رژیم لاغری سریع

کتاب‌های رکورددار تجدید چاپ حوزه دفاع مقدس در نمایشگاه کتاب


 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ درحالی که دو سال بود مصلی تهران انتظار این روزها را می‌کشید و بالاخره با کمر‌نگ شدن شرایط سخت کرونایی امکان برپایی نمایشگاه فراهم شد و نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از روز چهار شنبه -۲۱ اردیبهشت ماه- به دو شکل حضوری و غیر حضوری برپا می‌شود. گفتنی است این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز ادامه خواهد داشت.
 
 در روزهای اخیر سامانه Ktab.ir (سایت خانه کتاب و ادبیات ایران) به عنوان بستر اصلی نمایشگاه غیر حضوری (مجازی) کتاب، امکان مشاهده آثار راه یافته به نمایشگاه را در دسته‌های مختلف فراهم کرده است. از آنجایی که یکی از ملاک‌های اصلی تهیه کتاب برای بسیاری از مخاطبان تجدید چاپ‌ آنهاست، در این گزارش کتاب‌های حوزه فرهنگ مقاومت و دفاع مقدس که بیشترین تجدید چاپ را تجربه کرده‌اند و در نمایشگاه امسال (به شیوه حضوری و غیر حضوری)  قابل تهیه هستند را معرفی خواهیم کرد.
 
نگاهی به سامانه فوق نشان می‌دهد آثار رکورد دار تجدید چاپ که در دسته بندی دفاع مقدس قرار می‌گیرند مربوط به ۱۰ اثر است. درحالی که رکورد تجدید چاپ در این حوزه نوبت دهم چاپ بوده و  برخی از این آثار به‌واسطه قدیمی شدن فقط در نمایشگاه مجازی قابل تهیه هستند.
البته پیش از معرفی کتاب‌های فوق لازم به یادآوری است که در نمایشگاه آثار دیگری هم مربوط به دوران دفاع مقدس وجود دارد که در دسته‌بندی‌ها حوزه اصلی‌شان دفاع مقدس نیست و پیشتر در یک حوزه اصلی‌تر قابل طبقه‌بندی قرار گرفته‌اند بنابراین در این گزارش به آنها پرداخته نشده است.

 

مهاجر سرزمین آفتاب

کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب: خاطرات کونیکو یامامورا یگانه مادر شهید ژاپنی در ایران» اثری به قلم مشترک حمید حسام و مسعود امیرخانی است. این کتاب توسط انتشارات سوره مهر در ۲۴۸ صفحه‌‌ منتشر شده و نوبت آخرین چاپ آن مربوط به سال گذشته است.

 

چاپ دهم این کتاب با شمارگان ۱۲۵۰ نسخه در نمایشگاه کتاب قابل تهیه است. در مقدمه این کتاب داستان آشنایی نویسندگان با خانم کونیکو یامامورا نقل شده که در یک سفر جانبازان شیمایی با بازماندگان بمب اتمی هیروشیمای ژاپن اتفاق افتاده است.

 سهم من از عاشقی

کتاب «سهم من از عاشقی» عنوان اثر دیگری از انتشارات سوره مهر است که توسط رمضانعلی کاووسی در سال گذشته منتشر شد. این اثر ۳۰۴ صفحه‌ای با شمارگان ۱۲۵۰ نسخه برای علاقمندان حوزه خاطرات دفاع مقدس به رشته تحریر درآمده است.

 

این کتاب توسط دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری اصفهان آماده شده و از نکات جالب توجه در مورد اثر اینکه رمضانعلی کاووسی خودش از جانبازان آسیب نخاعی از ناحیه گردن (ساکن شهرضا) است و کتاب ماهیت خودنگاشت دارد. این کتاب شامل ۱۷ عنوان خاطره اصلی است.

 

پابرهنه‌ در وادی مقدس

کتاب «پابرهنه در وادی مقدس» اثری مربوط به زندگی و خاطرات شهید سید حمید میر افضل است. آخرین چاپ این کتاب در گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی در سال ۱۳۹۸ آماده و در ۱۲۰ صفحه منتشر شده است.

 

کتاب فوق با ۱۵۰۰ نسخه شامل دو بخش نسبتا مجزاست. در بخش اول زندگی نامه حمید میر افضل در سه بخش کودکی، نوجوانی و جوانی به شکل خلاصه‌وار مطرح شده و در ادامه خاطرات مختلفی مربوط به سال‌های مختلف و عملیات‌هایی که وی در آنها حضور داشته به رشته تحریر درآمده است. در پایان کتاب وصیت‌نامه و ضمائمی شامل عکس و تصویر به آن اضافه شده است.

 

نامه‌های دلتنگی

کتاب «نامه‌های دلتنگی» عنوان اثری به قلم علی شیرازی است که در انتشارات سوره مهر آماده شده است. آخرین چاپ این کتاب مربوط به سال ۱۳۹۷ است و تا امروز ۱۰ بار تجدید چاپ شده است. این کتاب مشتمل بر ۸۸ صفحه  بوده که در آن نامه‌ها و یادبودهایی از دوران دفاع مقدس را در بر می‌گیرد.

 

در این کتاب می‌توان نامه‌‌ای از فرزند به پدرش شهیدش، نامه یک جانباز و رزمندگان را مشاهده کرد. نویسنده باور دارد که مرور این نامه‌ها برای تصمیمات‌ امروزمان مهم است و شهدای دوران دفاع مقدس به رفتارمان چشم دوخته‌اند.

 

نگین تخریب

کتاب «نگین تخریب» مروری بر خاطرات و حماسه‌های جاوادنه یک بسیجی تخریب‌چی به نام علیرضا عاصمی است که امروز در زمره شهدای دوران دفاع مقدس است.

 

این کتاب به قلم مجید جعفر آبادی توسط نشر ستاره‌ها منتشر شده و آخرین تجدید چاپ آن مربوط به سال ۱۳۹۵ است. این اثر ۱۶۸ صفحه‌ای با موضوع جنگ ایران و عراق (۱۳۵۹ ـ ۱۳۶۷) یادنامه فرمانده گردان تخریب، شهید «علی‌رضا عاصمی» است. کتاب حاضر، با استناد به خاطره‌های شهید و هم‌رزمانش، همراه عکس‌هایی از وی تدوین شده است که در آن فعّالیت‌های شهید «علی‌رضا عاصمی» در دوره پهلوی، فعّالیت‌های سیاسی و نظامی وی در دوره جنگ تحمیلی و برخی صفات نیکوی شهید و فداکاری‌های وی تا زمان شهادت به نگارش درآمده است. کتاب، با هدف آشنایی مخاطب با رویدادهای جنگ ایران و عراق و معرفی صفات و فداکاری‌های دلاور مردانی است که در راه پیروزی انقلاب و دفاع از میهن جان خود را ایثار کرده‌اند.

 

هفت

کتاب «هفت» براساس زندگی‌نامه شهید سرلشگر مصطفی پژوهنده فرمانده گردان ۱۸۳ تکاور لشگر ۵۸ ذوالفقار به رشته تحریر درآمده و این کتاب توسط انتشارات سوره سبز و به قلم محسن صادق نیا آماده شده است. این کتاب از زمان انتشارتوانسته به رکود چاپ دهم برسد و آخرین نوبت چاپ این کتاب تیراژی ۴ هزار نسخه‌ای دارد و حدود شش سال قبل منتشر شد.

 

پنهان زیر باران

کتاب «پنهان زیر باران» به خاطرات سردار علی ناصری اختصاص دارد، این کتاب با مصاحبه و تدوین سید قاسم یا حسینی آماده شده است. این کتاب هم یکی از آثار موفق انتشارات سوره مهر است و هم اکنون چاپ دهم آن در اختیار علاقمندان قرار دارد.

 

در این نوبت چاپ کتاب پنهان زیر باران،‌ ۲۵۰۰ نسخه آماده شده است و کتاب حاضر دارای ۴۹۶ صفحه است. برای این کتاب سید قاسم یا حسینی، مصاحبه کننده اثر حدود ۷۰ ساعت نوار کاست ضبط کرده است. نویسنده این کتاب یکی از پژوهشگران دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری در سال ۸۵ بوده و مصاحبه‌ها مربوط به آن زمان هستند و بین ثبت و ضبط مصاحبه‌ها تا انتشار کتاب فاصله‌ای ۸ ساله وجود دارد.

 

مسافران ملکوت (۲)

کتاب «مسافران ملکوت (۲)» به قلم سعید عاکف کتابی درباره شهید احمد کاظمی است. چاپ دهم این کتاب توسط انتشارت ملک اعظم (مشهد) در سال ۱۳۹۲ منتشر شد. این اثر ۲۰ صفحه‌ای هم از جمله آثار کوتاهی است که توانسته به رکورد چاپ دهم برسد. هم اکنون این کتاب با شمارگان ۳ هزار نسخه در اختیار علاقمندانی قرار دارد که به زندگی احمد کاظمی توجه دارند.

 

غروب آبی رود

کتاب «غروب آبی رود» داستان زندگی شهید مهدی باکری از فرماندهان دوران دفاع مقدس است. این کتاب هم توسط انتشارت سوره مهر منتشر شده است. نویسنده جهانگیر خسور شاهی است و اثر را در ۱۶۸ صفحه منتشر کرده است. این کتاب در زمره آثار خاطره نگاری طبقه‌بندی می‌شود.

 

پوتین‌های مریم

کتاب «پوتین‌های مریم» بخشی از خاطرات مریم امجدی از دوران دفاع مقدس است. تدوین این کتاب بر عهده فریبا طالش پور بوده و انتشارات سوره مهر آخرین چاپ این کتاب را در سال ۱۳۹۱ در ۱۲۰ صفحه آماده کرد. هم اکنون چاپ دهم این کتاب با شمارگان ۲۵۰۰ نسخه در اختیار علاقمندان قرار دارد.

 

طالش پور برای نگارش و تدوین این کتاب با مریم امجدی که در آغاز دوران جنگ هفده سال داشته مصاحبه‌هایی می‌کند. در مقدمه کتاب تعداد مصاحبه‌ها ۷ عدد و در مجموع ۱۷ ساعت مطرح شده‌اند. از جمله کارهای شاخص امجدی در آن دوران مبارزه و دفاع از شهر خرمشهر است و ایشان در این راه مبارزه مسلحانه در خط مقدم نیز انجام می‌دهد.

 

در ادامه گزیده‌ای از کتاب‌های حوزه دفاع مقدس دیگر و قابل عرضه در نمایشگاه کتاب (به شکل حضوری و مجازی) با تجدید چاپ‌های زیاد را خواهید دید. (برای جست‌وجوی بیشتر در فضای نمایشگاه مجازی کتاب اینجا را ببینید:‌ https://book.icfi.ir/)

 


گزیده کتاب‌های دفاع مقدس- چاپ نهم
عنوان کتاب نام نویسنده انتشارات سال آخرین چاپ
ازدواج به سبک شهداء مریم کتابی حماسه یاران ۱۴۰۰
نمی‌توانست زنده بماند: خاطراتی از شهید مهدی باکری علی اکبری یا زهرا (س) ۱۴۰۰
زندان الرشید فاطمه رشوند سوره مهر ۱۳۹۹
حمله هوایی به الوالید (اچ- ۳) احمد مهرنیا سوره مهر ۱۳۹۹
یک دریا ستاره سید قاسم یا حسینی سوره مهر ۱۳۹۸
پاییز ۵۹ (خاطرات زهره ستوده) سید رقیه میر ابوالقاسمی سوره مهر ۱۳۹۸
من اینجا نمی‌مانم علی اکبری یا زهرا (س) ۱۳۹۸
خاطرات فاطمه آباد: همسر شهید علی بینا محمدرضا محمدی پاشاک سوره مهر ۱۳۹۴
جهنم تکریت مجتبی جعفری سوره مهر ۱۳۹۳

 

 گزیده کتاب‌های دفاع مقدس- چاپ هشتم
عنوان کتاب نام نویسنده انتشارات سال آخرین چاپ
عارفانه گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی شهید ابراهیم هادی ۱۴۰۱
فاو تا شلمچه عبدالمجید حیدری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۴۰۱
شناسنامه شهید محمد حسین فهمید علی باباخانی کتابک ۱۴۰۰
خط مقدم محمد قاسمی پور شهید کاظمی ۱۴۰۰
شهیدان زنده‌اند گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی شهید ابراهیم هادی ۱۴۰۰
ملاقات در فکه سعید علامیان سازمان تبلیغات اسلامی- حوزه هنری ۱۴۰۰
رسول مولتان فروغ رمضانی سوره مهر ۱۴۰۰
دختران ا.پی.دی لیلا محمدی سوره مهر ۱۴۰۰
طنین همت ابراهیم رستمی جمال ۱۳۹۹
شناسنامه شهید ابراهیم هادی معصومه ملاعلی کتابک ۱۳۹۸

 

 
گزیده کتاب‌های دفاع مقدس- چاپ هفتم
عنوان کتاب نام نویسنده انتشارات سال آخرین چاپ
پایان جنگ: بررسی و تحلیل رویدادهای سیاسی – نظامی جنگ از عملیات والفجر ۱۰ تا اشغال کویت عبدالمجید حیدری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۴۰۱
بابا رجب نسرین رجب پور ستاره‌ها ۱۴۰۰
آتش به اختیار حجت ایروانی سوره مهر ۱۴۰۰
خاطرات ایران اکرم السادات حسینی سوره مهر ۱۳۹۹
اسیر کوچک حسین نیری سوره مهر ۱۳۹۸
اردوگاه اطفال احمد یوسف زاده سوره مهر ۱۳۹۸
پاسیان پسر خاک احد گودرزیانی سوره مهر ۱۳۹۸
شب‌های بی مهتاب محسن کاظمی سوره مهر ۱۳۹۷
تاب: خاطرات دوران اسارت علیرضا پور بزرگ وافی فرهنگ مردم ۱۳۹۵
می‌خواهم با تو باشم علی اکبری یا زهرا (س) ۱۳۹۵
گمشده من محمد مهدی بهداروند سوره مهر ۱۳۹۳

 

 

گزیده کتاب‌های دفاع مقدس- چاپ ششم
عنوان کتاب نام نویسنده انتشارات سال آخرین چاپ
پایان جنگ: بررسی و تحلیل رویدادهای سیاسی – نظامی جنگ از عملیات والفجر ۱۰ تا اشغال کویت عبدالمجید حیدری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۴۰۱
شناسنامه شهید مصطفی چمران رقیه مهدی نژاد کتابک ۱۴۰۰
هسرداری سرداران شهید   موسسه فرهنگی قدر ولایت ۱۴۰۰
خرمشهر در آتش رضا الصبری سوره مهر ۱۴۰۰
آزادی خرمشهر احمد دهقان سوره مهر ۱۴۰۰
ساجی بهناز ضرابی زاده سوره مهر ۱۴۰۰
چلچراغ نصر الله شکل آبادی ستارگان درخشان ۱۳۹۹
تن های محجر محمد مهدی عقابی خط مقدم ۱۳۹۹
زندانی فاو مهرداد آزاد (مترجم) سوره مهر ۱۳۹۹
پوتین های قرمز مژگان علیزاده سوره مهر ۱۳۹۹
با دست‌های خالی مهدی بختیاری یا زهرا ۱۳۹۸
بابا محمد حسین فتاحی نشر ستاره‌ها ۱۳۹۷

 

 

گزیده کتاب‌های دفاع مقدس- چاپ پنجم
عنوان کتاب نام نویسنده انتشارات سال آخرین چاپ
درگاه این خانه بوسیدنی است زینب عرفانیان شهید کاظمی ۱۴۰۰
غواص ها بوی نعنا می دهند حمید حسام شهید کاظمی ۱۴۰۰
پدرانه مادرانه سمانه الهی موسسه فرهنگ مصاف عشق ۱۴۰۰
شاهرخ حر انقلاب اسلامی گروه فرهنگ شهید ابراهیم هادی ابراهیم هادی ۱۴۰۰
عزیز خانم فاطمه جعفری راه یار ۱۴۰۰
دختر تبریز نرجس توکلی لشکاجانی راه یار ۱۴۰۰
آقا زاده‌ها زهرا جابری حماسه یاران ۱۴۰۰
مهمان فشنگ‌های جنگی سید قاسم یا حسینی سوره مهر ۱۴۰۰
جای امن گلوله‌ها جواد کامور بخشایش سوره مهر ۱۴۰۰
دکل ابوذر فتح الله جعفری سوره مهر ۱۴۰۰
تقویم تاریخ دفاع مقدس مسعود فرهمند زاده سوره سبز ۱۳۹۹
چریک پیر سیمین پناهی فرد سوره سبز ۱۳۹۹