نویسنده فردی آگاه و تخیلی استگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)فرهاد حسن زاده با حضور در کارگاه های آموزشی مرحله اول منتخب رویداد ادبی «تهران از روایت دختران» که در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، گفت: نویسنده کسی است که به خود و اطرافیانش احترام می گذارد، یعنی. خانواده، شهر، کشور، دنیا و حتی کائنات به دانش نسبی رسیده اند و این شناخت باعث می شود فضای بهتری برای داستان ها ایجاد شود.

نویسنده کتاب «هستی» تاکید کرد: نویسنده حس هنری دارد و به خاطر همین حس و بینش هنری خود می تواند از یک اتفاق ساده اثری خلاقانه بسازد. اگر نویسنده باشیم؛ ما می توانیم همه چیز را به گونه ای متفاوت ببینیم، درست مانند شنا کردن در اقیانوس هنر.

وی تصریح کرد: کتاب «من را زیبا صدا کن» داستانی است که در تهران می گذرد. تهران شخصیتی در این کتاب است و همه جا حضور دارد. درست در کنار دیگر شخصیت هایش. من ماجراهای این کتاب را دیده ام و بسیاری از صحنه های آن را به عنوان نویسنده تجربه کرده ام. نویسنده باید در دل مردم باشد و در اماکن عمومی حضور داشته باشد.

خالق کتاب «عقرب ها در کشتی بمبئی» گفت: هر شهری فردی دارد که می تواند پای شخصیت های داستان حاضر شود. برخی شهرها شخصیت دارند و اگر شخصیت آنها را از داستان خارج کنیم، گمنام می شوند. مثلاً پاریس شهر عشاق است یا نیویورک شهری شلوغ و شلوغ.

حسن زاده تاکید کرد: چه خوب است در هنگام نوشتن درباره تهران و این شهر ویژگی های آن را پیدا کنیم و چه خوب است که این شهر شلوغ را از منظری متفاوت تصور کنیم و تصویری متفاوت از این شهر ارائه دهیم.

رویداد ادبی «تهران به روایت دختران» در مرکز طرح «همراهی نویسندگان جوان» قرار دارد. این طرح توسط معاونت امور بانوان شهرداری تهران و با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا می شود. بر اساس این طرح سه مرحله ای، نوجوانان منتخب در مرحله اول در کارگاه های آموزشی شرکت خواهند کرد. این کارگاه های آموزشی از ۲۸ تا ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.