هلو توپه تپه به مخاطبان نوجوان معرفی شد


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «هلوهای بر فراز تپه» نوشته حمید حناریو اثری است که امسال توسط انتشارات سریر وابسته به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس منتشر شده است. این کتاب در ژانر ادبیات نوجوانان به زندگی شهید احمد جوکار از شاگردان روحانی اهل شهرستان ملایر می پردازد که در عملیات تدارکاتی وال فایر در منطقه فکه به شهادت رسید.

روز چهارشنبه (۲۱ مرداد) طی مراسمی با حضور فرهنگیان و خانواده شهید جوهر و همچنین یاسر احمدوند (معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی)، سردار سرتیپ عباس باجرمی (رئیس ادبیات و ادب) تاریخچه سازمان دفاع مقدس، رضا میربابا (مدیر انتشارات سریر) و مجتبی ذوالنوری (نماینده شورای اسلامی شهر) کتاب «هلوهای بر فراز تپه» در تالار شهید عاشوری خانه کتاب و ادبیات ایران رونمایی شد.

در این مراسم سردار سرتیپ عباس باجرمی نفر اول سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم از رونمایی از کتاب «هلوهای بر فراز تپه» خبر داد. کتابی برای نوجوانان [خوب] وی تشریح کرد و با اشاره به چاپ و انتشار یک هزار و ۷۶ عنوان کتاب دفاع مقدس در سال گذشته، گفت: هیچ کتابی به اندازه کتاب کودک برایم خوشایند نیست. اگر پایه ها و پایه ها را محکم در جای خود قرار دهیم، بقیه مسیر طی می شود.نیاز در حوزه ادبیات دفاعی جهان برای کودکان و نوجوانان
وی افزود: ما در حوزه نشر کودک و نوجوان عقب هستیم، حتی در ابتدای راه نیستیم و سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس از انتشار هر کتابی مانند «هلو بر روی زمین» استقبال می کند. تپه بالا.


بجرمی در ادامه گفت: برای تولید آثار کودک و نوجوان نیازمند برنامه هستیم. بیوگرافی و خاطرات می تواند زندگی نوجوانان ما را فعال کند. همانطور که در دوران دفاع مقدس نوجوان بودیم و سخنان پرچمداران ما را فعال می کرد، امروز هم حسابداری در حوزه دفاع مقدس می تواند چنین کاری را انجام دهد.


و نفر اول سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس گفت: برخلاف کتاب هایی که بر اساس اسطوره نوشته می شود، در دفاع مقدس حقایقی داشتیم. فداکاری، گذشت و ایثار ارزش هایی هستند که باید به نسل آینده منتقل شوند.


باجرمی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب مبنی بر اینکه دفاع مقدس منبع تولید آثار و کتاب است، ادامه داد: آثار دیگر و کتاب های دیگر از همین منبع – دفاع مقدس – آمده است.


وی با بیان اینکه امروز ایران منطقه ای امن و آرام در جزیره پرتلاطم غرب آسیا است، ضمن اشاره به کسانی که برای این آرامش فداکاری کردند، گفت: برای تولید آثار نیازمند الگوهای الهام بخش هستیم. شاید جوانان دهه ۸۰ و ۹۰ حاج قاسم را دیده باشند، اما در دوران دفاع مقدس کسانی بودند که ندیدند. افرادی مثل صیاد شیرازی، همت و افرادی مثل شهید جوکار [شخصیت محوری کتاب «هلوهای تپه بالایی»] در حوزه نیز کارهایی برای شهید سلیمانی داریم.روانشناسان و جامعه شناسان کودک کمک می کنند
سردار بجرمی همچنین با اشاره به اینکه در حوزه کتاب کودک و نوجوان عقب هستیم، با اشاره به اینکه برای تولید آثار کودک و نوجوان نیازمند کمک روانشناسان، جامعه شناسان و نویسندگان کودک هستیم، گفت: سال گذشته ۱۸۴ عنوان کتاب در حوزه داستان کوتاه ما روی رمان‌های کودک و طنز کار کرده‌ایم که رقم خوبی است، اما با توجه به دفاع مقدس اقیانوس، هنوز کارهای زیادی وجود دارد که انجام نداده‌ایم.نویسنده واقعیت را می بیند و با تخیل آن را توصیف می کند…
حمید خناریو نویسنده کتاب «هلوهای بر فراز تپه» در بخشی از این مراسم با تشکر از بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس و سردار باجرمی گفت: نویسنده داستان کوتاه و رمان – واقعیت را از فیلتر تخیل عبور می دهد. البته رمان بیانگر زندگی است.


