کتاب «حافظ تاریخ» نقد و بررسی شد.گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب نگاه به تاریخ مستندی روایی از زندگی شهید سید محمد اسحقی است که توسط مرضیه نظرلو گردآوری و نوشته شده است. این اثر توسط انتشارات مرتز و بوهم (وابسته به مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس) تهیه و در چند ماه اخیر در بازار منتشر شده است.

این کتاب قرار است ساعت ۱۴ دوشنبه هفته جاری (۲۴ مردادماه) در تالار شهید عاشوری خانه کتاب و ادبیات ایران نقد و بررسی شود. در این مراسم محسن باقری اصل به عنوان منتقد و مرضیه نظرلو به عنوان نویسنده کتاب «بیننده تاریخ» سخنرانی خواهند کرد.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

«دو روز از آغاز ماه مبارک رمضان سال ۶۴ می گذرد. سید محمد برگشت خونه الان پسر بزرگ خونه سید محسن ازدواج کرده با همسرش رفته قم میگه از تهران و جبهه ها خبری نیست اینو میگه ولی همه خونه میدونن که سید محمد و بقیه بچه ها سر سفره حاج آقاجان صبحانه و افطار می خورند کودکی با خاطره او را به رشت می برد، عکس زیبای بعد از افطار که همه کتابی برمی دارند و گوشه ای می نشینند. از خانه، دعوا با سادات که قد بلندی دارد و کتاب هایی که می خواند، بحث را با سید محمد شروع می کند تا سحر، کلاس های قرآن هر شب غروب ماه مبارک به طور سنتی هر سال توسط آقای حدیقی برگزار می شود، فرصت خوبی است. تا دست سید جعفر را گرفت و به مجلس قرآن برد.

سیدجعفر ده ساله اگرچه عاشق موتورسواری است اما وقتی پشت سر سید محمد سوار موتور هیوندای ۱۲۵ می نشیند انگار همه دنیا به او سپرده شده است. او را خوب می فهمد، به محض اینکه او را ترک می کند، از خدا و پیامبر و اسلام به او می گوید که انسان خوبی باشد، به نماز و روزه توجه کند، درسش را بیاموزد و کتاب های غیر درسی را با خود حمل کند. او خواهد مرد.”

از صفحه ۲۵۵ این کتاب تا پایان یعنی صفحه ۲۹۶ به آلبوم عکس پیوند خورده است که شامل عکس های سید محمد اسحقی در دوران نوجوانی و حضور در جبهه های دفاع مقدس و مدرک افتخاری وی از دانشگاه شهید بهشتی.

کتاب «دیدبان تاریخ» در ۲۹۶ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۷۸ هزار تومان توسط انتشارات «مرتز و بوهم» با همکاری مرکز مطالعات و تحقیقات نظامی در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.