چرا بی دلیل چاق می شویم؟


دلیل چاقی یک روزه چیست؟

چاقی فقط ناشی از پرخوری نیست و عوامل زیادی بر افزایش وزن شما تأثیر می گذارد که ممکن است از آنها بی خبر باشید. در این مقاله به بررسی دلایل چاقی می پردازیم.

چاقی یک بیماری خطرناک است که می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. اما نکته مهم این است که تقریباً بسیاری از مردم دلیل افزایش وزن و چاقی خود را نمی دانند و فکر می کنند همه کارها را درست انجام داده و بدون هیچ دلیلی چاق شده اند. به همین دلیل است که در این مقاله در مجله پزشکی Apple Health ، ما سعی کرده ایم دلایل افزایش وزن را بررسی کنیم ، اما از آن بی اطلاع هستید. با ما بمان.

چرا بی دلیل چاق می شویم؟

اول از همه ، باید بگوییم که هرگونه چاقی بی دلیل نیست و اگر فکر می کنید که علت چاقی شما یک مشکل ماوراء طبیعی است ، پس در اشتباه هستید. علت چاقی شما به شیوه زندگی یا وضعیت سلامتی شما مربوط می شود.در واقع ، شما ممکن است تنها دلیل افزایش وزن خود را ندانید. برخی از افراد نیز تصور می کنند که بسیار کم و درست غذا می خورند و دلیل افزایش وزن را بدون خوردن زیاد می یابند ، اما این فقط پاکسازی صورت از مشکل است و کمکی به شما نمی کند.

افزایش وزن و چاقی به احتمال زیاد به یک یا چند علت زیر مربوط می شود ، اما شما از آنها بی اطلاع هستید.

بی حرکت بودن

بی تحرکی در طول روز و اصطلاحاً بی تحرکی یک عامل م inثر در افزایش وزن و بیماریهای مزمن است. کار پشت میز ، تماشای تلویزیون ، رانندگی و استفاده از رایانه و تلفن همراه همه از فعالیت های کم تحرک است.

عدم تحرک و چاقی

مطالعه روی 464 فرد چاق و دارای اضافه وزن نشان داد که متوسط ​​زمان نشستن روزانه آنها 6.2 ساعت در روزهای هفته و 6 ساعت در روزهای غیر کاری است. جابز پس از تماشای تلویزیون بیشترین نقش را در بین افراد کم تحرک در این مطالعه ایفا کرد.

ایجاد برخی تغییرات ساده در شیوه زندگی ، مانند ورزش و نشستن کمتر ، می تواند تفاوت زیادی در جلوگیری از بی تحرکی و چاقی ایجاد کند. به عنوان مثال ، یک مطالعه 3 ماهه بر روی 317 کارگر نشان داد که یک ساعت ایستادن به جای یک ساعت نشستن در طول روز کاری باعث کاهش کل توده چربی بدن ، کاهش اندازه دور کمر و افزایش توده عضلانی می شود.

تحقیقات همچنین نشان داده است که گذراندن زمان زیاد پشت پرده می تواند به طور قابل توجهی در افزایش وزن ناخواسته نقش داشته باشد.

حتی تغییرات جزئی مانند پیاده روی بعد از شام به جای تماشای تلویزیون ، ورزش ، یا استراحت بعد از ناهار ، استفاده از میز ایستاده یا دوچرخه سواری در محل کار ، می تواند به کاهش وزن کمک کند.

مقدار زیادی شکر و شیرینی بخورید

مصرف منظم غذاها و نوشیدنی های شیرین مانند آب نبات ، کیک ، نوشابه ، نوشیدنی های ورزشی ، بستنی ، چای سرد و انواع مختلف قهوه شیرین می تواند به راحتی به بدن شما در ذخیره چربی بیشتر کمک کند. مصرف زیاد قند و شیرینی علاوه بر اینکه یکی از عوامل چاقی بدون پرخوری است ، می تواند شانس ابتلا به برخی بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را نیز افزایش دهد.

