نمایشگاه کتاب در اندونزی افتتاح شدگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)چهلمین نمایشگاه بین المللی کتاب اندونزی با شعار «توانمندسازی افراد خلاق با روش های خلاقانه» به صورت فیزیکی و مجازی با حضور ۱۳۴ ناشر از کشورهای ایران، مالزی، چین، کره، تایلند، برونئی، آمریکا و… از امروز چهارشنبه آغاز می شود. (۱۸ نوامبر ۱۴۰۱) کار خود را با برگزاری برنامه های تخصصی و آموزشی آغاز کرد و به مدت پنج روز تا ۲۲ نوامبر در مرکز نمایشگاهی جاکارتا ادامه دارد.

خانه کتاب و ادبیات ایران برای اولین بار و با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی به نمایندگی از صنعت نشر کشورمان در غرفه ای به مساحت ۱۸ متر مربع. ، ارائه و معرفی بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب پیشرو در حوزه کودک و نوجوان با رویکرد مفاهیم و داستان های اخلاقی به قرآن کریم، اخلاق اسلامی، تقریب مذاهب، ادبیات کلاسیک و معاصر، ایران شناسی و هنر می پردازد.

معرفی صنعت نشر جمهوری اسلامی ایران، طرح حمایت مالی، جایزه جهانی کتاب جمهوری اسلامی ایران، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و معرفی آثار برجسته ادبی در حوزه‌های مختلف از جمله فعالیت‌های موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در این دوره در نمایشگاه کتاب اندونزی.
در چهل و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب اندونزی، امکاناتی از قبیل فروش کتاب، خرید و فروش حق چاپ به صورت آنلاین و آفلاین (IRF)، برگزاری ۱۱۰ نشست تخصصی و کارگاه آموزشی، فعالیت در اکثر دوره های پیش رویداد برای بازدید از دانشگاه ها، مدارس و مراکز تجاری در اندونزی که جایزه ایکاپی را برگزار می کند، برنامه های «الهام گرفتن از متخصصان نشر» و «پیدا کردن شریک تجاری» برنامه ریزی شده است.

جایزه «ایکاپی» به مؤثرترین فرد یا ناشر که بیشترین فعالیت را در زمینه سوادآموزی، ترویج علم و نشر کتاب داشته باشد تعلق می گیرد. همچنین مسئولان برگزاری نمایشگاه در برنامه «پیدا کردن شریک تجاری» مکانی را به مدت دو ساعت به صورت رایگان برای ملاقات و تبادل نظر در خصوص معرفی و فروش آثار در نظر می گیرند.

سی و سومین اجلاس انجمن بین المللی ناشران (IPA) برای اولین بار از ۱۹ تا ۲۱ آبان ۱۴۰۱ با نشست های تخصصی متعدد با حضور مدیران و اعضای این انجمن برگزار می شود.

در پایان مراسم افتتاحیه چهل و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب اندونزی، عبدالحلیم اسکندر (وزیر توسعه روستایی و مناطق محروم اندونزی) و آریس هیلمان نوگراها (رئیس ایکاپی) از آثار ارائه شده در غرفه ایران بازدید کردند.

در مراسم افتتاحیه چهل و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب اندونزی، عبدالحلیم اسکندر، وزیر توسعه روستایی و مناطق محروم اندونزی، محمدرضا ابراهیمی، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در جاکارتا، رئیس جمهور انجمن ناشران اندونزی، رئیس اداره توسعه اطلاعات روستاها و مناطق محروم، رئیس کمیته برگزاری نمایشگاه، بدور القاسمی و کارین پانسا، رئیس و نایب رئیس انجمن بین المللی ناشران مستقر در ژنو و… حاضر.