وی با بیان اینکه سعی کرده واقعیت جوکار را در دنیای واقعی ببیند و در تخیل با او باشد، افزود: نوشتن درباره نوجوانان سخت است. نوجوانان امروزی در معرض پیام انواع رسانه ها هستند. در معرض طوفان رسانه ای قرار می گیرند و به این نتیجه می رسند که مثلاً رزمندگان به خاطر ارتش به جبهه ها رفته اند. در قالب این کتاب ها می خواهیم بگوییم اگر شهدا رفتند به خاطر این بود که به ولی امر مسلمین گفتند و حس دین بود. در همان زمان برای ناموس و مردم خود به جبهه ها رفتند.


هورنایو ویژگی های دلاورمردان دوران دفاع مقدس را متفاوت با قهرمانان دیگر کشورها در میدان جنگ ارزیابی کرد و گفت: قهرمانان ما معنویت و از خودگذشتگی داشتند. سعی کردم در کتاب «هلوهای بالای تپه» جوانان و نوجوانان را با این ویژگی ها معرفی کنم. به آنها بگویم اگر امروز مشکلات و سختی های وجودی وجود دارد، در گذشته افرادی مانند شهید جوکار بودند که در دبیرستان شهید مطهری درس می خواندند و با معدل بالا قبول می شدند، اما همه چیز را رها کرد و به جبهه رفت.نویسنده باید یک حادثه ایجاد کند
وی تاکید کرد: کتابی که درباره قهرمان ملی نوشته شده نباید متن ساده و خشن باشد. باید تغییراتی ایجاد شود. کار ما – نویسندگان عرصه دفاع مقدس – پیاده سازی فایل ها و نوارهای صوتی نیست. در عوض باید با حوادث برخورد کنیم.


این دانشجو با اشاره به بخشی از سخنان رهبر انقلاب مبنی بر اینکه هیچ فکری اگر با تالیف و کتاب ماندگار نشود، ماندگار نیست، گفت: متاسفم برای آثاری که زندگی نامه شهدا هستند اما در ویرایش مشکل دارند. کتاب های ۲۰۰ تا ۳۰۰ صفحه ای با نام شهیدی در قفسه گذاشته شده و هیچکس آنها را نمی خواند.


وی گفت: نوجوان از خواندن یک کتاب ۷۰ تا ۸۰ صفحه ای خسته شده و نویسنده باید آنچه از دوران دفاع مقدس از زبان روز برای او باقی مانده است بنویسد. درباره کتاب «هلوهای بالای تپه» با خانواده شهید هم صحبت کردم و اجازه خیال پردازی کردم.خاطرات ذوالنوری از عملیات تدارکاتی والفجر
خجت الاسلام مجتبی ذوالنوری، عضو شورای اسلامی شهر و از یاران شهید جوخار در دفاع مقدس دیگر سخنران مراسم رونمایی از کتاب «هلوهای بر فراز تپه» توسط بنیاد حفظ ارزش ها بود. بنیاد انتشارات و دفاع مقدس برای انتشار این کتاب گفت: ما در جنگ عملیات مهمی داشتیم، برخی عملیات ها برای ایجاد سد در مقابل دشمن بود تا وارد خاک کشور نشود و برخی عملیات های دیگر. قرار بود مناطق اشغالی را پس بگیرند.