در ایالات متحده ، نوشیدنی های قندی بزرگترین منبع قند هستند و به شدت با افزایش وزن ارتباط دارند. به عنوان مثال ، مطالعه روی 30 مطالعه روی 242،352 کودک و بزرگسال نشان داد که نوشیدنی های شیرین با افزایش وزن و چاقی ارتباط دارند.

مطالعه دیگری بر روی 11،218 زن نشان داد که نوشیدن یک نوشیدنی شیرین در روز در طول دو سال یک کیلوگرم وزن را افزایش می دهد.

اگرچه مصرف زیاد شکر و شیرینی برای سلامتی بسیار مضر است ، اما قطع ناگهانی مصرف قند توصیه نمی شود و می تواند مشکلات جدی برای سلامتی شما ایجاد کند. بنابراین ، بهتر است مصرف قند و شیرینی را به تدریج کاهش دهید.

غذاهای فراوری شده

غذای فرآوری شده بزرگترین علت چاقی بدون خوردن غذای زیاد است و بسیاری از مردم نمی دانند که دلیل چاقی آنها مصرف غذاهای فرآوری شده است. غذاهای بسیار فرآوری شده مانند غلات شیرین ، فست فودها و غذاهای مایکروویو حاوی طیف وسیعی از ترکیبات مضر مانند قند اضافه شده ، مواد نگهدارنده و چربی های ناسالم هستند که بدون شک برای سلامتی شما مضر هستند و منجر به چاقی می شوند.

علت چاقی

به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2019 بر روی 19،363 بزرگسال کانادایی نشان داد افرادی که غذاهای فرآوری شده می خورند ، 32 درصد بیشتر از افرادی که غذاهای فرآوری شده مصرف می کنند ، چاق هستند.

غذاهای بسیار فرآوری شده معمولاً کالری بالایی دارند اما فاقد مواد مغذی ضروری مانند پروتئین و فیبر هستند که به شما احساس سیری می دهد ، که به راحتی می تواند منجر به افزایش وزن و چاقی شود.

نداشتن خواب کافی

خواب برای سلامتی و تناسب اندام ضروری است. خواب ناکافی می تواند منجر به افزایش وزن در کنار سایر آثار منفی شود.

یک مطالعه روی 92 زن نشان داد افرادی که کمتر از 6 ساعت در روز می خوابند دارای شاخص توده بدنی (BMI) و ویسفاتین (پروتئین ترشح شده از سلول های چربی) نسبت به زنانی هستند که 6 ساعت در روز می خوابند.او ساعت ها می خوابید.

بنابراین ، افزایش زمان خواب می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خوابیدن 7 ساعت یا بیشتر در شب با کاهش 33 درصدی کاهش وزن در مقایسه با خواب کمتر از 7 ساعت همراه است.

اگر خواب ضعیفی دارید ، می توانید با کاهش زمان استفاده از انواع مانیتور (کامپیوتر ، تلفن همراه یا تلویزیون) قبل از خواب ، مصرف کافئین و مدت زمان خواب خود را کاهش دهید.

عدم مصرف کافی غذای کامل و سالم

نخوردن غذاهای کامل و سالم می تواند به همان اندازه برای سلامتی مضر باشد که خوردن غذاهای ناسالم و فرآوری شده می تواند منجر به افزایش وزن شود. در واقع ، وقتی صحبت از غذاهای سالم می شود ، خوردن بهتر از نخوردن است ، که می تواند منجر به چاقی بدون پرخوری شود.

یک مطالعه 609 بزرگسال دارای اضافه وزن را به دو گروه تقسیم کرد که رژیم کم چربی یا کم کربوهیدرات را به مدت 12 ماه دنبال کردند.

هر دو گروه تحت آموزش قرار گرفتند تا میزان مصرف سبزیجات خود را به حداکثر برسانند ، مصرف قندهای اضافی ، چربی های ترانس و کربوهیدرات های تصفیه شده را محدود کنند ، غذاهای غنی از مواد مغذی کمتری بخورند و وعده های غذایی بیشتری را در خانه آماده کنند.

این مطالعه نشان داد که افراد در هر دو گروه رژیم غذایی مقدار مشابهی را از دست دادند-12 پوند (5.4 کیلوگرم) برای گروه کم چرب و 13 پوند (5.9 کیلوگرم) برای گروه کم کربوهیدرات. چنین نتیجه ای نشان می دهد که کیفیت مواد موجود در رژیم غذایی مهمترین عامل در کاهش وزن است.

گنجاندن غذاهای کامل در رژیم غذایی شما کار سختی نیست. سعی کنید غذاهای کامل و مغذی مانند سبزیجات ، میوه ها ، لوبیا ، تخم مرغ ، آجیل و دانه ها را به وعده ها و میان وعده های خود اضافه کنید.

استرس

استرس مزمن یک مشکل بسیار رایج در زندگی امروز است که می تواند دلیل چاقی شما باشد. سطح بالای هورمون استرس کورتیزول منجر به افزایش اشتها و اشتیاق به غذاهای پرکالری می شود که می تواند منجر به افزایش وزن شود. علاوه بر این ، مطالعات نشان می دهد که افراد چاق میزان کورتیزول بالاتری نسبت به افراد بدون بیماری دارند.

افزایش وزن بدون پرخوری

جالب اینجاست که مدیریت استرس می تواند منجر به کاهش وزن شود. در یک مطالعه 8 هفته ای بر روی 45 فرد بزرگسال چاق ، افرادی که از تکنیک های آرام سازی مانند تنفس عمیق استفاده می کردند ، نسبت به افرادی که فقط توصیه های استاندارد رژیم غذایی را دریافت کردند ، کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند.

برای کاهش استرس ، سعی کنید تکنیک های آرام سازی مانند یوگا ، گذراندن وقت در طبیعت و معاشرت با دوستان را در برنامه معمول خود قرار دهید.

شما از اختلالات خاصی رنج می برید

در حالی که علت چاقی معمولاً به شیوه زندگی نادرست برمی گردد و نکاتی که در بالا ذکر کردیم ، برخی از اختلالات سلامتی نیز می توانند منجر به چاقی شوند. در حقیقت ، خوردن بیش از حد و حتی افزایش وزن بدون انجام فعالیت بدنی زیاد می تواند به این موضوع مرتبط باشد و هر چقدر هم که برای بهبود شیوه زندگی خود تلاش کنید ، می توانید بدن خود را سالم نگه دارید. چاق بدن از جمله اختلالات ایجاد کننده چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کم کاری تیروئید: این وضعیت ، که بر فعالیت غده تیروئید شما تأثیر می گذارد ، می تواند منجر به چاقی شود و باعث افزایش وزن یا مشکل در کاهش وزن شود.
  • افسردگی: این شرایط روانی رایج با افزایش وزن و چاقی همراه است.
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند تعادل هورمونی را در زنان در سنین باروری مختل کرده و باعث افزایش وزن شود و کاهش وزن را مشکل سازد.
  • اختلال پرخوری (BED): BED یک دوره مداوم پرخوری غیرقابل کنترل است و می تواند تعدادی از آثار سلامتی از جمله افزایش وزن را ایجاد کند.

سایر شرایط مانند دیابت و سندرم کوشینگ نیز با افزایش وزن همراه هستند ، بنابراین برای تشخیص دقیق مراجعه به پزشک بسیار مهم است.

علاوه بر این ، برخی از داروها ، از جمله داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد روان پریشی ، می توانند باعث افزایش وزن شوند. اگر فکر می کنید داروی شما باعث افزایش وزن شده است ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

آخرین کلمه

عوامل زیادی می توانند در افزایش وزن ناخواسته نقش داشته باشند. کم خوابی ، بی تحرکی و مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده یا شیرین از جمله عاداتی است که می تواند خطر افزایش وزن شما را افزایش دهد. با این حال ، هنگامی که علت چاقی مشخص شد ، برخی تغییرات ساده مانند تغذیه مناسب ، ورزش و تمرکز بر غذاهای سالم می تواند به شما در بازیابی تناسب اندام و بهبود سلامت کمک کند.

Healthline.com

ncbi.nlm.nih.gov

nhs.uk

دیدگاهتان را بنویسید