصه صداقت»، «نماز» و «حقیقت توبه» از جمله موضوعاتی است که در ۹ درس این کتاب مطرح شده است.

 


زندگی پیامبر از دیدگاه فرزندخوانده
کتاب «فرزندخوانده» که به تازگی توسط انتشارات معارف منتشر شده، داستان زندگی «زید» فرزند خوانده پیامبر (ص) و همچنین حکایت مهربانی پیامبر (ص) است. ص).س. خدا که جدیدترین اثر مسلم ناصری است و توسط انتشارات معارف منتشر شده است.

این کتاب با الهام از تاریخ اولیه اسلام به زندگی «زید» فرزند خوانده رسول خدا (ص) می پردازد. نویسنده اگرچه تمام زندگی خود را روایت نکرده و به پرداختن به بخشی از زندگی زید اکتفا کرده است، اما از زندگی و روزگار پیامبر اکرم (ص) پرهیز کرده است. و نحوه برخورد او با دیگران


از ویژگی‌های شیوه نگارش ناصری می‌توان به بزرگان دوران صدر اسلام اشاره کرد، موضوعی که در این اثر و همچنین سایر آثار او فضای خوبی ایجاد کرد و نویسنده به برخی از آداب و رسوم این اثر اشاره کرد. دوره تاریخی، ضمن ارائه اطلاعات غیرمستقیم به مخاطب، دست او را می گیرد و از کوچه پس کوچه های مکه به خانه پیامبر گرامی اسلام (ص) می برد. مردی که همه او را “آمین” می خوانند و موافق هستند، صادق است.

در واقع ناصری در کتاب جدید خود ضمن پرداختن به زندگی زید، ابعادی از شخصیت رسول خدا (ص) را نیز به زیبایی به تصویر کشیده است. این رمان در واقع داستان «رحمت العالمین» حضرت محمد (ص) است.
سیره پیامبر (ص) به روایت امام رضا (ع)
کتاب سیره پیامبر(ص) به روایت امام رضا(ع) در قسمت اول هر بخش به بررسی سیره پیامبر(ص) می پردازد و سپس به بیان آیات و روایاتی می پردازد که از این بابت تشکر می کنم. زندگینامه. متن کتاب مشتمل بر احادیثی است که حضرت رضا (علیه السلام) در مورد رفتار و کردار پیامبر (ص) نقل کرده است.

 


پیامبری که دوباره ملاقات کردم
کتاب «محمد; پیغمبر من شناختم» به دنبال چندین سال تدریس تاریخ تحلیلی اوایل اسلام و نتایج بحث های کلاسی است که بر اساس تجربه نویسنده و با در نظر گرفتن سؤالات و تردیدهای دانش آموزان در مورد جنبه های خاصی از نبوت پیامبر برنامه ریزی شده بود. تاریخ زندگی. به همین دلیل ضمن پوشش تمامی وقایع عصر نبوی، به تحلیل تفصیلی برخی از موضوعات مهمی که متناسب با ابهامات مطرح می شود، می پردازد.

این کتاب شامل چهار فصل است که فصل اول آن درباره مباحث کلی مربوط به تاریخ و تاریخ نگاری و شناخت منابع تاریخی اوایل اسلام است. فصل دوم به معارف عمومی جهان در آستانه ظهور اسلام می پردازد که با توجه به تأثیری که اسلام در تاریخ جهان به ویژه تاریخ کشورهای فتح شده از جمله ایران بر جای گذاشته است، این بحث ضروری به نظر می رسد. علاوه بر این که از اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حتی اندک اطلاعی وجود دارد، قبل از اسلام باید با توجه به آموزه های اسلام شناخت صحیحی از روند تحولات تاریخی بدست آورد. فصل سوم به وقایع تاریخی زمان پیامبر در مکه از تولد تا آغاز هجرت اختصاص دارد و فصل چهارم به دنباله تاریخ نبوی از هجرت به مدینه تا رحلت پیامبر می پردازد.

 
دعای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلسله حوادث در آن
انتشارات دلیل ما مجموعه دو جلدی «دعای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و سلسله وقایع در آن» نوشته آیت الله سیدعلی شهرشتانی و ترجمه سیدهادی حسینی را با مجموع ۸۵۸ صفحه و قیمت دوره ۴۵۰۰۰۰ تومان. این کتاب ترجمه ای است از: «صلوات النبی و سلسله احادیث دخله فیها».

نقل شده است که ابوحامد ساعدی که از اصحاب پیامبر است در جمع ۱۰ نفره صحابه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله گفت: من از شما به دعای پیامبر بیشتر می دانم. گفتند: چگونه؟ تو که بیشتر از ما از پیامبر پیروی نکردی و بیشتر از ما با او همراهی نکردی؟ او گفت بله. آهاب گفت: دعای رسول خدا را به ما نشان ده. پاسخ داد: رسول خدا صلی الله علیه و آله هنگامی که به نماز می ایستاد، دستانش را تا سطح شانه هایش بلند می کرد و سپس تکبیر می گفت تا بدنش ساکن و بی حرکت می شد. حمد و سوره را خواند و در حال سجده دستانش را تا شانه بلند کرد و تکبیر گفت و سپس به سجده رفت.

در رکوع بدن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله قائم بود به طوری که دستها روی زانوها بود. خم نشد و سرش را بلند نکرد. وقتی از سجده سر بلند می کرد، می گفت: سما الله، لمان حمدا. سپس دستان خود را تا سطح شانه ها بلند می کرد و در حالی که ایستاده بود و بدن خود را استراحت می داد می گفت: الله اکبر و به سوی سجد می رفت. در هنگام صید، دستانش را از بدن دور می کرد در حالی که انگشتان پاهایش باز بود. حضرت بین دو سجده روی پای چپش نشست. پس تا آخرین سلام که پیامبر اکرم نشسته بود و بر پای چپش تکیه داده بود ادامه داشت. همه آن ۱۰ صحابی گفتند: راست می گویی! دعای رسول خدا همان است که شما روایت کردید.

