ویتامین P یا روتین چیست؟


ویتامین P یا روتین یک بیوفلاونوئید است که به طور طبیعی در غذاهایی مانند پوست سیب ، چای سیاه ، مارچوبه ، گندم سیاه ، پیاز ، چای سبز ، انجیر و اکثر مرکبات یافت می شود. روتین همچنین به عنوان ویتامین P یا Rotocid شناخته می شود. روتین حاوی آنتی اکسیدانی به نام کوئرستین است که التهاب را کاهش می دهد. علاوه بر دریافت آن از طریق غذا ، می توانید از روال معمول به عنوان مکمل نیز استفاده کنید. این بیوفلاونوئید می تواند مزایای زیادی برای بدن داشته باشد که ما به آن اشاره می کنیم.

ویتامین P یا روتین می تواند از چندین طریق از بدن محافظت کند:

محافظت از سلولهای مغزی در برابر آسیب
مسدود کردن آنزیم های التهابی (فسفولیپاز A2) مشابه کورتیکواستروئیدها اما بدون عوارض جانبی
کاهش استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد
کاهش ایمن فشار خون بالا: روی مسیرهای مشابه برای فشار خون بالا تأثیر می گذارد.
افزایش استیل کولین
اتصال و خنثی کردن ترکیبات سمی که در بدن در معرض تابش ایجاد می شود.

به گردش خون کمک می کند

به طور سنتی ، روال معمول برای کمک به گردش خون استفاده می شود. اعتقاد بر این است که ورزش منظم به تقویت و افزایش انعطاف پذیری عروق خونی کمک می کند. تقویت عروق خونی می تواند سلامت بدن را بهبود بخشد و به کاهش شرایطی مانند کبودی ، رگ های عنکبوتی و واریس کمک کند. همچنین شواهدی وجود دارد که می گوید روتین می تواند به درمان بواسیر ناشی از تورم وریدها کمک کند و ممکن است بعد از جراحی برداشتن بواسیر بهبود یابد.

از لخته شدن خون جلوگیری می کند

تحقیقات نشان می دهد که معمول می تواند از تشکیل لخته خون در برخی از حیوانات جلوگیری کند. جلوگیری از لخته شدن خون می تواند شانس زنده ماندن فرد را افزایش دهد.

ویتامین P

کلسترول را کاهش می دهد

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد برنامه معمول می تواند به کاهش کلسترول LDL کمک کند. در یک مطالعه ، به بیماران دیابتی با سابقه فشار خون روزانه 500 میلی گرم روتین داده شد. محققان دریافتند که سطح کلسترول LDL پلاسما در شرکت کنندگان کاهش می یابد.

درد آرتروز را کاهش می دهد

یکی از رایج ترین روشهای معمول ، کاهش درد آرتروز است. در سرکوب استرس اکسیداتیو در افراد مبتلا به آرتریت م effectiveثر است ، که ممکن است به دلیل خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی آن باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این روال عملکرد زانو را در برخی از افراد مبتلا به آرتریت بهبود می بخشد.

آنتی اکسیدان ها

این ظرفیت آنتی اکسیدانی است که به طور منظم اندامهای حیاتی را قادر می سازد تا از اثرات مضر رادیکال های آزاد محافظت شوند. این مولکول ها همچنین می توانند به DNA آسیب برسانند و باعث سرطان شوند. به طور منظم ، همراه با دیگر فلاونوئیدها ، می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد و از گسترش آنها جلوگیری کند.

محافظت از پوست

در یک کارآزمایی بالینی بر روی 40 فرد میانسال ، یک کرم موضعی با ویتامین P یا افزایش کشسانی پوست ، کاهش طول ، ناحیه و تعداد چین و چروک ها. در همان مطالعه ، ورزش منظم باعث افزایش تولید کلاژن و کاهش آسیب اکسیداتیو به سلول های پوست شد. فلاونوئیدها می توانند بدن را در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند. اما به طور معمول می توان از کرم های ضد آفتاب نیز استفاده کرد. روتین دارای اثر SPF است.

تورم را کاهش دهید

ویتامین P یا روتین التهاب مغز را کاهش می دهد و بقای سلول های مغزی را در افراد دارای اختلال شناختی افزایش می دهد. روتین همچنین می تواند در برابر جریان خون ضعیف و اثرات استرس اکسیداتیو بر روی سلول ها محافظت کند. گونه های مضر اکسیژن فعال همچنین اکسید نیتریک را که باعث تحریک التهاب می شود ، مسدود کرده و به تثبیت فرم فعال گلوتاتیون کمک می کند.

بیایید آشنا شویم: کپسول مولتی ویتامین معدنی Vitaly Tone

کنترل دیابت

ویتامین P از لوزالمعده محافظت می کند ، جذب گلوکز را کاهش می دهد و سطح انسولین را در موش های صحرایی دیابتی افزایش می دهد. این به بازگرداندن سطوح طبیعی ذخایر قند در کبد (گلیکوژن) و آنزیم هایی که قندها را تجزیه می کنند و ذخیره چربی را کاهش می دهد ، کمک می کند. خوردن منظم به تعادل مصرف قند و چربی در حیوانات کمک می کند. در کنار سایر آنتی اکسیدان های معمولی ، ممکن است برای افرادی که از دیابت رنج می برند مفید باشد.

پوکی استخوان

در موشهای مبتلا به پوکی استخوان ، میزان تشکیل استخوان به طور منظم افزایش می یابد. در ساختار استخوان ، روتین از رشد سلول های استخوان شکن یا استئوکلاست جلوگیری می کند. این سلول ها در پوکی استخوان بیش فعال هستند. روتین می تواند فعالیت سلول های استخوان ساز را افزایش دهد ، که می تواند به بازسازی استخوان ها و حفظ سلامت استخوان ها کمک کند.

احتیاط

اطلاعات کافی در مورد مصرف معمول در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. همچنین از پزشک خود بپرسید که روزانه چقدر روتین باید بخورید. توصیه کلی 250 میلی گرم دو بار در روز است.

نویسنده طیبه رفیعی
منبع: VeryWealth

دیدگاهتان را بنویسید