نوزدهمین دوره خاطرات مرضیه حدیدچی دباغ منتشر شد.گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی در حوزه هنری؛ دفتر خاطرات «مرضیه حدیدچی دباغ» نوشته محسن کاظمی کاری از سوی انتشارات سوره مهر در چاپ نوزدهم منتشر شد.

خاطره «مرضیه حدیدچی دباغ» داستان مادربزرگ انقلاب از زندان های شاه است. این کتاب یکی از اولین تلاش‌ها برای نشان دادن نقش زنان در فعالیت‌های سیاسی قبل و بعد از پیروزی انقلاب است.

کاظمی که از افراد مشهور عرصه تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی است، خاطرات یکی از زنان برجسته دوران مبارزه و پیروزی انقلاب اسلامی را گردآوری و در این کتاب منتشر کرده است.

این کتاب برخلاف روند رایج این روزها در زمینه تاریخ شفاهی و خاطره نویسی بدون برگه نویسنده تدوین شده است.

همانطور که نویسنده در مقدمه اشاره کرده است، خاطرات فقط به صورت زمانی تنظیم شده اند و این بیشتر مستند بودن او را نشان می دهد.

خانم دباغ که مادربزرگ انقلاب نامیده می شد، از شاگردان آیت الله سید محمدرضا سعیدی بود و با جامعه روحانیت مبارز همکاری می کرد.

خاطرات خانم دباغ پر از فراز و نشیب های زیادی است که او به عنوان یک زن در این سفر با آن روبرو بوده است.

کتاب در پنج فصل شامل سریان، هجرت، اموی، سفر شرق و ضمائم تنظیم شده است و توجه و تمرکز آن بیشتر بر مبارزات و فعالیت های اجتماعی راوی است تا نقش خانوادگی و زندگی خصوصی او.

بخشی دیگر از خاطرات خانم دباغ به فعالیت های سیاسی و اجتماعی ایشان در دوران پس از پیروزی انقلاب اختصاص دارد. فرماندهی ارتش همدان و رفتن به مسکو برای رساندن پیام امام (ره) به گورباچف ​​از مقاطع مهم زندگی خانم دباغ است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.