همکاری کتابخانه های عمومی و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم خراسان رضویگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، تفاهم نامه همکاری با حضور خجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سید امیر مرتضوی معاون رئیس کل دادگستری خراسان رضوی امضا شد. حوزه اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در استان به منظور افزایش تعاملات فرهنگی.

خجت الاسلام و المسلمین سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با ابراز همدردی با اربعین حسینی گفت: کتابخانه های عمومی امروز از فضای سنتی به فضای مجازی که پاسخگوی نیازهای عموم مردم است تبدیل شده است. تلقی مردم از کتابخانه ها محلی برای امانت گرفتن کتاب و قرائتخانه است، در حالی که در چند سال اخیر به دلیل تغییر کاربری آنها به مراکز فرهنگی اجتماعی و دانشگاه های پرطرفدار، بیش از ۴۰ خدمات کتابخانه ای در قالب برگزاری بیش از ۱۰۰ برنامه و فعالیت فرهنگی در راستای ارتقای سواد اطلاعاتی مردم در زمینه های مختلف سیاسی، اجتماعی، حقوقی و …

وی تلاش نهاد کتابخانه های عمومی را حضور پررنگ در عرصه اطلاع رسانی، پیشگیری و مهارت آموزی عنوان کرد و تصریح کرد: در قدیم کتابداران تنها از روی سلیقه و علاقه وارد عرصه کتابداری می شدند در حالی که امروزه همه کتابداران فارغ التحصیل رشته های زبان شناسی و علوم اطلاعات هستند در واقع آنها به عنوان یک پزشک عمومی برای پاسخگویی به دانش و اطلاعات مردم برای ارجاع اولیه کار می کنند که کتابخانه های عمومی را به مراکز آموزشی غیررسمی تبدیل کرده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اعلام آمادگی برای برگزاری برنامه های مشترک فرهنگی، تصریح کرد: به زبان ساده، برگزاری دوره های آموزشی باعث آگاهی کامل مردم از قوانین و عواقب انجام برخی کارها می شود و این یعنی ارتقای سواد حقوقی. مردم. ارتقای سواد اطلاعاتی مردم منجر به ایجاد آگاهی و نشاط اجتماعی واقعی و در نتیجه رضایت شهروندان می شود.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر ترویج فرهنگ مطالعه افزود: ایشان جامعه کتابخوان می خواهند و این یعنی همه اقشار جامعه در همه مناطق کتابخوان شوند. اکنون وظیفه ما به عنوان دستگاه های اجرایی و متولیان کتاب و کتابخوانی است که در دنیایی که با روند رو به رشد استفاده از فضای مجازی مواجه است، جایگاه کتاب را در جامعه تثبیت کنیم.

سبزیان ابراز کرد: بدون شک هیچ چیز جای کتاب را نمی گیرد و فضای مجازی نیز به نوعی مکمل دریافت اطلاعات است. با تلفیق این دو زمینه به منظور تعمیق دانش افراد می توان آنها را به سمت کتاب و کتابخوانی تشویق و ترغیب کرد.

وی با اشاره به برگزاری جلسات کتابخوانی با حضور مدیران و مسئولان گفت: قطعاً اگر مردم تداوم حضور مدیران را در این گونه جلسات ببینند، توجه بیشتری به این حوزه خواهند داشت.

علی اکبر سبزیان افزود: تمام تلاش ها بر این است که کتابخانه ای ساخته شود تا زندان بسته شود و مردم از توهم نجات پیدا کنند.

در ادامه سید امیر مرتضوی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی یک کار فراسازمانی است، گفت: یعنی این موضوعی که مختص حوزه نه، قوه قضائیه است، اما نیازمند مشارکت و حمایت همه دستگاه‌های اجرایی است و یکی از تأثیرگذارترین این دستگاه‌ها که نقش مشخصی در این حوزه دارد، کتابخانه‌های عمومی است.

وی تصریح کرد: با توجه به تغییر کارکرد کتابخانه های عمومی می توان از این ظرفیت برای برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و دوره های آموزشی در راستای افزایش سواد حقوقی و قضایی مردم استفاده کرد چرا که یکی از دلایل اصلی ارتکاب جرایم است. جهل

امیر مرتضوی افزایش سواد حقوقی و قضایی مردم را یکی از نیازهای جامعه امروزی با توجه به افزایش استفاده از فضای مجازی عنوان کرد و افزود: برگزاری آموزش هایی مانند آشنایی با اعمال مجرمانه، معرفی کتاب های مناسب با محوریت قوانین حوزه های مختلف. ، و غیره. آنها می توانند به مردم کمک کنند تا دانش لازم را کسب کنند.

وی با اشاره به آثار برجسته ای که در این حوزه توسط نویسندگان، حقوقدانان و قضات منتشر شده است، گفت: معرفی این گونه کتاب ها می تواند یکی از راهکارهای مناسب در این راستا باشد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی با اشاره به انجام کار فرهنگی به جای زندان برای جرایم خفیف، گفت: می توان این گونه افراد را به مطالعه کتاب و آشنایی با آن به جای وقت گذرانی تشویق کرد. زندان همچنین می توان با حضور ائمه جمعه شهرستان ها انگیزه لازم برای ادامه این کار را به آنها داد.