«کتاب بازی» تخیل نویسندگی نوجوانان را گسترش می دهدبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ابنا) حوزه هنری کودک و نوجوان با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور و انتشارات سوره مهر به تازگی دومین نمایش «بازی با کتاب» را برگزار کرد که مرکز آن کتاب «اعترافات کاتب مقتول» اثر ساسان است. ناتیک.

سجاد عباسی معاون فرهنگی حوزه هنری کودک و نوجوان در خصوص نمایش «بازی با کتاب ۲» و هدف از انتخاب یکی از آثار ساسان ناتیچ برای این مسابقه گفت: کتاب «اعترافات نویسنده مقتول» برگزیده شد. برای رویداد “بازی کتاب ها ۲” زیرا موضوعی قابل اعتماد دارد و مناسب زمان هایی است که در آن زندگی می کنیم. از طرفی در نظر داریم نوجوانان نیز در زمینه نگارش آثار آیینی-سنتی و باورهای مذهبی تجربه داشته باشند.

وی افزود: جذابیت Confessions of a Murdered Writer از دیگر عوامل انتخاب این اثر برای رویداد Game Book 2 بود. این اثر به واقعه عاشورا و حوادث آن روز به عنوان یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین وقایع تاریخ اسلام می پردازد.

عباسی درباره محتوای این اثر گفت: این کتاب در هفت فصل نوشته شده و هر فصل به وقایع بعد از ظهر عاشورا اختصاص دارد. «اعترافات یک کاتب مقتول» تلاش می کند تا حقیقت و راز عاشورا را کشف کند. در این رمان دویست صفحه ای، چوپانی را می بینیم که فرزند کاتبی فراری و مقتول دربار معاویه است و آمده است تا دیدار شمر و لشکر عمر بن سعد را ببیند و بنویسد. لشکر امام حسین (علیه السلام) بعد از ظهر عاشورا. در اینجا بین او و عده ای از سربازان و نگهبانان خیمه کتاب عمر بن سعد چالشی پیش می آید و داستان به این ترتیب ادامه می یابد. این کتاب اطلاعات مفصلی از سخنان این چوپان که پدرش زمانی در دربار معاویه بود، درباره نیرنگ‌ها و دسیسه‌های معاویه علیه حضرت علی (ع) و خاندانش و همچنین وقایع قبل از عاشورا و آنچه بر امام علی (ع) گذشت، نقل می‌کند. ). در این روز از سخنان این چوپان و کاتبی دیگر در خیمه ای که ظهر عاشورا در لشکر عمر بن سعد برپا شده بود، امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) را می بینیم و می شنویم.

وی ادامه داد: از آنجایی که دو شخصیت چوپان و برادرزاده ابن مولیم که داستان را روایت می کنند، شخصیت های داستانی هستند و داستان در هفت خیمه و روایت هفت کاتب می گذرد، در واقعه «کتاب بازی ۲» نوجوانان نوشتند. چادر هشتم از چشم خودشون . . پس زمینه و همه شخصیت های داستان به جز دو شخصیت راوی واقعی هستند و تاریخ واقعی واقعه عاشورا و واقعه کربلا را روایت می کنند. شرکت کنندگان در این رویداد بر اساس چارچوب مذهبی و تاریخی رمان اصلی، چادر هشتم را از ۱۰۰۰ کلمه به ۳۰۰۰ کلمه رساندند و با کمک دو شخصیت داستانی، رویداد را از دید خود بازگو کردند.

معاون فرهنگی حوزه هنری کودک و نوجوان درباره کتابخوانی کودکان و نوجوانان و لزوم توجه به محتوای این آثار گفت. در این راه کتاب بازی سعی می کند آنها را به مصرف کتاب های منطبق با فرهنگ، آیین ها و آموزه های ایرانی در قالب سرگرمی تشویق کند.

سجاد عباسی با تاکید بر ویژگی های مهم این رویداد در راستای تشویق به کتاب و کتابخوانی در بین نوجوانان، گفت: «بازی کتاب» به نوجوانان فرصت خیال پردازی به طرق مختلف را می دهد و تخیل آنها را برای نوشتن گسترش می دهد. مدل های مختلف «کتاب بازی» نوجوانان را وادار به نوشتن، فکر و عمل می کند و ایده های مترقی را برای آنها پیاده می کند.

وی درباره پیشینه این رویداد گفت: دور اول این رویداد با عنوان «کتاب بازی ۱» با کتاب «شب های بی ستاره» نوشته مرضیه نفری که همزمان با ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها برگزار شد، برگزار شد. بر او باد در آن روز و روز دختران باشد. «شب‌های بی ستاره» داستان دختر ستاره‌ای است که با پدر و مادر و دو خواهرش در کوم زندگی می‌کند. اما جنگ و حواشی آن زندگی این خانواده را تغییر می دهد. در کتاب بازی ۱ باید یکی از شخصیت های داستان را انتخاب می کردند و داستان را از دید آن شخصیت ادامه می دادند.