مطالعه یکی از ارکان اصلی توسعه فرهنگی هر جامعه استبه گزارش خبرنگار آژانس کتاب ایران (ایبنا) آذربایجان غربی. دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی روز شاهین، کشاورتس و محمودآباد به ریاست محمدعلی حسین زاده فرماندار و با حضور خدیه معصومی مدیرکل کتابخانه های استان برگزار شد. غفار عزیزی معاون اداری و مالی استانداری؛ زهرا کریمحانی، کارشناس انجمن; ابراهیم وحدانی شهردار روز شاهین; احمد شکری نماینده رئیس اداره آموزش و پرورش؛ بهرنگ رضایی بخشدار مرکزی؛ حسن ترانه، شهردار محمودآباد؛ آرش سلطانی بخشدار کشاورز; فرمان هادی، دبیر انجمن و رئیس کتابخانه عمومی کشاورز؛ پری فرجی افشار رئیس اداره شهرستان و سایر اعضا در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

کادیه معصومی مدیر کل کتابخانه های آذربایجان غربی با اشاره به اینکه کتابخانه عمومی یک پایگاه فرهنگی و اجتماعی چند منظوره است، گفت: کتابخانه های عمومی می توانند قلب و خاستگاه فرهنگ و علم در جامعه، رشد و توسعه فرهنگی در سطح ملی باشند. بخش های استانی، شهرستانی و منطقه ای.

وی ادامه داد: در واقع معتقدیم کتابخانه عمومی مکمل اثربخشی بسیاری از اماکن و امکانات مهم فرهنگی مانند مدارس، دانشگاه ها و مساجد است.

معصومی تصریح کرد: کار کتاب، کتابخوانی و ترویج کتابخوانی یک چرخه فرهنگی است که نیازمند همت همه دستگاه های متولی فرهنگ از جمله آموزش و پرورش است که بر بخش بزرگی از مجامع انسانی، فرهنگ اسلامی، دانشگاه ها، مساجد و… حاکم است. ایجاب می کند که با همکاری و مشارکت بتوانند زمینه کتاب و کتابخوانی را در جامعه بهبود بخشند.

مدیرکل کتابخانه های آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۴ کتابخانه عمومی در شهرستان شاهین دی فعال است اما به این وضعیت راضی نخواهیم بود و با توجه به ظرفیت بالای شاهین دی در تلاش هستیم تا سخت افزار و سخت افزارهای لازم را بسازیم. زیرساخت نرم افزاری ایجاد کتابخانه های عمومی بیشتر در سطح شهر.

محمدعلی حسین زاده فرماندار شاهیندی نیز در این جلسه گفت: یکی از ارکان توسعه فرهنگی هر جامعه، یادگیری در آن جامعه است و یکی از مهمترین عوامل و شاخص های توسعه هر جامعه آموزش و پرورش و آموزش است. در واقع خواندن

وی ادامه داد: در جوامعی که از کتاب بیشتر در اوقات فراغت استفاده می شود، رشد و توسعه در آن جامعه بیشتر از سایر جوامع است.

حسین زاده افزود: یکی از دلایل بی رغبتی به یادگیری در بین کودکان و نوجوانان فرهنگ سازی نشدن این کار مهم از سوی خانواده هاست به طوری که خانواده ها خود عامل عمل هستند، مطمئناً الگوی اصلی کودکان و نوجوانان این است که خود والدین بحث می کنند. کتاب و مطالعه است.

در ادامه پری فرجی افشار رئیس اداره شهرستان با ارائه گزارشی از وضعیت موجود کتابخانه ها و ارائه آمار منابع، معتمدین و اعضاء به مهمترین مسائل شهرستان از جمله راه اندازی کتابخانه ها در شهر و روستاهای فاقد کتابخانه گزارشی از فعالیت های انجام شده در این طرح منتشر کرد

برای ادامه راه اندازی کتابخانه در شهر کم کتابخانه محمودآباد، تسویه ماهانه نیم درصد شهرداری ها توسط شهرداران و تعیین حق عضویت کتابخانه ها از مهم ترین مصوبات جلسه انجمن بود.