مکمل های غذایی غیر ضروری، گران قیمت و بالقوه خطرناک مصرف شده توسط استرالیایی های مسن –


محققان نگران هستند که استرالیایی‌های مسن‌تر ممکن است داروهای مکمل بی‌اثر را به قیمت گزینه‌های درمانی مبتنی بر شواهد خریداری کنند.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که تقریباً ۷۵٪ از استرالیایی های مسن حداقل یک نوع مکمل غذایی یا داروهای مکمل مصرف می کنند که اکثر آنها توسط نظر پزشکی فعلی توصیه نمی شوند. محققان گفتند که استفاده گسترده از داروهای مکمل در این جمعیت سوالاتی را در مورد بازاریابی و ترویج آن ایجاد می کند.

طب مکمل توسط ۱۴۷۵۷ پاسخ دهنده به پرسشنامه طب مکمل در مورد ASPirin در کاهش رویدادها در سالمندان (ASPREE) مطالعه طولی بزرگسالان مسن (ALSOP) پرسشنامه پزشکی پایه:

همچنین ببینید:

به سختی “مرز غیر اخلاقی”!

چندین شکایت نماینده نشان داده است که این اختلاف بین استفاده و شواهد علمی تا حد زیادی به دلیل تبلیغات غیراخلاقی توسط صنعت داروهای مکمل است. مثلا:

این صنعت مصرف‌کنندگان آسیب‌پذیر را هدف قرار می‌دهد، محصولاتی که حاوی موادی هستند که فاقد قدرت هستند و ادعا می‌کنند که پیام‌های بهداشت عمومی مانند کاهش وزن، سردرد و محصولات سم‌زدایی ریه را تضعیف می‌کنند.

علیرغم شواهد جدیدی که منجر به توصیه نشدن محصولات توسط نظر پزشکی فعلی شده است، ادعاهای تبلیغاتی بدون تغییر باقی می مانند. به عنوان مثال می توان به گلوکزامین در درمان پوکی استخوان و روغن ماهی برای “سلامت قلب” اشاره کرد.

ترکیبات غیر وحشیانه مولتی ویتامین / مواد معدنی / گیاهی به طور گسترده برای “استرس، استقامت، و غیره” و برای پر کردن شکاف های تغذیه ای ادعایی ناشی از سبک زندگی پرمشغله تبلیغ می شوند، در حالی که دستورالعمل های رژیم غذایی استرالیا (سلامت تغذیه).

این ادعاها از نقش مهم مواد مغذی در بدن استنتاج می شوند تا نشان دهند که مصرف این ماده به عنوان مکمل برای افراد سالم به طور متوسط ​​مفید خواهد بود. به عنوان مثال می توان به کوآنزیم Q10 و نیکوتین آمید ریبوزید کلرید (ویتامین B3) اشاره کرد.

موادی مانند پروبیوتیک ها و مولتی ویتامین ها به محصولات ناسالم مانند Kids Smart Vita Gummies و Probiotic Choc Balls اضافه می شوند تا “هاله ای سالم” به آنها بدهد.

نتایج کارآزمایی بالینی از عصاره‌های گیاهی خاص و مشخص به ترکیبات گیاهی عمومی تعمیم داده شده است، اگرچه فقط برای عصاره مورد استفاده در کارآزمایی قابل استفاده است.

ادعاهای “سنتی” به جای “علمی” به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرند و نیاز به داروهای مکمل برای داشتن پایگاه شواهد علمی را از بین می برند.

متأسفانه، TGA نتوانسته است به این مسائل رسیدگی کند.

مکمل های بالقوه خطرناک؟

TGA داروهای مکمل را یک محصول کم خطر می داند، اما این بدان معنا نیست که بدون خطر است.

در حالی که مصرف بیش از حد ویتامین ها و مواد معدنی موجود در غذا غیرممکن است، مطمئناً مصرف بیش از حد مکمل ها و عوارض جانبی ممکن است. این امر به ویژه در مورد ویتامین های محلول در چربی که در بدن انباشته می شوند مانند ویتامین A، D و E صادق است. مکمل کلسیم نیز با سنگ کلیه، عوارض گوارشی و احتمالاً افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

مکمل‌های عصاره چای سبز که برای کاهش وزن استفاده می‌شوند با موارد نادر آسیب کبدی که نیاز به پیوند کبد دارند مرتبط است. مکمل های گیاهی همچنین می توانند عوارض جانبی جدی مانند واکنش آلرژیک به اکیناسه ایجاد کنند. آنها همچنین می توانند با داروهای تجویز شده تداخل داشته باشند، برای مثال مخمر سنت جان (Hypericum perforatum) که با بسیاری از داروها تداخل دارد و می تواند اثر داروهای ضد بارداری خوراکی را از بین ببرد.

به طور خلاصه، یک رژیم غذایی سالم (دستورالعمل های رژیم غذایی استرالیا) تمام مواد مغذی مورد نیاز مردم را فراهم می کند و بدون خطر است. با این حال، دلایل خوبی برای مصرف داروهای مکمل مبتنی بر شواهد خاص برای اهداف خاص وجود دارد. نیاز به مصرف مکمل باید با پزشک خود در میان گذاشته شود.

همچنین ببینید:

نظرسنجی TGA Stakeholder Survey 2019-20 و ۲۰۲۰-۲۱

به روز رسانی ۲۰۲۱/۰۷/۲۲

آسیب کبدی ناشی از دارو در استرالیا، ۲۰۰۹-۲۰۲۰: افزایش نسبت موارد غیر پاراستامول مرتبط با مکمل های گیاهی و رژیمی

لینکدینلینکدینتوسط قلم پر

درباره دکتر کن هاروی

کارشناس بهداشت عمومی، فعال پزشکی

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر