نمایشگاه کتاب لرستان را به صورت مجازی و فیزیکی دنبال می کنیم


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در لرستان اولین جلسه ستاد استان در سی امین هفته کتاب و کتابخوانی به منظور تبیین برنامه های این ستاد در لرستان با حضور منصور احمدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان سید صیاد برگزار شد. رستکانه مدیر کل کتابخانه های عمومی استان، اعظم روانشاد معاون فرهنگی، مطبوعاتی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و کارشناسان ستادی دستگاه های فرهنگی استان برگزار شد. روز چهارشنبه (۱۳ مهرماه) در محل سالن شهید حیدریان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان.

احمدی در این نشست موضوع نشست را بسیار مهم عنوان کرد و افزود: در مهندسی فرهنگی یکی از ابزارها، ظرفیت ها و موادی که مورد نیاز است کتاب است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان از کتاب و کتابت به عنوان عاملی برای حفظ اندیشه و بینش علما یاد کرد و افزود: اگر کتاب نبود بسیاری از افکار تحریف و به اشتباه منتقل می شد. به همین دلیل باید قدر کتاب را بیشتر بدانیم و برنامه ها را در حوزه کتاب تقویت کنیم.


احمدی با اشاره به جایگاه مهم کتاب افزود: کتاب با وجود فضای رسانه ای و مجازی همچنان به عنوان وسیله فرهنگ سازی در جایگاه پرافتخار خود قرار دارد و هیچکس نتوانست به جایگاه والای کتاب لطمه ای وارد کند.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه از ۳۰ آبان تا ۶ آبان سی امین هفته کتاب با شعار «ما اهل خواندن آنها هستیم» آغاز می شود، افزود: از آنجایی که آمار مطالعاتی مطلوب نیست؛ از این رو با توجه به شرایط موجود، این هفته سی ام است. ما وظیفه داریم دسترسی به کتاب را تسهیل کنیم و تمایل، علاقه و انگیزه جامعه هدف را افزایش دهیم.


احمدی افزود: باید برای ترویج، تبلیغ و تسهیل کتاب و کتابخوانی اقدامات لازم در جهت افزایش انگیزه در جامعه انجام شود.


وی در بخشی دیگر از سخنان خود به پیشنهاد و رایزنی های صورت گرفته با کانون برای برگزاری نمایشگاه کتاب به دو صورت فیزیکی و مجازی اشاره کرد و افزود: در صورتی که پیشنهاد برگزاری نمایشگاه کتاب به تصمیم نهایی منتهی شود; لرستان جزو اولین استان هایی است که نمایشگاه کتاب را به دو صورت فیزیکی و مجازی برگزار می کند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه از هر دو جهت دارای مزایا و معایبی است افزود: برگزاری نمایشگاه عملاً این مزیت را دارد که دسترسی مردم به کتاب را افزایش می دهد و هزینه انتقال کتاب را برای ناشران ایجاد می کند. غرفه کمتر و راه رفتن به جلو و عقب. همچنین در افزایش سرمایه فروش موثر است; اما هدف فقط فروش کتاب نیست. برگزاری یک رویداد فکری و فرهنگی و تماشای کتاب در دستور کار قرار گیرد. برای برگزاری یک رویداد فرهنگی در جامعه، کتاب باید توسط مخاطب دیده شود.


احمدی گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب فواید و برکاتی دارد که در نمایشگاه مجازی نیست، از این رو در تلاش هستیم نمایشگاه را به دو صورت در استان برگزار کنیم.


روانشاد در ادامه این نشست با بیان اینکه آخرین مسائل کشور به مسائل فرهنگی ضربه می زند افزود: باید با همت مضاعف فعالیت های فرهنگی را به سمتی سوق دهیم که تاثیرگذار و ملموس باشد و این مهم با واگذاری است. چه اتفاقی برای سازمان ها و سازمان های ملی می افتد.


معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان ادامه داد: باید برنامه ها را به فضای عمومی جامعه برسانیم و لایه های پایین جامعه برنامه های فرهنگی را ببینند و صدای برنامه ها و ذهنشان را بشنوند. و افکار باید در کتاب ها گنجانده شود.

وی با بیان اینکه کتاب اولین شماره در حوزه فرهنگی است و فعالیت های مرتبط با کتاب باید در طول سال ادامه داشته باشد.


روانشاد اضافه کرد: همانطور که مقام معظم رهبری می فرمایند برنامه های فرهنگی باید تحول محور و تحول آفرین باشد، باید با همگرایی ظرفیت ها تلفیق شود و در جامعه کار موثری داشته باشد و کارهایی انجام شود که آمار بالای کتابخوانی و کتابخوانی داشته باشد. . در استان


معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان مهمترین سیاست در فرهنگ کتابخوانی و کتابخوانی در سال جاری را ارتقای سواد رسانه ای دانست و افزود: هجمه هایی که در این دوره رخ داد ناشی از ضعف سواد رسانه ای که همه می توانند هر چیزی را باور کنند.” بنابراین ارتقای سواد رسانه ای باید در رأس امور فرهنگی به ویژه در هفته کتاب باشد.

راستکانه گفت: معجزه پیامبر کتاب در بیان گام دوم انقلاب بود که برنامه نهضت دوم چهل ساله انقلاب است، رهبر معظم انقلاب به موضوع معرفت می پردازند. و آگاهی و از جوانان خواست تا با افزایش دانش و آگاهی بار مسئولیت های انقلاب را به دوش بکشند.ببخشید، قطعا یکی از درهای ورود به دانش کتاب است. اهمیت کتاب و مطالعه بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه اداره کل کتابخانه های استان نیز برنامه های متنوعی به دو صورت شهرستانی و استانی در نظر دارد، افزود: با تمام توان در حال خدمت رسانی به دستگاه های فرهنگی هستیم. دیدار با نماینده ولی قانونی، نشست های مطالعاتی، تقدیر از خادمان کتاب و کتابداران از برنامه های هفته کتاب است. مشخصات آنها منتشر خواهد شد.


سایر اعضای ستاد نیز پیشنهادات و دیدگاه های خود را در خصوص برنامه های سی امین هفته کتاب بیان کردند.گزارش کردن ابنا; برنامه های هفته کتاب ولایت به شرح زیر است

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و ستاد گرامیداشت هفته کتاب
آئین تجلیل از خادمان صنعت نشر، برگزاری مسابقه کتابخوانی، توجه ویژه به مناطق محروم، کم برخوردار و عشایری در هفته کتاب، رونمایی از کتاب های شاخص نویسندگان استان، برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی، اجرای کمپین های مردمی نصب المان های جدید با موضوع کتاب از شهرداری و شورای شهر، جشن امضای نویسندگان بومی، نشست های تخصصی در حوزه کتاب، ایجاد دفاتر کتاب در دستگاه های اجرایی، ایجاد محتوا در نشریات و مطبوعات استان، قلب مسابقه نویسندگی شهدای امنیت با موضوع حجاب، کمپین نهالکاری به نمایندگی از نویسندگان و مشاهیر استان، معرفی برترین نهاد در حوزه کتاب در کارگروه فرهنگی- اجتماعی استانداری و شورای فرهنگ عمومی از جمله برنامه های این ستاد ذکر شد.برنامه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تجلیل از کتاب در کانون های کانون پرورش فکری، برپایی نمایشگاه کتاب در مراکز، تجلیل از طرح های کتابخوان برتر فرهنگیان، تجلیل از فرهنگیان صاحب قلم و کتاب، بازدید اعضای کانون پرورش فکری از کتابخانه ها ، چاپخانه ها و فرهنگسراها به ویژه برنامه «درخت معرفت» با موضوع طنز و رویکرد مطالعه صحیح، جمع خوانی، نقد و بررسی کتاب های طنز با حضور شاعران و نویسندگان، کارگاه آموزشی مربیان با تمرکز بر روشهای کاربردی ترویج و توسعه فرهنگ ادبی و کتابخوانی، برگزاری کارگاه طراحی جلدهای جدید و کتابهای کم مطالعه و شرکت در برنامه های ستاد استان.اداره کل آموزش و پرورش لرستان
برگزاری نمایشگاه کتاب در مدارس، تجهیز کلاس های درس و کتابخانه های مدارس در مدارس به ویژه مدارس ابتدایی، ایجاد ایستگاه مطالعه در ادارات استان، برگزاری نشست با اولیای دانش آموزان در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مسابقات ورزشی در سطح شهرستان همراه با اهدای کتاب، برگزاری مسابقه یادداشت نویسی و خاطره نویسی در حوزه تربیت بدنی و سلامت، حضور کارشناسان فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی و کتابداران در سطح مدارس و بحث پیرامون اهمیت کتاب و کتابخوانی و عضویت دانش آموزی در کتابخانه های عمومی و شرکت در برنامه های ستاد هفته کتاب.