ملیت در ایران برای حفظ وحدت و هویت سیاسی ایران بر قومیت ارجحیت دارد


خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- حفظ تمامیت ارضی ایران در طول تاریخ همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. عوامل زیادی در حفظ این تمامیت ارضی و بقا و دوام یکپارچگی در کشور دخیل هستند و عواملی نیز وجود دارند که همواره تمامیت ارضی کشور را تهدید می کنند. دکتر محمد تقی رحمانی، استاد بازنشسته جغرافیای دانشگاه تهران و از پیشکسوتان و اولین مدرسین گردشگری ایران که نقش عمده ای در توسعه جغرافیای علمی و نوین کشور داشت، در تفسیری گفت: برای ایران شناسی : برای حفظ تمامیت ارضی کشور از منظر موقعیت جغرافیایی ایران در گذرگاه تاریخی و گلوگاه وجود دارد.

وی افزود: یونانیان از سرزمین ما گذشتند و زمین را فتح کردند، رومیان به اینجا آمدند و زمین را فتح کردند، مغول ها آمدند و آن را ویران کردند، چنگیز هم آن را ویران کرد.


رحمانی گفت: این گروه های خارجی هیچ ارتباطی با ایران نداشتند. تجربه تاریخی به ما نشان می دهد که حکومت در ایران می تواند وحدت سیاسی و هویت ایرانی را که اصالتاً ایرانی است حفظ کند. کسی که ایران را می شناسد. ایران کشور بزرگی است. او باید تاریخ ایران را بداند. جغرافیای ایران را بشناسید. تمدن های ایرانی را بشناسید و بدانید که ایران کشوری قدیمی و کهن است.

وی با بیان اینکه این را بر اساس اعلامیه یونسکو می گویم، گفت: یونسکو بر اساس اعلامیه ای که صادر کرده از ۱۱ کشور دنیا نام برده است که تاریخ آنها را قرن ها و سال ها تعیین نمی کند بلکه هزاره ها تعیین می کند. در میان این یازده کشور، ایران قدیمی ترین کشور با بیش از سه هزار سال تاریخ بود.

این استاد بازنشسته دانشگاه تهران افزود: اگر ایران را با کشورهای اطراف مقایسه کنیم، خواهیم دید که بسیاری از کشورهای اطراف به تازگی ظهور کرده اند. به عنوان مثال، پاکستان پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شد. عراق پس از جنگ جهانی اول ایجاد شد. جمهوری آذربایجان پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شد. همه کشورهای سوریه، عربستان سعودی، امارات، اردن، لبنان و برخی از کشورهای اطراف تا صد سال پیش به عنوان کشور شناخته نمی شدند و حاکمان کوچکی بودند که در دوره استعمار ظهور کردند.

رحمانی گفت: اگر هر کشوری تاریخ قابل توجهی داشته باشد، ترکیه امروز است که بعد از سال ۱۴۵۳ به وجود آمد، یعنی حدود ۵۲۰ سال پیش عثمانی ها قسطنطنیه را فتح کردند و دولتی به نام عثمانی ایجاد کردند که در جنگ اول، جهان از هم پاشید و ترکیه امروز از خودت جا ماند.

وی ادامه داد: آخرین چیزی که در مورد ایران می توانم بگویم این است که در ایران ملیت مقدم بر قومیت است. در عراق، سوریه و ترکیه، قومیت مقدم بر ملیت است. اما در ایران به دلیل ریشه تاریخی، ملیت بر قومیت مقدم است. برای حفظ تمامیت ارضی ایران، هر فرد در کشور باید به این نکته توجه داشته باشد.

این استاد بازنشسته دانشگاه تهران خطاب به علاقمندان به ایران شناسی و پژوهشگران جوان گفت: در مقالاتی به ایران شناسی اشاره کرده ام. علاقه مندان به مطالعه ایران شناسی کتاب های تاریخ تمدن و باستان شناسی ایران ویل دورانت را مطالعه کنند. به یاد داشته باشید که برای درک و تدوین کتاب ایران شناسی باید از پایه شروع کرد. شما نمی توانید دیوار را از بالا بسازید، اما دیوار باید از یک پایه درست و محکم ساخته شود.