وی ادامه داد: عملیات های دفاع مقدس کوچک و بزرگ بود، عملیات های بزرگی مانند فتح المبین، بیت المقدس، سلسله عملیات های والفجر، بدر، رمضان و محرم از جمله عملیات های بزرگ بود. . عملیات والفایر نیز یک عملیات مهم بود که ۱۰ عملیات برای اجرای کامل آن برنامه ریزی شده بود. اما چون اولین عملیات والفجر با «نه فت» [شکست عملیات و محقق نشدن اهداف همراه بود به آن لقب عملیات والفجر مقدماتی داده شد.

 

این نماینده مجلس گفت: شهید جوکار هم در عملیات والفجر مقدماتی به شهادت رسید. این عملیات در منطقه فکه لو رفته بود و دشمن از شبکه بی‌سیم استفاده نمی‌کرد و با «امر بر» پیام‌های خود را به نقاط مختلف جبهه‌اش می‌فرستاد.

 

ذوالنور در ادامه اظهار داشت: در حین عملیات والفجر مقدماتی مجبور بودیم در یک کانال با عمق طولانی در تپه‌های رملی حرکت کنیم؛ از تجهیزاتی که از وسائل رزمندگان باقی می‌ماند در این کانال می‌شد مسیر حرکت رزمندگان را متوجه شد.

 

در بخش دیگری این همرزم شهید جوکار ضمن بیان خاطراتی از حضورش در جبهه‌ و سابقه آشنایی خود با این شهید و نحوه مواجهه‌اش با پیکر شهید جوکار فضای جلسه را با احساساتی خاص و متاثر کننده همراه کرد.

 

در ادامه وی گفت: سابقه آشنایی من با شهید جوکار به قبل از عملیات والفجر مقدماتی باز می‌گردد. زمانی که می‌خواستم چند طلبه را به جبهه‌ها ببرم و در مدرسه رسالت قم حضور پیدا کردم و اولین نفری که با او مواجه شدم شهید جوکار بود که او قبول کرد همراهم بیاید. او فرد مهیایی بود و برای ادای تکلیف، فکر نمی‌کرد.


 


وقتی سپاه ملایر نفوذی داشت!

این نماینده مجلس همچنین خاطرات دیگری از شهید جوکار تعریف کرد و گلایه‌هایی که این شهید در خصوص نفوذ عوامل غیر انقلابی در سپاه شهرستان ملایر انجام داده بودند. ذوالنور در اینباره گفت: شهید جوکار این خاطرات را با سوز و گداز تعریف می‌کرد. بعضی‌ مواقع بغض می‌کرد و برایش قابل قبول نبود ظلم این افراد به شهید بهشتی را ببیند. او از سختی‌های آن دوران برایم تعریف می‌کرد.

 

ذوالنور همچنین گفت: شهید جوکار طبع شعر داشت و فی البداهه شعر می‌گفت. خط زیبایی هم داشت. دفترچه خاطراتی هم داشت که بعد از شهادت من آن را به دست خانواده‌اش رساندم. آن دفترچه خودش می‌تواند برای چاپ و انتشار چندین جلد کتاب دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

 

این نماینده مجلس در پایان صحبت‌هایش گفت: امروز با وجود هجمه‌های مجازی دشمن [فضای مجازی] ما به منش و صفات افرادی مثل شهید جوکار در جامعه نیاز داریم.


وی یکی از نیازهای کتاب های فرهنگ مقاومت را فضاسازی و استفاده از اصول هنری عنوان کرد و دو بیت شعر گفت:
در حالی که مکتب جهبه معنای خوبی ندارد، روح دوباره پیدا نمی شود
رفقا مراقب اجساد باشید تا خون شهدا فرش ما نشودادبیات نوجوانان ضعیف است
یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی دیگر از این مراسم با تقدیر و تشکر از دست اندرکاران انتشار کتاب «هلوهای بر فراز تپه» به مطالعه این کتاب اشاره کرد. در دو روز گذشته گفت: این کتاب روان و راحت نوشته شده است. اثر قابل توجهی برای نوجوانان است و در کتاب به طور مستقیم درباره فضای جنگ گفته نشده است. در عوض دغدغه معلمی است که با همکاری دانش آموزان عملیات والفجر ۱ را بازسازی می کند و در میانه داستان به ماجراهای شهید جوهر می پردازد.


