«پدر، عشق و پسر» تاریخ را برای نوجوانان روشن می کندخبرگزاری کتاب ایران (ابنا) «پدر، عشق و پسر» کتابی است که عاشورا را به تصویر می‌کشد. اما از نگاهی دیگر و مخاطبی دیگر. این کتاب توسط عقاب، اسب حضرت علی اکبر نوشته شده است که هر چه می دید برای مادر اربابش لیلا نقل می کرد.
عقاب در ابتدا اسب پیامبر بود و پس از آنکه به امام حسین رسید صاحب آن پسر بزرگ امام شد. علی اکبر بی اندازه شبیه پیامبر بود و انگار عقاب به صاحب اصلی خود بازگشته است. اکنون این اسب از سفر کربلا، اما تنها، بازگشته است و ماجرای کربلا را برای ما تعریف می کند. آنچه او دید و شنید. از کودکی و ولادت پیامبر تا زمان شهادت، از شباهت آن حضرت به پیامبر، از شادی خانواده هنگام تولد و از ویژگی های او می گوید. او درباره حفاظت از دشمن می گوید: «وقتی دشمن در کربلا از علی اکبر محافظت کرد، تعجب نکردم. دشمن گمان می کند که اگر دو نفر از لشکر امام را جدا کند، کمر امام را می شکند، یکی عباس بن علی و دیگری علی بن الحسین.

خاطرات را یکی یکی تعریف می کند و به خاطر آوردنشان دلش به درد می آید. او درباره رابطه امام و فرزندش می گوید: «احساس می کردم که رابطه علی اکبر با حسین فقط رابطه پسر با پدرش نیست. رابطه امام و امام. رابطه دانشجو با مراد. رابطه بین عاشق و معشوق است. رابطه عاشق و معشوق اگر کفر نبود می گویم رابطه عابد و خداست.

به هر کجای کتاب نگاه می کنم، عشق و محبت و زیبایی را می بینم. مقایسه درست، جملات زیبا و روایت کامل. هر فصل از کتاب یک مجلس نام دارد و هر مجلس روایتی از کربلا و داستان هایی از زندگی حضرت علی اکبر است.

سید مهدی شجاعی نویسنده این کتاب است. او ابتدا در رشته کارگردانی تئاتر تحصیل کرد. اما پس از آن راه نویسندگی را انتخاب کرد و قلم و آثارش برای بسیاری از مردم زیبا و زیباست. «پدر، عشق و پسر» نیز از این قاعده مستثنی نیست و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. نوع نگارش کتاب متفاوت و زیباست. اما سخت نیست. نویسنده در کنار روایت واقعه عاشورا، زندگی نامه ای را نیز برای ما بیان می کند که شاید کمتر بدانیم. زندگی نامه حضرت علی اکبر و شاید همین ها باشد که کتاب را برای مخاطب شگفت انگیز کرده است.

پدر، عشق و پسر را در کتابخانه خواهرم به همراه بقیه کتاب های سیدمهدی شجاعی دیدم. اما من هرگز آن را نخواندم. محرم یا رمضان سال ۲۰۱۸ بود که خواهرم کتاب را به من داد و گفت: «حتماً بخوانی!».

صبر کردم تا خوشم نیامد، چهار صفحه اول را خواندم و دوباره همانجا در کتابخانه برش دادم و گفتم: ببخشید مزاحم خواب شما شدم. اما من آن را دوست داشتم، در مدرسه آن را در کیف کتابم گذاشتم که خودم دوختم و چندین روز همراهم بود، آن را همه جا با خودم حمل کردم، حتی اگر وقت خواندن آن را نداشتم.
یک بار در یکی از کلاس ها با معلم دعوام شد، دراز کشیدم و کتاب درسی را در کیفم گذاشتم و «پدر، عشق و پسر» را زیر میز جلوی پایم باز کردم. منتظر بودم معلم مثل هر بار عصبانی شود، بیاید پیش من، کتاب را بردارد و روی میزش بگذارد. عصبانی شد، آمد بالای سرم، اما به جای اینکه کتاب را بردارد، گفت: کتاب زیباست و رفت! او به من اجازه داد تا پایان آن زنگ کتاب را بخوانم (اما بعداً مرا مجازات کرد).

همان روزی که کتاب را تمام کردم، تصمیم گرفتم از این به بعد با دقت بیشتری به نماز جماعت گوش دهم، به صداها توجه نکنم و به قول مدا طوری نگاه کنم که انگار نوشته شده است. قبلاً نمی توانستم آنها را درست بشنوم، در اتاق جلسه کتاب می خواندم یا تکالیف انجام می دادم، حتی اگر گوش می کردم، فقط گوش می کردم و توجه نمی کردم. اما بعد احساس کردم که شاید می توانند به زیبایی نوشته ها باشند و تمام توجهم را به آنها معطوف کردم.
حالا که متن کتاب را در چند سال گذشته به درستی یادم نیست، شاید دوباره آن را از خواهرم قرض بگیرم. شناخت شخصیت های برجسته و تأثیرگذار تاریخ اسلام مهم است، اما برای کودکان و نوجوانان دشوار است و به نظر من کتاب مذهبی و سرود «من بچه شیعه» نمی تواند به طور کامل با این موضوع کنار بیاید; اما ادبیات و داستان می توانند. احتمال اینکه یک نوجوان یا کودک به سراغ زندگی نامه های غلیظ و سنگین برود کم است، بنابراین زندگی نامه در قالب داستان یا روایت یک رویداد تاریخی مانند رمان یا فیلم، مخاطبان زیادی را در بین نوجوانان خواهد داشت و دانش آنها را افزایش می دهد. اطلاعات؛ زیرا دانستن اسامی و روابط و ترتیب وقایع در داستان آسانتر است. اما متأسفانه این کتاب ها بسیار کم است یا هیچ کدام وجود ندارد. مثلاً یادم می آید دنبال کتابی درباره ولادت امام حسن عسکری(ع) می گشتم. اما به غیر از چند کتابی که سال ها قبل استفاده کرده بودم، چیزی پیدا نکردم و حتی بدتر از آن، تقریباً هیچ کتابی برای کودکان که زندگی نامه کامل و مناسبی از او نوشته باشد و مناسب برای کودکان باشد، پیدا نکردم. اما آثار زیادی در مورد واقعه محرم و عاشورا وجود دارد; مخصوصا برای نوجوانان مناسب است. آثار خوب و قوی مثل «پدر، عشق و پسر» که تاریخ را برای نوجوانان روشن می کند.