وظیفه نویسندگان این حوزه است که دستاوردهای دفاع مقدس را به نسل امروز برسانند.گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «خوانشی نو از هشت سال دفاع مقدس» صبح چهارشنبه ۹ شهریور در سراج کتاب خانه کتاب و ادبیات ایران نقد و بررسی و ارزیابی شد.

در این دیدار که با حضور شاداب اصغری نویسنده کتاب و عارف قنبری به عنوان منتقد برگزار شد، اصغری گفت: رابطه ارتش و امام (ره) رابطه خاصی بود. امام از سال ۱۳۴۲ که به شاهنشاهی رسید خطاب به ارتش و از همان دوران تا سال ۵۶ یکی از اصلی ترین آدرس های پیام های امام ارتش و اعضای آن بود.

وی ادامه داد: این موضوع در دوران انقلاب قوت گرفت و به یک رابطه صمیمانه و دوستانه تبدیل شد. با اینکه مخاطبان امام (ره) کل ارتش بودند، اما به گفته خود ایشان بیشتر با فرماندهان ارتش صحبت می کردند و بعد از پیروزی انقلاب، اولین روزی که امام (ره) از ایشان نام بردند. تقویم بیست و دوم فروردین به نام ارتش بود.

وی در ادامه به تشریح جایگاه ارتش به امام خمینی (ره) پرداخت و افزود: پس از اعلام شورای فرماندهی ارتش، امام (ره) فرمودند که ارتش باید برگردد و با تمام تجهیزات خود رژه برود که این نشان دهنده حمایت است. امام برای این سازمان.

دومین سخنران این نشست عارف قنبری بود که به عنوان منتقد نقدهای خود را به این کتاب اینگونه بیان کرد: انتقال دستاوردهای دفاع مقدس به نسل امروز از وظایف نویسندگان عرصه دفاع مقدس است. همانطور که رهبران می گویند اگر می خواهیم در آینده گام های موثری برداریم باید گذشته را به خوبی بشناسیم.

وی افزود: بیان کلامی و غیرکلامی بسیار مهم اما گذرا است و آنچه در تاریخ به عنوان آثار مکتوب باقی مانده و به صورت سنگ نویسی یا نوشته وجود دارد با گذشت زمان باقی می ماند و امروز پرونده ها جای نوشته ها رو هم پر کن.دارن.

قنبری درباره کتاب «خوانشی تازه از هشت سال دفاع مقدس» گفت: در این کتاب به اهمیت ژئوپلیتیکی ایران به خوبی اشاره شده است زیرا کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که مانند ایران جمعیتی در سراسر کشور داشته باشد. .

وی ادامه داد: همچنین علت حمله عراق به عنوان متجاوز به ایران در این کتاب به طور دقیق بیان شده و نقش نیروهای زمینی، هوایی و دریایی در آن زمان به خوبی بیان شده است.

این منتقد در ادامه با بیان اینکه در هر کتابی نقدهایی وجود دارد، گفت: در این کتاب کمتر از اتفاقات گذرا در زمان های مختلف صحبت شده است که باید بیشتر مورد توجه قرار می گرفت.

قنبری ادامه داد: حجم زیادی از کتاب به بازگویی خاطرات اسرای عراقی اختصاص دارد و در این کتاب جایی برای منابع و مراجع علمی در این زمینه وجود ندارد. علاوه بر این، استناد به منابع متعدد در این کتاب، کتاب را علمی تر می کرد.

شاداب اصغری نویسنده کتاب نیز در پاسخ به این انتقادات گفت: به دلیل اینکه حجم زیادی از کتاب های منتشر شده تکراری بود، ۱۰ جلد کتاب در مورد خاطرات اسرای عراقی بیشتر نبود و به همین دلیل این کتاب را نوشتم. . در مورد این سوال. دارم می نویسم.

وی با اشاره به بازداشت ۲۴ ساله اسرای عراقی توسط ایران، گفت: ناشناخته بودن این موضوع مرا بر آن داشته تا به آن بپردازم. همچنین با مطالعه آثار دیگر متوجه شدم که بیانیه های مختلفی در مورد مسائل مشترک بین نیروهای سپاه و ارتش وجود دارد که با تلفیق این نظرات و تلفیق آنها با یکدیگر که بیشترین درصد پذیرش را داشته اند، آنها را نوشته ام.

وی درباره عدم استفاده از منابع متعدد در کتاب خود اظهار داشت: خود کتاب منبعی برای استفاده اساتید، پژوهشگران، فرماندهان و دانشجویان است و از آنجایی که برخی از اطلاعات آن برای اولین بار است نوشته می شود، به صورت متقاطع است. ارجاع داده شد. وجود ندارد


اصغری در پایان افزود: زمانی که نگارش این کتاب را آغاز کردم، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، ژاندارمری و هر سازمان دیگری از منظر خود درباره وقایع دفاع مقدس نوشتند و حداقل تا زمانی که این کتاب را نوشتم، هیچ کتابی نیست که شامل یک سری کامل از دفاع مقدس باشد که بتواند مردم را از ابتدا تا انتها توجیه کند و من به این نتیجه رسیدم که این کتاب را بنویسم.