چگونه خط قرمز را به نوجوانان می گویید؟!گزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) سوالات بی شماری در ذهن بچه ها وجود دارد که گاهی والدین وقتی درباره تولد خواهر یا برادر کوچکشان یا نحوه ملاقات با فرزندانشان می پرسند، نمی دانند چگونه به آنها پاسخ دهند یا نمی دانند چه چیزی به فرزندانشان بگویند. مسئله بلوغ و تغییرات بدن صحبت کردن در مورد رابطه جنسی با کودکان کار دشواری است و والدینی هستند که امیدوارند مدرسه کاری برای بحث در مورد مسائل جنسی و مسائل مربوط به آن با کودکان انجام دهد.

جنسیت موضوع مهمی است که از لحظه تولد تا پایان عمر انسان را رها نمی کند و وظیفه اصلی والدین این است که اطلاعات لازم را در مورد آن به فرزندان خود بدهند و این وظیفه آشنا ساختن خانواده ها به مراحل است. رشد جنسی کودکان و نحوه برخورد مناسب با آنها به نیازها و ویژگی های روانشناسی و زیست شناسی کودکان بستگی دارد. همه این عوامل می توانند سلامت جنسی کودکان را در مراحل زیر تضمین کنند.

آموزش جنسی زودرس، عجولانه و ناشیانه می تواند به همان اندازه به کودکان آسیب برساند که تأخیر، پنهان کردن یا نادیده گرفتن آن. حال اگر این احساس طبیعی به صورت سالم و صحیح هدایت شود، ساختارهای اصلی سلامت روان را تشکیل می دهد و باعث ارضای متعادل غرایز جنسی در نوجوانی می شود. البته برای رسیدن به این مرحله لازم است روابط سالم بین والدین و فرزندان برقرار شود.

یادگیری مهارت های ارتباطی به ایجاد روابط سالم بین والدین و فرزندان کمک می کند. بنابراین اگر والدین بتوانند مسائل مربوط به جنسیت را با فرزندان خود در میان بگذارند و فضای مناسب و دوستانه ای را برای گفتگو فراهم کنند، می توانند امیدوار باشند که دختر یا پسرشان به سلامت و با کمترین استرس دوران بلوغ را پشت سر بگذارند.

کتاب «کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان» والدین را با مراحل رشد جنسی فرزندان آشنا می کند و به سؤالات مختلف آنها پاسخ می دهد. روابط جنسی، بلوغ و ویژگی‌های آن، مهارت‌های فردی، رفتار جنسی و کنجکاوی‌های جنسی، خودارضایی، سلامت جنسی و پیشگیری از سوء استفاده جنسی و بیماری‌های مقاربتی و مشکلات در تربیت فرزندان در این کتاب ذکر شده است.

کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی کودک و نوجوان یکی از عناوین مجموعه کلیدهای آموزش کودک و نوجوان است که از انتشارات صابرین در اختیار والدین قرار گرفته است. دکتر کریستال دفریناس نویسنده و سارا رئیسی طوسی مترجم این کتاب هستند.