کارگاه قصه گویی جشنواره کتام در خراسان رضوی برگزار شد


بر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران(ابنابه گزارش اداره کل روابط عمومی و روابط بین الملل مرکز، این کارگاه قصه گویی با محوریت راه های بازآفرینی تاریخ نگاری پیامبر اکرم (ص) در روزهای اول و دوم تیرماه با حضور اعضا و مربیان استان برگزار شد.

در این نشست که به صورت حضوری و همزمان به صورت مجازی برگزار شد، اعضای ارشد انجمن ادبی آفتاب و مهتاب، فعالان و دانشجویان ادبیات کودک و نوجوان و مربیان کانون پرورش فکری استان حضور داشتند. استان

مصطفی رحماندوست در این کارگاه با اشاره به بازآفرینی متون دینی گفت: می توان از زبان جاری برای بیان احساسات قهرمان مذهبی داستان که گاه حتی سند تاریخی هم ندارد استفاده کرد. ” در نگارش متون دینی باید شجاعت و شهامت لازم را داشته باشید; چرا که ترس از ابراز نظر در این حوزه به فضای دینی ما تعلق ندارد.

شاعر مجموعه شعر «دوست دارم حرفی بزنی» گفت: در حوزه رونویسی یا بازآفرینی دینی، گاه ترجمه ها به صورت تحت اللفظی و با عبارات دشوار ارائه می شود؛ به همین دلیل است که در این زمینه می توان گفت: «معمولاً می توان گفت که این ترجمه ها به صورت لفظی انجام می شود. به گونه ای که مخاطب با آن ها ارتباط برقرار نمی کند و گاه مانند کتاب «داستان راستان» شهید مطهری، ترجمه ای روان و روان است و همچنان با اقبال مخاطبان خود همراه است؛ به طوری که مخاطبان با آنها ارتباط برقرار نمی کنند. همچنین می توان از مفاهیم متعالی دینی و سخنان پیامبر رحمت استفاده کرد و در عین حال با زبان داستانی مدرن به مخاطب عرضه کرد. بدین ترتیب علاوه بر اقتباس از یک داستان مذهبی، می توانید از مفاهیم نهفته در کلام معصوم نیز استفاده کنید.

رحماندوست سپس با قرائت داستان «این تری، آن تری» به قرائت داستان این حکایت که مفهومی قرآنی دارد، با حاضران درباره اندیشه های مختلف قرآنی گفت وگو کرد و درباره این اندیشه ها بحث کرد.


 

در بخشی دیگر از این کارگاه، ابراهیم زارع ساز، مدیرکل کانون پرورش فکری خراسان رضوی از تلاش های خیرخواهانه در نشر ادبیات کودک و نوجوان تقدیر کرد و گفت: این آثار ارزشمند می تواند در حافظه تاریخی مردم به یادگار بماند و ثبت شود.

سازنده زره در پایان با اشاره به قفسه‌های بازی‌های مفرح در مرکز، پیشنهاد کرد زمانی را صرف شنیدن ایده‌های خوب کودکان کرده و در این راستا کمیته‌های مشورتی با کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شود.

گفتنی است مجید قیصری، مهدی کفاش، پرویز شیسه گران و محمدعلی رکنی از نویسندگان کشوری نیز در این نشست حضور داشتند.