نشست «آشنایی با کتاب اسناد فعالیت مساجد» برگزار می شود.گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست آشنایی با کتاب سند فعالیت های مسجد با حضور کاظم رجبعلی از نویسندگان کتاب توسط مجمع مدارس قرآن و عترت دانشگاه تهران برگزار می شود. .

این جلسه روز دوشنبه ۷ شهریور از ساعت ۱۱:۳۰ الی ۱۳:۰۰ برگزار می شود و از طریق لینک در دسترس خواهد بود.

کتاب مستند فعالیت های مسجد توسط احمدرضا آهوت و با همکاری کاظم رجبعلی، عباس رفیحه و حسین مختاری به رشته تحریر درآمده و انتشارات قرآن و اهل بیت نبوت (علیهم السلام) آن را ویرایش کرده است.

در بخشی از این کتاب آمده است: «مسجد محل سجده و سجده، نماد طاعت همه جانبه و ترس از پروردگار عالم است. در این مکان مقدس که خداوند به آن قداست داده است، حقایق وحیانی آموزش داده می شود و خاک برای کشت و زرع و آشنایی با وحی و فواید بی سابقه برای مردم فراهم می شود و از طریق تشکیل امت آسان می شود. رجوع به امام نور شود. و شعائر امت را مراعات کنید، خداوند که تنها رسول خداست، برای فرد و جامعه به تحقق نزدیکتر است. این مقاله تلاشی برای تأسیس و مدیریت چنین مسجدی است.

مسجد محل در رشد و تعالی انسان و تقرب او به خدا بی نظیر است. مکانی که به صورت توری به مسجد اعظم متصل می شود و در نتیجه امت را به قیام دعوت می کنند.

در مسجد و به امامت امام، منسک، امت و قیام برپا می شود که با ایجاد وحدت و هماهنگی، کلمه توحید را در سراسر جهان منتشر می کند. به این ترتیب باید به این مکان مقدس که قوانینی برای تفکر دارد، آنطور که خدا می خواهد احترام گذاشت. از این رو شایسته است که به دلیل نظام مند بودن خود شناخته شود و محلی برای سازماندهی نیروها و عقلانی کردن قدرت ها و ظرفیت ها باشد.

برای این منظور، ابتدا باید به ضرورت عبادت و نقش سجده در آن پی برد، سپس به نقش مکان خاص در تقویت قدرت عبادت پی برد. مولفه های سه گانه «امّت سازی»، «منشّت» و «قیام خدا» از مؤلفه های تأسیس مسجد مبتنی بر تقوا است. هر یک از این مؤلفه ها بر یکدیگر تأثیر دارند و لازم است مبنای برنامه ها و فعالیت های مساجد قرار گیرند.