کتابی درباره نظرات یک فیلسوف یونانی فراموش شدهبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) بر اساس کتاب آتلانتیک، تئوفراستوس زمانی برابر افلاطون و ارسطو بود. او و ارسطو با هم علم را اختراع کردند. او به تنهایی بنیانگذار گیاه شناسی بود. هنگامی که کارل لینه سیستم مدرن طبقه بندی گیاهان را توسعه داد، از کار تئوفراستوس در مورد گیاهان به عنوان پایه استفاده کرد. اما چگونه ممکن است که یک انسان این همه کار را انجام دهد و در عین حال تقریباً بدون هیچ اثری ناپدید شود؟

تئوفراستوس ابتدا شاگرد افلاطون و سپس شاگرد ارسطو بود. نام او لقبی است که ارسطو به خاطر گفتار و بیان خوبش به او داده است. ارسطو او را به عنوان وصی و سرپرست فرزندش معرفی کرد. پس از مرگ ارسطو، تئوفراستوس تا پایان عمر رئیس مدرسه ارسطو در آتن، لوکئوم بود. تئوفراستوس همچنین به نظریه کاتارسیس در موسیقی و تأثیرات اخلاقی موسیقی معتقد بود.

کتاب «در جستجوی تئوفراستوس» داستان سفر برای یافتن این فیلسوف و پاک کردن غبار فراموشی از شخصیت این فیلسوف یونانی است. با نگاهی به تمام مکان‌هایی که این فیلسوف باید پیاده‌روی و زندگی کرده باشد، در جستجوی تئوفراستوس می‌گوید که چگونه او و دوست و مربی‌اش ارسطو قراردادهای فلسفه آکادمیک را زیر پا گذاشتند و به ماجراجویی‌های خودشان پرداختند و با هم چیزی را اختراع کردند که ما اکنون بدیهی می‌دانیم. مانند علوم طبیعی و اینکه چگونه مدرسه لیکوم را در آتن تأسیس کردند.

این کتاب به بررسی چگونگی درک ما از جهان و نحوه ارتباط ما با جهان اطرافمان می پردازد و به این سؤال می پردازد که وقتی بزرگانی را که برای اولین بار به ما آموختند چگونه دنیا را ببینیم، در سبک زندگی امروزی را فراموش می کنیم، چه چیزی را از دست می دهیم. ?
کتاب «در جستجوی تئوفراستوس; سفرهایی برای یافتن فیلسوف گمشده» نوشته لورا بیتی، ۳۵۲ صفحه، به زبان انگلیسی توسط آتلانتیک بوکز منتشر شده است.