مراقبت از گوش با 10 ترفند م Dailyثر روزانه


ما جهان را با گوش خود می شنویم و تفسیر می کنیم. گوشها ارگانهای حیاتی برای ارتباط با جهان پیرامون ما هستند که نقش مهمی در حفظ تعادل بدن دارند. رمزگشایی امواج صوتی به گفتار و زبان تنها بخش کوچکی از نقش گوش است. بدون سلامت این اندام مخفی و عملکرد مناسب آن ، ارتباط و تعامل با دیگران دشوار می شود.

به دلیل حساسیت این اندام حیاتی در بدن ، مراقبت سالانه و منظم گوش توصیه می شود ، این امر نه تنها به دلیل شنوایی (از آنجا که همه نمی توانند بشنوند) ، بلکه به دلیل تحرک و ارتباط نیز اهمیت دارد. جهان پیرامون ما. در اینجا شش روش رایج برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش پاک کن و محافظ گوش

مردم معمولاً از یک سواب پنبه ای به نام گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش های خود استفاده می کنند ، اما آنها غافل از این هستند که این نوع تمیز کردن نادرست و غیر ضروری می تواند باعث مشکلات گوش شود و توصیه نمی شود. خوب است بدانید که گوش های شما مرتباً تمیز می شوند ، به طوری که موم اضافی گوش به طور مرتب از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل می شود و این امر پاک کردن شما را با یک پارچه مرطوب آسان می کند. هر چیزی را که از گوش باقی مانده است بردارید.

در حقیقت ، استفاده از گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده شده و در مجرای گوش مالیده می شود ، می تواند مشکلاتی را ایجاد کند ، از جمله این که ممکن است گوش در نتیجه آن آسیب ببیند. گوش پاک کن می تواند مقداری از جرم گوش را حذف کند ، اما عمدتا جرم گوش را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش می ریزد ، که می تواند منجر به انسداد ، کاهش شنوایی و عفونت احتمالی شود.

برای این منظور ، برای جلوگیری از هر گونه مشکلی ، بهتر است توجه خود را به گوش خارجی متمرکز کنید و از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن آن با آب گرم استفاده کنید. اگر فکر می کنید گوش دارید ، به پزشک یا متخصص شنوایی شناسی مراجعه کنید تا گوش شما با خیال راحت تمیز و برداشته شود. همچنین می توانید از قطره های چشمی بدون نسخه پزشک با نظر داروساز استفاده کنید که به روند روانکاری طبیعی گوش برای دفع جرم کمک می کند.

2- پیشگیری از اجسام خارجی و جراحات

بسیاری از مردم عادت کرده اند تا جایی که ممکن است اجسام خارجی را از گوش به گوش بند بیاندازند. برخی از این اجسام می توانند به عنوان مراقبت از گوش عمل کنند ، اما اگر بسیار کوچک یا خیلی عمیق باشند و وارد مجرای گوش نشوند ، خطر آسیب به این اندام افزایش می یابد.

قاعده کلی در مورد این موارد این است که آنها نباید از آرنج شما کوچکتر باشند. در واقع ، این اندازه تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی نباید برای وارد شدن به گوش زیاد باشد. البته تنها نگرانی در این مورد نفوذ عمیق اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از هدفون توگوشی همچنین می تواند باعث آسیب به گوش شود ، مانند کم شنوایی یا سایر آسیب ها ، به ویژه در افرادی که به گوش دادن به موسیقی بلند عادت دارند. برای محافظت از گوش ها ، هنگام استفاده از اجسام خارجی و قرار دادن آنها در گوش خود احتیاط کنید.

حتما بخوانید: اسامی 6 مورد از بهترین آنتی بیوتیک ها و قطره های عفونت گوش (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت از شنوایی

جوانان دوست دارند موسیقی را با صدای بلند گوش دهند ، اما نادیده گرفتن میزان صدا می تواند منجر به کاهش شنوایی زودرس شود. گوش دادن معمولی یا مداوم به موسیقی در 85 دسی بل یا بیشتر به احتمال زیاد باعث مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می شود ، بنابراین مراقبت از شنوایی باید به عنوان بخش مهمی از فرایند محافظت از گوش در نظر گرفته شود تا بتوان تا حد امکان سلامت این بافت ها را حفظ کرد.

4- سمعک و پیشگیری از عفونت

اگر از سمعک استفاده می کنید ، تمیز نگه داشتن گوش و سمعک بسیار مهم است. عرق و پلاک تجمع یافته در مجاری گوش می تواند با سمعک تداخل داشته باشد و به شنوایی شما آسیب برساند.

علاوه بر مراقبت از سمعک ، باید از سلامت گوش خود نیز مراقبت کنید. استفاده از سمعک آلوده خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. به خاطر داشته باشید که وقتی سمعک را در داخل گوش خود قرار می دهید ، همه میکروب ها و باکتری های سطح آن می توانند وارد گوش شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه شما کار سختی نیست ، اما اگر به نظافت دقیق تری نیاز دارید ، سمعک خود را به یک متخصص مراقبت از شنوایی نشان دهید.

5- ضد آفتاب و محافظت در برابر آفتاب سوختگی

به آخرین باری که از کرم ضد آفتاب استفاده کرده اید فکر کنید. بعد از مالیدن کرم به دست ، صورت و گردن ، آیا کرم را روی گوش خود نیز استفاده کردید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم این موضوع را فراموش کرده و از کرم های ضد آفتاب برای گوش های خود استفاده نمی کنند ، در حالی که خوب است بدانید گوش ها یکی از موثرترین اندام های بدن برای سرطان پوست هستند.

گوش ها در اطراف سر قرار دارند و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بدون استفاده از کلاه یا کلاه می تواند خطرات و آسیب های پوستی ایجاد کند. بنابراین دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید ، مقدار کمی از آن را به گوش خود بمالید.

6- پزشکان و شنوایی شناسان

با وجود مفید بودن توصیه ها برای مراقبت سالانه گوش ، ما نباید مراجعه به پزشک و شنوایی شناس را فراموش کنیم. البته نیازی نیست که این سفر هر ساله انجام شود ، برای بزرگسالان ، بهترین زمان برای بازدید هر 3 تا 5 سال است و این کار باید در فواصل کوتاهتر با افزایش سن انجام شود. برای حفظ سلامت عمومی بدن خود ، از جمله گوش های خود ، چکاپ های سالانه را با پزشک تعیین کنید.

هرگز سلامت گوش خود را دست کم نگیرید. اینها اعضای فوق العاده ای هستند که نقش مهمی در تعامل شما با دوستان ، خانواده و محیط بازی می کنند. اگر شش نکته زیر رعایت شود ، به سلامت و طول عمر گوش شما کمک می کند ، اما به خاطر داشته باشید که علم بدون عمل بی فایده است. برای داشتن گوشهای سالم باید از آنها به خوبی مراقبت کنید.

5 ترفند اضافی

1- از گذاشتن جسم تیز در گوش خودداری کنید. از آنجا که ساختار گوش بسیار ظریف و حساس است ، قرار دادن اجسام مختلف در آن می تواند باعث آسیب به اندام شود. این اقلام ممنوع شامل گوشگیر است. علاوه بر صدمه ای که گوش پاک کن می تواند به گوش شما وارد کند ، این خطر وجود دارد که جرم گوش را بیشتر وارد کند.

2- گوش های خود را تمیز کنید. آیا می دانید که مجرای گوش به خودی خود تمیز می شود و جرم گوش در قسمت های عمیق تر گوش به هیچ وجه جمع نمی شود؟ بنابراین وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید ، در واقع اوضاع را بدتر می کنید. برای اطمینان از تمیز بودن گوش ها ، قسمت بیرونی آن را به آرامی با آب و صابون بشویید. پس از آن آنها را با یک حوله خشک کنید.

حتما بخوانید: وزوز گوش ، داروهای خانگی قطعی ، داروهای مفید و نکات

برای جلوگیری از آسیب به مجاری گوش ، هرگز گوش های خود را نشویید. به ندرت اتفاق می افتد که مقدار زیادی توده در گوش شما ایجاد شود و باید توسط پزشک متخصص کاملاً تمیز شود. معمولاً یک شستشوی ساده ، همانطور که در بالا توضیح داده شد ، برای تمیز نگه داشتن این اندام کافی است.

3- حجم را کاهش دهید. بسیاری از مردم از هدفون برای جلوگیری از مزاحمت ناشی از صدای بیرون استفاده می کنند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، مطمئن شوید که صدا در سطح خوبی قرار دارد تا از خطر کم شنوایی به دلیل صداهای بلند جلوگیری کنید. هر زمان که در محیطی پر سر و صدا هستید ، مانند کنسرت ، مسابقه موتورسواری یا کلوب شب ، حتماً از گوش بند استفاده کنید. اگر در مکانی هستید که به مدت طولانی در معرض صداهای بلند قرار دارید ، هر از گاهی گوش های خود را استراحت دهید تا بتوانند دوباره از فعالیت خراشیدن بهبود یابند.

4. گوش های خود را بررسی کنید. اگر در مکالمه خود شنوایی خود را از دست داده اید یا وقتی دیگران با شما صحبت می کنند ، بخشی از آنچه می گویید را نمی فهمید و باید دائماً از آنها بخواهید آنچه را که می گویید تکرار کنند ، به احتمال زیاد تدریجی خواهید داشت از دست دادن شنوایی. حتماً در طول سال به ارائه دهندگان مراقبت های اولیه مراجعه کنید تا پزشکان این مراکز (PCPs) بتوانند سلامت گوش شما را بررسی کنند.

پس از معاینه شما ، پزشکان در این مراکز تعیین می کنند که آیا باید برای انجام آزمایشات بیشتر به متخصص گوش ، حلق و بینی یا شنوایی شناس مراجعه کنید. اگر این کاهش شنوایی را نادیده بگیرید ، می تواند منجر به عوارض و آسیب های دیگری مانند افسردگی و آلزایمر شود. اگر در ناحیه گوش خود احساس درد می کنید یا متوجه تغییراتی در شنوایی خود می شوید ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

10 روش آسان برای تمیز کردن گوش در خانه (به طور کامل و ایمن)

5. استرس نداشته باشید. استرس بیش از حد می تواند باعث وزوز گوش یا وزوز گوش شود. جدا از مشکلات بی شمار و عوارض جانبی استرس بر سلامت انسان ، زنگ زدن در گوش می تواند عوارضی مانند مشکلات شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی را ایجاد کند. اگر زنگ زدن در گوش اغلب اتفاق می افتد ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید و مدتی از فعالیت های استرس زا دوری کنید و همچنین از رفتن به محیط پر سر و صدا خودداری کنید. اگر این عارضه اغلب اتفاق می افتد ، حتماً این موضوع را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید