مستندات تفصیلی یافته های تحقیقات نجاتگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سعید امیرهایلو سرپرست کاوش ۱۷ تیر ۱۴۰۱ با اعلام این خبر گفت: کاوش امدادی منطقه ۱۰۶ حوضه سد چمشیر گچساران انجام شده است. تکمیل شد. با مجوز پژوهشکده و به منظور انجام مطالعات علمی باستان شناسی در حوضه سد چمشیر.

امیرهایلو افزود: هیئتی متشکل از ۴ نفر از کارشناسان باستان شناسی به مدت ۳۴ روز مطالعات باستان شناسی را در این منطقه انجام دادند و با ایجاد ۵ کارگاه کاوش، ۱۶۲ متر مربع از این محوطه موجود است.

وی بیان کرد: در این بررسی علمی سه رشته معماری، قطعات سفال، شیشه، مهره های سنگی، ملات سنگی و صدف تراش خورده شناسایی شد و با توجه به احتمال غرق شدن منطقه پس از زهکشی سد، تلاش شد تا یافته های حفاری

امیرهایلو افزود: با توجه به وجود دو پرچ در صخره های مشرف به این محوطه تاریخی، انواع نمونه های سفالی و سبک معماری برخی از دیوارها، به نظر می رسد استقرار و استقرار جوامع انسانی در این محوطه حداقل از زمان ساسانیان آغاز شده باشد. . عادت زنانه.

وی در خاتمه تصریح کرد: همچنین چشم انداز و ویژگی های طبیعی منطقه و مجاورت رودخانه زهره موجب شد تا سکونت و سکونت در این منطقه برای مدتی نزدیک به هزار سال تا قرون وسطی اسلامی ادامه داشته باشد.