ژاله آموزگار به عضویت شورای سرپرستی بنیاد آموزش و پرورش افشار درآمدبه گزارش خبرگزاری کناب ایران (ایبنا)، ژاله آموزگار (زبان شناس و عضو دانشیار فرهنگستان زبان و ادب فارسی) به عنوان عضو هیئت امنای بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار انتخاب شد.

صفحه بنیاد دکتر محمود افشار با اعلام این خبر در صفحه خود نوشت: وی همچنین از اعضای کمیته کتاب و جوایز بنیاد موقوفات افشار بوده است.

ژاله آموزگار در ۲۱ آذر ۱۳۱۸ در خویزاده به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش تبریز به پایان رساند و در سال ۱۳۳۵ به دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تبریز رفت.

پس از فارغ التحصیلی با رتبه اول از آن دانشگاه به فرانسه رفت و در دانشگاه سوربن به تحصیل در رشته زبان و ادبیات ایرانی پرداخت. معلم در سال ۱۳۴۷ به ایران بازگشت و مدتی در بنیاد فرهنگ ایران به کار و تحقیق پرداخت.

وی از سال ۱۳۴۹ تدریس در گروه فرهنگ و زبان های باستانی دانشگاه تهران را آغاز کرد و در سال ۱۳۸۵ با درجه استادی از آن دانشگاه بازنشسته شد. از آثار او می‌توان به «تاریخ اسطوره‌ای ایران»، ترجمه «ایران باستان» اثر ماریان مول، ترجمه «ارداویرازامه» اثر فیلیپ گینو اشاره کرد.

این معلم همچنین به پاس خدمات ارزنده علمی خود جوایزی از جمله «جایزه لژیون دونور» از وزارت فرهنگ فرانسه و «جایزه سرو ایرانی» را دریافت کرده است.