«مرثیه» در آیینه کتاب های نویسندگان لرستان


خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در لرستان، اولین عزاداران شیعه علوی، گروه توابینی بودند که پس از فاصله کوتاهی از واقعه عاشورا، مخفیانه بر سر قبر سیدالشهداء حسین بن علی (ع) آمدند و خاک بر سرشان ریختند و گردنشان را دریدند. ، و عزادار شدند.

قبل از حکومت دیلمان در ایران، شیعیان علوی با قدرت مقامات محلی به صورت مخفیانه و آهسته عزاداری می کردند، محبان اهل بیت در کوچه و بازار مکان هایی را برای عزاداری سالار شهیدان و یارانش در ایام محرم و صفر تعیین می کردند.

از دوره صفویه به بعد، انواع عزاداری در ایران رایج شد و حکومت‌های متوالی تا دوره قاجار همواره از برپایی آیین عزاداری و تعزیه برای امام حسین (ع) و یارانش حمایت می‌کردند. قدیمی ترین مرثیه مربوط به قرن هشتم هجری قمری اثر دیوان ملاپریشان است.

آنچه مسلم است نوحه ها و نوحه های قدیمی منطقه لرستان توسط خوانندگانی از طبقات مختلف جامعه سروده شده است، اما بیشتر آثار متعلق به علما و نویسندگان، بزرگان و رؤسای طوایف و طوایف، تجار و بازرگانان بوده است. اغلب این نوحه ها با قدیمی ترین آیین عزاداری در کشور ایران همراه است که به صورت سینه تکان دادن به صورت یک بیت و دو بیت همراه با دمیدن و نوحه سرایی به صورت یک نفس و دو دم با عنوان «سد». و دو دم» با ضربی به نام «دام ای دو دام» در گویش محلی. می گویند «دو بند» یعنی زن با ریتم دو ضرب شده است.

بر کتاب حنجره های عاشورایی نوشته «سید محمد سیف زاده» و توسط انتشارات شاپورحصت منتشر شده است. در ایام محرم و صفر بیشتر تسبیح خوانی در خانه های سالمندان و به صورت مردانه انجام می شد و تکیه های قدیمی محل عزاداری زنان و مردان فقیر محله بود. سال ۱۳۵۰ به پیشنهاد تعدادی از علمای طراز اول مؤسسه ملی و مذهبی به نام «فاطمیه» و سپس مکان دیگری به نام «زینبیه» توسط خانواده مرحوم «صادق نصیری» در طبقه فوقانی مسجد طوسلی ساخته شد. اما حسینیه و تکیه در قدیم در بروجرد وجود داشته که اسناد و عکسهای آن در این کتاب موجود است.

عزاداری، سینه زنی، زنجیر زدن، روضه خوانی و به اصطلاح محلی «سرهیر» که ابزار و مکان و لباس را متبرک می کردند.

نویسنده در مقدمه این کتاب با ارائه اسناد و تصاویر مختلف مربوط به هر قسمت سعی کرده است با پیش زمینه ای از سوگواری حمیس آل عبا و تعزیداری در لرستان، خواننده را با متن همراه کند و در بخشی دیگر از کتاب گفتگو با مشهورترین مرثیه سرای اهل بیت لرستان – مرحوم حاج حبیب نیکنام – چاپ اول در سال ۱۳۶۷ (حاج حبیب نیکنام ۱۳۸۲-۱۳۰۰)

در ادامه با قدیمی ترین قافیه ها و مرثیه های بزرگانی چون شیخ عبدالرحمن لرستانی، آیت الله سید حسین جزایری، آیت الله سید عماد جزایری، خجت الاسلام حاج شیخ روح الله استغفری، صادق غیابی، میرمحمد جوادی، میرمحمد جوادی، میرمحمد جوادی، امام حسین(ع) نقل شده است. و غیره.

شعر زیر بخشی از سروده اواخر دوره قاجار از حاج شیخ علی محمد کناد بروجردی است که در کتاب حنجره‌های عاشورایی منتشر شده است:
عباس برادرم / پشت پناه لشکر من
ای یادگار حیدر / ای مالاکا ای برادرم
با عجله رفتی آب بیاری / از بچه ها
از تشنگی تا پیچ و خم
از ظلم مردان بی شرم / دستت از تنت جدا شد
ای برادر وفادار من / ای مهلکا برادرم
برخیز و رو به حرم / به خیمه خواهرم
در میان دوست دختر مضطرب من
سکینه با چشمانی تازه در کمپ منتظر می ماند
خبر را به بچه ها بگو / برادر عزیزمکتاب گلوگاه های عاشورایی نوشته سید محمد سیف زاده در ۳۹۸ صفحه و شمارگان ۲۰۰۰ نسخه توسط انتشارات شاپورهشات خرم آباد منتشر شده است.
سیر عزاداری و سوگواری سیدالشهدای کربلا در ادوار مختلف تاریخ به صورت سنتی ادامه یافت تا اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی از نظر محتوا و سبک راهی متعالی و متحول شد.

امام خمینی (ره) با تأکید بر کارکرد سیاسی عزاداری و عزاداری امام حسین (ع) باعث ظهور سبک جدیدی در عزاداری و ایجاد «هیئت های انقلابی» شد. در میان افرادی چون حاج صادق آهنگران و حاج حبیب الله معالمی توانستند نقش عمده ای در انجام این رسالت داشته باشند به طوری که هم اکنون نیز پس از سال ها دفاع مقدس، این سبک همچنان پسندیده و تاثیرگذار است.

آرش احمدی در کتاب کاروان اشک و آه انتشارات شاپورخواست خرم آباد با هدف معرفی شاخص ها و الگوها در مداحی سعی کرده است تصویری روشن از مداحی ها به عنوان گفتمان ساز، جریان ساز، حماسی و بصیرتی در واکنش به حوادث ارائه دهد.
در این کتاب هر جماعت با آیه ای از زیارت عاشورا شروع می شود و با نوحه، دعا، نوحه، مرثیه و مرثیه ادامه می یابد.


«اشک اشک و آه» ۵۴۲ صفحه در مجموعه وزیری مجلس ۷۲ حاج صادق آهنگران مرثیه، تسبیح و نوحه (بیش از ۳۰۰ مرثیه) گردآوری و تصحیح آرش احمدی و انتشارات شاپورحشت خرم آباد در ۱۲۰۰ نسخه.

کتاب خون و تشنگی این مجموعه که توسط انتشارات شاپورخواست خرم آباد منتشر شده است، مجموعه ای از اشعار رمضانی است که در زمینه مرثیه توسعه یافته است که واقعه غم انگیز عاشورا را در قالب محورهای مختلف به زیبایی سروده است تا ادای دینی به زبان خود بسازد.

او که پیش از این کتاب «گلال تاش» (سوگ های عاشورایی) را از انتشارات سیفج خرم آباد منتشر کرده بود، کتاب دیگری با عنوان «اشعار لری برای فلق الافلق» را نیز با تزیینات طبیعی تزیین کرده است، او شاعری است که در قالب آن نیز هست. طنز و در زمینه ترانه های مذهبی نیز سابقه طولانی دارد.

در طول تاریخ مرثیه نویسان زیادی داشته ایم که هر کدام بر اساس ایمان درونی خود و تجلی اندیشه دینی تحت تأثیر تحول روحی سعی در سرودن و ساختن اشعار غمگین به دل و جان داشتند و به نوعی خود را نشان می دادند. هنر در این زمینه

از مجموعه اشعار در مکتال های مختلف گرفته تا سروده های خوش آهنگ و خوش آهنگ سید ابن طاووس در لهوف و سپس تصنیف معروف محتشم کاشانی و مستزاد معروف جگمایی جندگی و امروز از برکات معنوی او بهره مندیم.

اشعار رمضان پرورده در ساختار کنایه ای آهنگین در قالب های سنتی و در ساختار مدرن شعر با بهره گیری از هنر آهنگسازان و آهنگسازان و مرثیه های کارآمد می تواند مورد پذیرش آشوبگران و پیروان این وادی باشد.

بخشی از شعر رمضان پرورده در وصف علی اکبر:
ای علی اکبر گل ناظمی
در روز غم تو
شما رئیس رعنا گلزارمی هستید
ما در میانه میدان هستیم
ای سرو نازنین من، تو برابری
حیف که پر بدبو و خاکی است
تو نور هر دو چشم مصطفی هستی
سرواز معروف کربلا
سبک او شکل پیامبر شماست
رول او و سبک او تفاوت دارند
….


کتاب خون و تشنگی در ۱۹۸ صفحه در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات شاپورهشات خرم آباد منتشر شده است.

مجموعه کوارتت “اشک در چاه” شعر میشم جعفری شاعر لرستانی و از چهره های برجسته هنر انقلاب در عرصه آثار ادبی از سال ۱۴۰۰ است که دارای مضامین مذهبی اعم از مدیحه، مدیحه و مناجات اهل بیت (علیهم السلام) در ۶۰ صفحه است. در راگا برش توسط انتشارات امتیاز.

جعفری کتاب «عشق چاه» را در ادامه اثر قبلی خود با عنوان «بوگز چاه» که در سال ۱۳۹۷ توسط انتشارات اهرار بطرار منتشر شد، نوشت.


در زیر نمونه هایی از رباعیات کتاب “اشک چاه” را می خوانیم:
او فرزند رشید حیدر کرار است
او فرمانده ضروری هر نبردی است
البته عباس شاگرد حسن بود
در جنگ اگر همیشه در میدان باشد


می خواست مادرش را بسوزاند
با تیر و کمان به خنجر حمله کرد
حسین از گرمای خود علی اکبر سوخت
علی اصغر الان باید چیکار کنه؟


وقتی دل بی گناه از اشک شکست
ناگهان غرور شاه به گریه افتاد
علی نشست و رنج کشید
این بار اشک ریخت


در لحظه مرگ شاگرد او شد
سردار شجاع بود و صورتش سفید شد
هر وقت حسین را از همه بگیری
لبخند ابافضل امیدش بود

همچنین کتاب آهنگ عشق گزیده ای از نوحه های لری است که توسط شاپور الماسی گردآوری شده است که در ۱۷۴ صفحه در قطع راگا و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات شاپورهشات منتشر شده است.