مقامات ایرانی باید به رفتارهای بی فرهنگی نمایندگان نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعتراض کنند


محسن پرویز عضو هیأت امنای مؤسسه کتاب و ادبیات ایران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره اقدام غیرفرهنگی برگزارکنندگان نمایشگاه فرانکفورت با بیان اینکه غربی ها و دست اندرکاران نمایشگاه کتاب فرانکفورت موضوعات مختلف از جمله فرهنگی را تنها به عنوان شعار از مسائل سیاسی جدا می کنند و اظهار داشت: وقتی رویکردها را در عمل بررسی می کنیم، آنها اعمال آلوده به سیاست است که اساساً با سیاست مخلوط شده است. به عبارت دیگر، بر اساس دیدگاه آنها نمی توان فعالیت ها را از مسائل سیاسی جدا کرد; بنابراین رفتار برگزارکنندگان در ممنوعیت حضور کشورمان در بخش عمومی به دلیل مسائل امنیتی و اسکان در سالنی که مردمی و مردمی نیست، نمونه ای از این رویکردهاست که قطعا سیاسی است و فرهنگی نیست.

عضو هیأت امنای مؤسسه کتاب و ادبیات ایران تأکید کرد: کاری که ما در گذشته در برابر این گونه اقدامات انجام دادیم باعث شد که آنها وحشی شوند و تصور کنند که هر کاری می توانند انجام دهند.


پرویز با یادآوری خاطره ای از دوران تصدی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حدود ۱۵ سال پیش نماینده خاورمیانه در نمایشگاه فرانکفورت بود و در سال های مختلف میهمان این نمایشگاه بود. ایران. . خرجشان را دادیم، در نمایشگاه هم غرفه داشتند. اما من ایمان آوردم و اعلام کردم که نباید اینگونه باشد. هر رفتاری باید توسط طرف مقابل انجام شود. به عبارت دیگر، اگر می‌خواهند بازدید کنند، باید تعداد مهمانان نمایشگاهشان را داشته باشیم و یک غرفه رایگان در اختیار ایران بگذاریم.


وی افزود: این رویکرد باعث شد در سال های آینده با هزینه شخصی به ایران سفر کنند، اساسا حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برایشان ارزشمند بود. من فکر می کنم در مواردی که چنین اتفاقاتی رخ می دهد، رفتار متین مسئولان بسیار مهم است.


این فعال فرهنگی با تاکید بر اهمیت حضور فعالان عرصه نشر در نمایشگاه های بین المللی کتاب گفت: اگرچه حضور ما در بسیاری از نمایشگاه های بین المللی خارج از کشور حائز اهمیت است، اما باید تلاش کنیم تا برنامه ریزی و حضور صحیح در این نمایشگاه ها داشته باشیم، افزود: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است. همچنین نمایشگاهی بزرگ و مهم و بسیاری از فعالان حوزه نشر علاقه مند به حضور در بزرگترین رویداد فرهنگی ایران و تعامل با نویسندگان و ناشران کشورمان هستند.باید پاسخ مناسب داده شود
به گفته پرویز، اگر فرصت حضور در نمایشگاه فرانکفورت را به دلیل غرفه از دست بدهیم، دلیلی برای استقبال از کسانی که رفتار سیاسی دارند و مدعی هستند فرهنگ با سیاست آمیخته نمی شود وجود ندارد. در عوض، ما باید در همان سطح پاسخ دهیم. علاوه بر نمایندگان دیپلماتیک کشور، رایزن فرهنگ ایران در آلمان نیز باید به این گونه رفتارهای نادرست اعتراض کند و اجازه ندهد ماجرا به راحتی به پایان برسد.

وی در ادامه اقدامات متقابل را ضروری دانست و گفت: در هر سطحی که به فرهنگ کشور ما توهین می شود و تلاش می شود به حضور فرهنگی ایران در صحنه بین المللی حمله شود، باید در همان سطح پاسخ دهیم و توضیح دهیم. ما باید برای مردم کار کنیم.


پرویز افزود: ما در دنیای ارتباطات هستیم. تمامی علاقه مندان می توانند با مکاتبه با ناشران و فعالان حاضر در نمایشگاه فرانکفورت، تماس گرفته و علت عدم حضور ایران در این دوره را به اطلاع آنان برسانند و اجازه ندهند این موضوع به سادگی و بی سر و صدا پایان یابد.


یکی از اعضای هیأت امنای خانه کتاب و ادبیات ایران با بیان اینکه باید با توجه به رفتارشان از سوی مسئولان پاسخ داده شود، گفت: تجربه همیشگی ایران نشان می دهد که هرگاه با ما منفعلانه و تحقیرآمیز برخورد شود، غربی ها که خود را متمدن و برتر ببینند بیرون می آیند و سعی می کنند ما را نادیده بگیرند و نظرات و مسائل فرهنگی و تصمیمات خود را تحمیل کنند.


به گفته وی، اگر تا حد امکان محکم بایستیم و برای نشان دادن عزت ایرانی و سطح بالای فرهنگ کشورمان تلاش کنیم، مجبور به تغییر رفتار و رفتار صحیح تر می شوند. البته از شما هم تشکر می کنم که حضور ایران در سالن خالی را نپذیرفتید و امیدوارم این رفتار با تدابیر زیر کامل شود.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت یک رویداد مهم بین المللی است. بسیاری از ناشران قصد دارند هر ساله در این رویداد شرکت کنند، که معمولاً منجر به امضای قراردادها و خرید و فروش حق انتشار کتاب های آنها می شود. در سایه این نمایشگاه، ناشران نیز می توانند تجربیات بین المللی خود را در ارتباط با کشورهای مختلف گسترش دهند.


وی با تحلیل نتایج حضور فعالان عرصه نشر در نمایشگاه های بین المللی کتاب، افزود: شک دارم حضور ایران در نمایشگاه های بین المللی کتاب، به ویژه برای خرید و فروش حق چاپ، ارائه کتاب های برجسته و خوب ایرانی به ناشران خارجی و ترجمه آثار موفق باشد!


پرویز یکی از اقدامات اساسی و اساسی در شرایط کنونی را ارزیابی دستاوردهای حضور ایران در ادوار مختلف نمایشگاه های بین المللی عنوان کرد و گفت: البته ارزشیابی به معنای کاهش حضور نمایشگاه های بین المللی نیست؛ بلکه ارزشیابی در این دوره از نمایشگاه های بین المللی است. در عوض باید توجه کنیم که چه اهدافی را دنبال کرده ایم و تا کجا به آنها رسیده ایم. ایران سال هاست که با هزینه های مختلف در نمایشگاه های خارجی شرکت می کند. در زمان های مختلف همیشه در غرفه های بزرگ و دکورهای گران قیمت در نمایشگاه های خارجی از جمله فرانکفورت حضور داشته است.


معاون سابق امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عملکرد ایران در حضور در نمایشگاه های بین المللی را برجسته کرد و تصریح کرد: فارغ از اینکه چه اتفاقی برای حضور ایران در هفتاد و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت افتاد، دستاوردهای حضور ایران در نمایشگاه های بین المللی است. از جمله فرانکفورت باید ارزیابی شود. به عبارت دیگر باید نقاط ضعف را رفع کنیم و در صورت ادامه حضور باید طبق برنامه و با در نظر گرفتن هزینه-فایده حضور برنامه ریزی کنیم.