میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح دیسک کمر


ارسال شده: 07 سپتامبر 2021

دیسک کمر

فتق دیسک کمر زمانی رخ می دهد که مرکز ژلاتینی دیسک مانند دیسک پاره شده یا بیرون زده است. در ستون فقرات ، بین مهره ها ، صفحاتی از غضروف به نام دیسک کمر وجود دارد. دیسک کمر مانند یک ضربه گیر عمل می کند و می تواند فشار بر ستون فقرات را جذب کند. دیسک کمری ساختاری ژله مانند از آب و پروتئین دارد. داشتن دیسک کمر می تواند درد شدیدی برای افراد ایجاد کند که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند.

به طور متوسط ​​مردان بیشتر از زنان به این عارضه مبتلا می شوند. فتق دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که نادیده گرفتن این بیماری می تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد. با توجه به کاهش سن بیماری دیسک کمر ، این بیماری در بین جوانان به سرعت در حال افزایش است. در صورت بیرون زدگی دیسک ، مواد دیسک بر نخاع مجاور فشار وارد می کند و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح دیسک کمر ابتدا سعی می کند فرد را با روش های غیر جراحی شفا دهد ، که معمولاً طی 6 هفته با روش های غیر جراحی بهبود می یابد. در صورت عدم بهبود بیمار ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین جراح دیسک کمر انجام شود تا عوارض کاهش یابد.

قسمت اصلی ستون فقرات

سایر قسمت های ستون فقرات شما عبارتند از:

نخاع و اعصاب: این “کابل های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی حرکت کرده و پیام هایی را بین مغز و ماهیچه های شما منتقل می کند. ریشه های عصبی از نخاع از طریق شکافی در مهره ها منشعب می شوند. دیسک های بین مهره ای بین مهره های شما قرار دارند. این دیسک ها صاف و گرد هستند و ضخامت آنها حدود نیم اینچ است. دیسک های بین مهره ای هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. آنها دو جزء دارند:

annulus fibrosus. این حلقه بیرونی دیسک سخت و انعطاف پذیر است.
nucleus pulposus. این یک مرکز دیسک نرم و ژله مانند است.

دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره ها روی هم چیده شده اند. این استخوان ها به هم متصل هستند و از نخاع محافظت می کنند. 5 مهره کمر را تشکیل می دهند. به این ناحیه ستون فقرات کمری شما می گویند. فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات ، اما بیشتر در قسمت تحتانی کمر رخ می دهد. گاهی اوقات به این می گویند برآمدگی ، برآمدگی یا پاره شدن دیسک. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و همچنین ساق پا یا “سیاتیک” است. 60 تا 80 درصد افراد در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد به دلیل فتق دیسک دچار کمردرد و ساق پا می شوند. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر افراد پس از چند هفته یا چند ماه درمان بدون جراحی احساس بهتری دارند.

فتق دیسک زمانی شروع می شود که هسته ژله مانند به دلیل سایش یا آسیب ناگهانی به حلقه بیرونی خود فشار می آورد. این فشار روی حلقه خارجی می تواند باعث کمردرد شود. در صورت ادامه فشار ، هسته ژله مانند ممکن است تمام حلقه بیرونی دیسک را فشرده کرده یا باعث برجستگی حلقه شود. این امر به نخاع و ریشه های عصبی مجاور فشار وارد می کند. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به التهاب عصب کمک می کند. هنگامی که ریشه عصبی تحریک می شود ، ممکن است درد ، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو پایتان وجود داشته باشد ، حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب در اثر ساییدگی و پارگی نخاعی شایع و مرتبط با سن ایجاد می شود. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. در کودکان و نوجوانان ، دیسک دارای محتوای آب بالاتری است. با افزایش سن ، محتوای آب در دیسک کاهش می یابد و انعطاف پذیری دیسک کاهش می یابد. دیسک کوچک می شود و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. این روند طبیعی پیری ، دیسک ها را بیشتر مستعد فتق می کند. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک شود.