وی در بخشی دیگر اظهار داشت: ادبیات متولین در فقر زندگی می کند. علاقه به مطالعه آثار بیشتر از کتاب هایی است که تولید می شود. برخی از رمان‌های نوجوانی که در بازار نشر در ایران وجود دارد، ترجمه‌ای هستند و البته نمی‌خواهم بگویم کتاب‌های ترجمه شده کاملا بد هستند، اما باید رمان‌های نوجوان بیشتری بنویسیم.


احمدوند همچنین افزود: تعداد نویسندگانی که کتاب های عاشقانه نوجوان می نویسند زیاد نیست و باید تلاش بیشتری کرد. این تلاش ها می تواند بخشی از نیاز بازار نشر را جبران کند و بنیاد حمایت از آثار نیز دست به چنین تلاشی زده است. در جهت هم باید تلاش کنیم.خاطرات احمدوند از نفوذی های سپاه ملایر
وی با اشاره به سخنان ذوالنور مبنی بر حضور عوامل نفوذی در سپاه ملایر در اوایل انقلاب گفت: پدرم نماینده امام خمینی (ره) در سپاه بود و من از گرفتاری های آنجا اطلاع دارم. دوران شورش بود و گروه ها و جریان های سیاسی ناآرامی های زیادی ایجاد کردند.


احمدوند در ادامه با اشاره به اینکه اگر رهبری امام (ره) و ایمان مردم نبود اوضاع کشور بدتر می شد، اما امروز الحمدلله انقلاب قدرتمندتر شده است و تاکید کرد: اگر رهبری امام (ره) و ایمان مردم نبود اوضاع کشور بدتر می شد. خوب است شرایط و اولین آشفتگی انقلاب را برای جوانان بیان کنیم. انقلاب اسلامی حاصل یک باور عمیق بود و سپس مردم برای انقلاب ایستادند.چند شهادت از قهرمان “هلوهای روی تپه بالا”
رضا میر بابا، مدیر انتشارات سریر که مسئولیت این مراسم را نیز بر عهده داشت، ضمن قرائت اشعاری در وصف شهدا، بخشی از کتاب «هلوهای بالای تپه» را برای حاضران قرائت کرد. وی در ادامه درباره شهادت جوهر توضیح داد که در ۳۱ فروردین ۶۲ بر اثر انفجار خمپاره به شهادت رسید.در این مراسم که جمعی از اعضای خانواده شهید جوهر نیز حضور داشتند، عزیزی داماد خانواده این شهید با تشکر از حاضران تاکید کرد: شهدا حق بزرگی بر گردن ما دارند. جان خود را دادند و مردند تا سربلند باشیم. شهدا چشم دادند تا ما چشمانمان را باز کنیم و دست دادند تا دست به سوی کسی دراز نکنیم.


وی افزود: شهید جوخار مظلوم بود و زمانی که امام خمینی (ره) دستور حضور نیروهای داوطلب در جبهه ها را صادر کرد، به دستور ایشان به جبهه ها رفت و به دلیل عملیات مقدماتی والفجر در منطقه فقه منطقه کمیل به شهادت رسید. لو رفت.


سپس داماد خانواده شهید جوکار گفت: بخشی از آثار مبارک شهید. [اشاره به بقایای پیکر] وی ۱۷ سال در منطقه ماند و در اواخر خرداد ۱۳۷۷ مصادف با سالروز رحلت امام خمینی (ره) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) پیکر مطهر آن مرحوم بازگردانده شد و مراسم باشکوهی برگزار شد. . برای تشییع جنازه او برگزار شددر پایان این مراسم از کتاب «هلوهای بر فراز تپه» رونمایی شد و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس. دفاع به جمعی از چهره های سرشناس فرهنگی حاضر در این مراسم با اهدای لوح یادبود اهدا شد.