هم افزایی دولت و نهادهای مختلف برای تسهیل کتابخوانی برای سالمندانداود ملکی سعیدآبادی، سردبیر برزآفرین، نویسنده و مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره راهکارهای دسترسی سالمندان به کتاب گفت: قبل از اینکه به عنوان معاون فرهنگی اجتماعی بنیاد فرهنگ سالمندی به عنوان ناشر و نویسنده اظهار نظر کنم، باید بگویم که موضوع سالمندی از نظر توجه و اولویت باید مورد ارزیابی قرار گیرد. به نظر می رسد در وهله اول نهادها و نهادهای متولی کتاب و رسانه های مکتوب باید این نیازسنجی سالمندان را در طیف های مختلف با سطوح مختلف سواد و توانایی های مختلف انجام دهند زیرا اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارند. حوزه. ; رسانه ها البته در انجام وظیفه خود در قبال سالمندان کوتاهی کرده اند چرا که این گروه سنی هرگز در اولویت آنها نیست.

وی ادامه داد: شناسایی نیازها و علایق جامعه سالمندان نیازمند هم افزایی نهادهای مختلف کشور است و مجموعه ای به تنهایی نمی تواند این بانک اطلاعاتی را تکمیل کند. در مورد سالمندان، ابهامات زیادی وجود دارد. به همین دلیل باید تحقیقات پیمایشی و تحقیقات میدانی و کتابخانه ای گسترده انجام شود تا آمار و اطلاعات دقیقی در اختیار جامعه قرار گیرد و بتوان بر اساس این تحقیق سیاست گذاری کرد.

نویسنده کتاب «مانیفست سالمندی» با بیان اینکه آمارهای متفاوتی از سوی نهادهای مختلف در خصوص سالمندان ارائه می شود، گفت: متاسفانه آمار دقیقی از تعداد سالمندان وجود ندارد زیرا بسیاری از سالمندان بیمه نیستند تا بتوانند به طور دقیق ثبت نام کنند. آمار اطلاعات مربوط به آنها؛ همچنین توزیع آمار در بین نهادها و سازمان های مختلف باعث سردرگمی در حوزه برنامه ریزی شد. متاسفانه در حال حاضر آمار موثق و دقیقی از تعداد سالمندان، تخصص و زمینه فعالیت آنها وجود ندارد، در حالی که انجام فعالیت های پژوهشی برای آنها امکان شناسایی نیازها و علایق آنها را بر اساس اولویت می دهد.

ملکی سیدآبادی گفت: نهادهای متولی کتاب، سازمان فرهنگی هنری شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید برنامه های مشارکتی و انگیزشی برای سالمندان تدارک ببینند. ناشران به‌عنوان تولیدکننده محتوا، مسئولان اجرایی به‌عنوان مجری و دولت به‌عنوان متولی امر سالمندان باید برای رفع نیازهای این قشر دست به دست هم دهند.

مدیر انتشارات برزآفرین با تاکید بر اینکه نهادهایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری و کتابخانه ملی باید شرایطی را فراهم کنند که سالمندان بتوانند به راحتی به کتاب دسترسی داشته باشند و اظهار داشت: دولت به عنوان متولی نهادی است که به آن دسترسی پیدا می کند. صاحب سرمایه است و او قوه مجریه است، باید مستقیماً وارد بحث کتابخوانی برای سالمندان شود و با دادن برنامه ای منسجم به سایر نهادها. تسهیل شرایط تحصیلی سالمندان در جامعه و ایجاد زیرساخت های لازم از جمله ایجاد فضاهای مناسب برای یادگیری آنها.

دولت، رسانه ها و نهادهای متولی کتاب باید خطر پیری را جدی بگیرند
سعید آبادی گفت: دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان هایی مانند شهرداری با توجه به توان و سرمایه خود می توانند به عنوان یک وظیفه فضاهایی را فراهم کنند که سالمندان برای یادگیری نیاز دارند. الان فعالیت ها در این فضا بیشتر منزوی شده و این کارهای پراکنده نتوانست چیزی را پیش ببرد. در واقع مشکل اصلی این است که دولت، رسانه ها و نهادهای متولی کتاب همچنان خطر پیری را هشداری جدی نمی دانند. در این زمینه دولت و دستگاه های اجرایی باید به دو مبحث تولید محتوای مورد نیاز سالمندان و نحوه دسترسی به محتوای تولید شده توجه کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی بنیاد سالمندان در پاسخ به این سوال که کتابخانه ها و کتابفروشی ها به عنوان مراکز فرهنگی چگونه می توانند دسترسی سالمندان به کتاب را تسهیل کنند، تصریح کرد: یکی از راه های دسترسی سالمندان به کتاب، ایجاد کتاب است. فضای امن برای مطالعه که در آن حتی می توانند روزنامه بخوانند. متاسفانه ۸۰ درصد کتابفروشی های ایران به دلیل کمبود فضای مناسب شرایط پذیرش سالمندان را ندارند و یا حتی در صورت داشتن فضای مناسب علاقه و اولویتی برای فعالیت در حوزه سالمندان ندارند. . دولت می تواند با تمهیداتی از جمله اعطای مجوز، درصدی از فعالیت کتابفروشی ها را به سالمندان اختصاص دهد.

راه اندازی مراکز مطالعه سالمندان در کتابفروشی ها
ملکی سعیدآبادی گفت: کتابفروشان می توانند با راه اندازی کانون های کتابخوانی و دعوت از سالمندان گام مهمی در جهت پیوند سالمندان با کتاب بردارند اما فرهنگسراها، فرهنگسراها و کانون های محله ای که فضای کافی برای مطالعه سالمندان را به میزان زیادی در اختیار دارند مفقود هستند. . رشته. آنها می توانند با اختصاص دادن فعالیت های خود به سالمندان اولین قدم را بردارند. دولت به عنوان قدرتمندترین نهاد در عرصه کتاب؛ همچنین با فراهم آوردن زمینه اجرا و سیاست گذاری می تواند گام مهمی برای تسهیل دسترسی سالمندان به کتابفروشی ها بردارد.

کتابخانه ها با فضای کافی و مبلمان استاندارد پذیرای سالمندان هستند
ملکی سیدآبادی درباره استفاده سالمندان از کتابخانه ها گفت: کتابخانه ها می توانند با داشتن مبلمان شهری استاندارد و مناسب در داخل و خارج از کتابخانه، محیط مطالعه مناسبی را برای سالمندان فراهم کنند. همچنین دسترسی به کتاب ها از طریق پست، پیام رسان های اجتماعی و روش های مختلف کارآمد را برای سالمندان تسهیل کنید.

معاون فرهنگی و اجتماعی بنیاد فرهنگ سالمندی با اشاره به برگزاری ۲ جشنواره ادبی آفتابگردان توسط بنیاد فرهنگ سالمندی تصریح کرد: این بنیاد علاوه بر برگزاری چنین جشنواره هایی قصد دارد: با کمک دو نشریه، ثبت نام رویدادهای سالمندان به ویژه متخصصان آنها، زیرا سالمندان می توانند زندگی سالمی داشته باشند و در سایه نقش آفرینی و فعالیت اجتماعی، سالمندی را پایان مسیر زندگی نمی دانند. چنین فعالیت هایی علاقه آنها را مشخص می کند و مطمئناً امکانات این گروه سنی را ثبت می کند.