نگرانی های تغذیه کودک – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


تغذیه محدود با شیر مادر عواقب جبران ناپذیری دارد ، علیرغم آگاهی گسترده از اهمیت آن ، برخی از مادران به دلایل مختلف و دلایل زیادی هنوز از دوران کودکی از آن آگاه نیستند. آنها خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

به دنبال اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن ، اصلی ترین دغدغه متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه برای خانواده های با تحصیلات بالا است.

موضوع کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه های نادرست که توسط والدین ، ​​به ویژه مادران استفاده می شود) بیشتر رایج است ، غافل از اینکه نیازهای غذایی کودکان با نیازهای بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و توقف رشد در کودکان می شود که می تواند بر او در تمام مراحل زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان برای جلوگیری از سوءتغذیه و اختلالات رشد ، نیاز به خوردن غذاها ، به ویژه لبنیات پرچرب دارند.

سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش و عملکرد آنها در مراحل بعدی زندگی تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (قبل از دو سالگی ، پیش دبستانی و بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و به تغذیه آنها توجه بیشتری داشته باشند ، در حالی که مکمل ها باید زیر نظر پزشک استفاده شود. نباید بدون نسخه مصرف شود استفاده خودسرانه از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند منجر به مسمومیت کودک شود که عوارض جانبی زیادی در پی خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در بین گروههای سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان ، اوایل کودکی و اوایل کودکی توصیه نمی شود. برای پیشگیری استفاده می شود. بیماری در بزرگسالی باید محدود شود ، اما ارزشمند است که با اصلاح شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه سازی ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، از بیماری ها در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، رفتار سوء تغذیه در برخی از کودکان به دلیل حساسیت بیش از حد والدین ، ​​به ویژه مادران ، به تغذیه کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که منجر به چنین واکنشی از کودک می شود.

گاهی اوقات چاقی و اضافه وزن در کودکان بین دو تا هفت سال دیده می شود که باید با آزمایشات لازم بررسی شود تا در صورت نیاز به درمان به موقع اقدامات درمانی لازم و فشار خون بالا ، بیماری های قلبی مانند موارد زیر انجام شود. از اینها می توان اجتناب کرد دیابت و کوتاهی قد و توقف رشد.

بنابراین ، با توجه به نمودار رشد طبیعی کودکان یک تا پنج ساله ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (شامل نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و کودک باید از حداقل پنج وعده غذا در روز بخورید. یک وعده غذایی (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده) میل کنید.

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا خراب کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که نوزاد دارای شکم کوچکی است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، خوردن سه وعده غذایی اصلی نیازهای او را برآورده نمی کند و باید توجه داشت که صبحانه تنها بخش کوچکی از تامین نیازهای تغذیه ای کودک است. غذای اصلی

مطب چاپ شده توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس

دیدگاهتان را بنویسید