چاپ و چاپ کتاب تعلیم و تربیت جوانان نهج البلاغه در ایام ولایت.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، همزمان با ایام ولایت، کتاب تربیت جوان به قلم خجت الاسلام هادی عجمی، مدرس و نویسنده فقه ثلاثی و معارف اسلامی در نهج البلاغه منتشر شد.

حجت الاسلام عجمی درباره این اثر گفت: جوانان در تربیت اخلاقی جایگاه ویژه ای دارند; چون دوران شکوفایی است و آمادگی رشد بیشتری نسبت به دوره بعدی زندگی دارد. در این عصر انسان مانند زمین آماده کاشتن هر بذری است. پس بهتر است قبل از اینکه بذر رفتار ناشایست را در او بکارید، بذر اخلاق نیکو را در زندگی او بکارید. در مورد تربیت جوانان می توان از مبانی، اهداف، اصول و روش ها صحبت کرد. اما آنچه کمتر مورد بحث قرار می گیرد بیان مستقل روش های آموزشی است. اگر ذکر شد، مخصوصاً برای جوانان نبود. به همین منظور روش های مناسب را برای جوانان توضیح داده ایم.

وی در خصوص منابعی که برای نگارش این کتاب استفاده شده است، گفت: منابع مختلفی برای به دست آوردن این روش ها وجود دارد. دلیل استفاده از «نهج البلاغه» در این پایان نامه، وجود روش های ناب اخلاقی به قول امیرمومنان است. جایگاه نهج البلاغه در تربیت اخلاقی جوانان برگرفته از جایگاه امیرالمومنان (ع) در تربیت اخلاقی انسان هاست. او از جهان و امور انسانها و طبیعت انسانها تا توصیف خلقت آسمان و زمین و پدیده های طبیعت و اسرار خلقت خفاش ها و مورچه ها و طاووس ها و ملخ ها سخن گفت. در عین حال در هر شرایطی مأموریت آموزشی خود را انجام می دهد. از بزرگترین خطبه این ثروت (کساء) که در مورد سرکوب رذائل اخلاقی – مانند غرور، شگفتی، تکبر – است تا مختصرترین کلمات، در مورد فضایل و رذایل اخلاقی است (مانند: طمع ثروت ابدی است. یقین مال پایان ناپذیر است. سخت است که خود و جامعه را در معرض تربیت این معلم بزرگ اخلاق قرار ندهیم.

حجت الاسلام عجمی گفت: این کتاب فاخر اگرچه منبع متون اخلاقی بود، اما درباره شیوه های تربیتی نهج البلاغه به ویژه برای جوانان تحقیق مستقلی صورت نگرفت.

این مدرس و نویسنده فقه و معارف اسلامی ادامه داد: این تکلیف به همت موسسه آموزش عالی اخلاق و معارف انجام شد. بیش از یک دهه است که این مؤسسه به صورت مستمر در راستای توسعه اخلاق و روانشناسی و مشاوره با رویکرد اسلامی فعالیت های آموزشی و پژوهشی را انجام می دهد. در این چارچوب با تلاش اساتید، محققین و دانشمندان، تحقیقات بنیادی و کاربردی بسیاری در راستای توسعه اخلاق، روانشناسی و مشاوره با رویکرد اسلامی انجام شده است. این کتاب نمونه ای از این آثار است. البته این کتاب از راهنمایی های خوجهالاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر محمد داودی و مشاوره سرکار خانم دکتر فاطمه وجدانی بهره برده است.