 


نگاهی فرا دینی به زندگانی حضرت مهربانی (ص)، ریحانه رسول (ص) و ائمه دوازده گانه (علیهم السلام)
کتاب «نگاهی فرا دینی به سیره رسول رحمت (ص)، ریحانه رسول (ص) و ائمه دوازده گانه (علیهم السلام)» اثر محمد جواد ابوالقاسمی در ۳۴۴ صفحه توسط مؤسسه بوستان کتاب منتشر شده است. در طول تاریخ، فرقه‌ها و گروه‌های زیادی در اسلام پدید آمده‌اند و پیروان هر فرقه راهشان را درست می‌دانند; عده ای ناآگاه یا تحریک شده توسط دشمنان اسلام برای اثبات برتری خود دست به اعمال خشونت زدند و عده ای راه صلح و صفا و وحدت را پیمودند.

این اثر با استفاده از منابع معتبر و موثق و رعایت اصول انصاف و ادب سعی در پاسخگویی به سؤالات اکثریت مسلمانان جهان دارد. سؤالاتی از این قبیل: پیامبر (ص)، دخترش فاطمه (علیها السلام) و دوازده امامی که عموم مسلمانان به ویژه شیعیان به آنها معتقد هستند چه کسانی هستند؟ اجداد آنها چه کسانی هستند؟ کی و کجا به دنیا آمدند؟ سبک زندگی آنها چگونه بود؟ چگونه با خود و دیگران رفتار می کردند و چه کلماتی از آنها نقل می شد و کجا و چگونه مردند؟

این اثر در ۱۴ فصل نوشته شده است. در فصل اول که به پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) اختصاص دارد، شرح حال آن حضرت (شامل تولد، جوانی، ازدواج، رسالت تبلیغ دین، هجرت به حبشه، محاصره اقتصادی، معراج، هجرت در مدینه) را بیان می کند. تغییر قبله، غزوات پیامبر، اعلان بعثت جهانی، حج وداع، واقعه غدیرخم، سیره و خلقیات پیامبر، رحلت رسول خدا و نمونه هایی از سخنان جاودانه آن حضرت) مورد بحث قرار گرفته است.

 
محمد در تورات و انجیل
کتاب «محمد در تورات و انجیل» توسط دکتر بنیامین کلدانی نوشته شده است. او هموطن ایرانی و مسیحی موحد بود و در مورد تحریفات تثلیث سخنرانی های مفصلی داشت. وی در تحقیقات خود به اناجیل احدین توجه ویژه ای داشت و سرانجام به اسلام گروید. این روحانی بصیر و عالم، سلسله مطالبی در مژده در کتب آسمانی اهل کتاب نوشت و سرانجام مسلمان شد و نام خود را به عبدالاحد داود تغییر داد. متکلمان در گذشته مواردی از تطبیق مضامین کتب عهدین با پیامبر اسلام را ذکر می کردند، اما در تحقیق استاد عبدالله داوود، مؤلف کتاب «محمد در تورات»، تنوع و تعدد مضامین ذکر شده است. متناظر با پیامبر اسلام بسیار برجسته است ; برخلاف نوشته های قبلی که متکلمان مسلمان کمتر از انگشتان دست احدین می دانستند. وی موارد متعدد و متعددی را ذکر کرد که برخی از آنها انحصار اقتباس از پیامبر اسلام را دارد. نکته دیگر این که نویسنده کتاب به دلیل تسلط بر زبان های باستانی (سریانی، یونانی، عبری و…) تحقیقات بسیار ویژه ای در مورد اشارات تورات و متون کتاب مقدس درباره اسلام و کشورهای اسلامی یافته و ارائه کرده است.

 

نوسازی اعمال پیامبر(ص)
«نوسازی کنش های پیامبر(ص)» عنوان اثری است که به تازگی توسط بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده است. این کتاب سعی کرده است با تبیین مبانی نظری و تبیین مراحل عملی، چگونگی نوسازی کردار پیامبر(ص) را نشان دهد و زمینه را برای استفاده از اقدامات تاریخی پیامبر(ص) فراهم آورد.

این کتاب در سه فصل به بررسی و تحلیل «مبانی نوسازی افعال پیامبر(ص)، «مراحل نوسازی اعمال پیامبر(ص)» و «تحلیل مصادیق اعمال پیامبر» می‌پردازد. پیامبر (ص)». همچنین لزوم تعیین مرتبه پیامبر صلی الله علیه و آله. و متعارف بودن افعال، امکان پذیر بودن فعل پیامبر صلی الله علیه و آله، انواع بنیاد فعل پیامبر صلی الله علیه و آله، انواع و معیارهای تحدید تاریخی، روش شناسی کشف. معنای فعل، بازسازی فعل پیامبر، ایجاد محدودیت تاریخی در اعمال پیامبر. و … از موضوعاتی است که در این کتاب مطرح شده است.

این پژوهش از منظر نسب شناسی، پژوهشی میان رشته ای است که از پیوند دو علم حدیث و تاریخ بهره گرفته و به تحلیل بیانات رفتاری پیامبر(ص) می پردازد. از نظر گستردگی پژوهش، کار انجام شده پژوهشی درون دینی است که با مطالعه منابع آراء و نگرش اندیشمندان شیعه و از دیدگاه نوع تحقیق، پژوهشی مسئله محور است که از رویارویی با مسئله و پس از تبدیل آن آغاز می شود و به دنبال پاسخ مسئله است.