خطر

عوامل خاصی می توانند خطر فتق دیسک را افزایش دهند. همچنین شامل موارد زیر است:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند.
 • بلند کردن نادرست با استفاده از ماهیچه های پشت به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند منجر به فتق دیسک شود. راه رفتن هنگام بلند کردن نیز می تواند کمر شما را ضعیف کند.
  وزن. اضافه وزن فشار بیشتری به دیسک کمر وارد می کند.
 • فعالیتهای مکرر که به ستون فقرات شما فشار وارد می کند. بسیاری از مشاغل از نظر فیزیکی مشکل هستند. برخی نیاز به بلند کردن ، کشش ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. با استفاده از تکنیک های بلند کردن و راه رفتن ایمن می توانید از کمر خود محافظت کنید.
 • رانندگی مکرر ارتعاشات موتور خودرو به همراه نشستن طولانی مدت می تواند بر ستون فقرات و دیسک های شما فشار وارد کند.
 • شیوه زندگی کم تحرک. ورزش منظم برای پیشگیری از بسیاری از بیماریها از جمله فتق دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن. اعتقاد بر این است که سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش می دهند و باعث می شوند تا سریعتر خراب شود.

علائم دیسک کمر

در بیشتر موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد می تواند چند روز طول بکشد ، سپس ممکن است بهتر شود. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک این یک درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن به پشت یک پا منتشر می شود.
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن پا
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی تر به نام سندرم cauda equina باشد. این وضعیت در عمل
 • فشردگی ریشه های عصبی نخاع وجود دارد. فرد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

برای اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. به طور معمول ، اکثر بیماران 3 تا 4 ماه هیچ علامتی ندارند. با این حال ، برخی از بیماران در طول دوره بهبودی خود قسمت هایی از درد را تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً ماهیت غیر جراحی دارد. درمان بر تسکین درد متمرکز است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معمولاً یک تا دو روز استراحت در رختخواب به تسکین درد کمر و پا کمک می کند. با این حال ، مدت زیادی از پای خود دور نشوید. هنگامی که فعالیتهای خود را از سر می گیرید ، سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

 • در طول روز استراحت کنید ، اما از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.
 • تمام فعالیتهای بدنی خود را به آرامی کاهش دهید و کنترل کنید ، به ویژه خم شدن به جلو و بلند کردن.
 • فعالیتهای روزانه خود را تغییر دهید تا از فعالیتهایی که باعث درد بیشتر می شوند دوری کنید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال. تزریق دارویی مانند کورتیزون به فضای اطراف عصب ممکن است با کاهش التهاب باعث تسکین کوتاه مدت درد شود. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بسیاری از بیمارانی را که 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، تسکین دهد.

عمل جراحي

تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً تنها پس از آنکه یک دوره درمان بدون جراحی علائم دردناک را تسکین نداد یا برای بیمارانی که علائم زیر را تجربه می کنند توصیه می شود:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

میکرو جراحی دیسک کمر: میکرو دیسکتومی رایج ترین روش برای درمان فتق دیسک است. جراحی دیسک میکروسکوپی از طریق یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. قسمت فتق دیسک به همراه قطعات اضافی که به ستون فقرات فشار وارد می کنند برداشته می شود. اگر فتق دیسک در بیش از یک سطح وجود داشته باشد ، ممکن است به یک روش بزرگتر نیاز باشد.

توانبخشی. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ساده پیاده روی (مانند 30 دقیقه در روز) با تمرینات خاص را برای کمک به بازیابی قدرت و انعطاف پذیری کمر و پاها توصیه کند. برای کاهش خطر عود فتق ، از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن در چند هفته اول پس از عمل خودداری کنید.

این مقاله یک گزارش تبلیغاتی است و محتوای آن توسط یک سایت تبلیغ کننده تهیه شده است. مجله پزشکی Apple Health هیچ مسئولیتی در قبال این مطالب تبلیغاتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید