«کتاب» در مواجهه با تفکر مخاطب نقش راهبردی داردگزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) بوشهر، نشست خبری سی امین هفته کتاب در استان بوشهر با حضور عبدالرحیم افروغ مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر و دبیر هفته کتاب در استان با حضور حیدر رحاب مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، وحید حیدری، معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید زارعی، رئیس اداره کتاب و سیدیکا اشرفی، رئیس اداره فرهنگ این اداره کل اداره کل و گروه رسانه‌های استان، روز یکشنبه (۳۱ آبان) در سالن همایش‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر برگزار شد.

مدیر کل اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی استان بوشهر در قسمت اول این نشست با اشاره به جایگاه مهم کتاب در گسترش فرهنگ گفت و گو در جامعه گفت: کتاب اولویت ماست. تمام برنامه ها و فعالیت های کتاب محور باید با ایجاد جریانی برای کتاب پایان یابد. بنابراین پرداختن به کتاب یک اصل است.

عبدالرحیم افروغ ادامه داد: روند راهبردی در حوزه کتاب که مورد تاکید معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، توجه به مخاطب است; به عبارت دیگر، محور اصلی فعالیت های کتابخوانی، «مخاطب» است; یعنی ما طرفدار مخاطب هستیم. البته نویسندگان و ناشرانی که برای تولید و انتشار کتاب تلاش زیادی می کنند، جایگاه ویژه ای دارند. اما مخاطب و رویکرد آن به حوزه کتاب و کتابخوانی بسیار مهم است.

وی افزود: افکار با کمک کتاب ساماندهی می شود. به گفته وی، این کتاب بر رفتارها و ساختارهای جامعه و رویکردهای یک مردم تأثیر می گذارد. وقتی به تاریخ نگاه می‌کنید، می‌بینید که بسیاری از تغییرات بزرگی که در جوامع رخ داده است، گاه تحت تأثیر کتاب یا مجموعه‌ای از کتاب‌ها بوده است که حاوی رویکردهای فکری بزرگی است که قلب و ذهن مخاطبان را درگیر خود کرده است. انقلاب اسلامی یکی از بزرگترین تحولات جهان است که در هزاره های پایانی جهان بر اساس کتاب – که بزرگترین معجزه آن کتاب است – اتفاق افتاد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر یادآور شد: باید راه خلق کتاب از نویسنده تا ناشر را در پیش بگیریم و ساختارها و ابزارهای توزیع را به سمتی تشویق کنیم که مخاطب اصلی ماست. لذا بر اساس مسئولیت های ذاتی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین بر اساس ماموریت تخصصی که در حوزه کتاب داریم، تمامی نهادهای فرهنگی از جمله اداره کل کتابخانه های عمومی استان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش و فرهنگ، مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان بوشهر را گرد هم آوردیم تا با ایجاد هم افزایی های لازم، برنامه های مهم و پرباری را در هفته کتاب برنامه ریزی و اجرا کنیم. حاصل این هم افزایی برگزاری ۷۰۰ ویژه برنامه تبلیغاتی و فرهنگی در این یک هفته است.

افروغ افزود: ما برای پاسخ به سوالات و نیازهای ذهنی خود کتاب می خوانیم و سال هاست که به دنبال کتاب های خاص هستیم در حالی که گنجینه های ارزشمندی از محتوا و معنا در زبان فارسی داریم. دیوان حافظ، بستان، گلستان، اخلاق ناصری، مثنوی معنوی و… متأسفانه از این آثاری که بر تمدن فرهنگ ساز ما در قرون مختلف حاکم بوده، غفلت کرده ایم. این در حالی است که همه این کتاب ها حاوی مطالب بدیع و منحصر به فردی در زمینه تربیت و اخلاق هستند و علاوه بر این، ماهیت کتاب را به خوبی ترسیم می کنند. می بینید که مولانا خود دنیایی وسیع است که نیازمند وحی و روشنگری است.

دبیر ستاد هفته کتاب در استان بوشهر یادآور شد: یکی از برنامه های شاخصی که در هفته کتاب در این استان برگزار می شود، همایش مادران کتابخوان است که قطعاً مادران کتابخوان بر کتابخوانی فرزندان خود تأثیرگذار خواهند بود و امیدواریم این رویداد مشوقی باشد. برای تمام مادرانی که به طور جدی شروع به کتاب خواندن می کنند.

افروغ سپس با اشاره به اهمیت نگارش کتاب در حوزه کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: از نویسندگان می خواهم که به این حوزه توجه ویژه داشته باشند و در شخصیت پردازی به قهرمانان و شخصیت های اساطیری و حماسی خطه خلیج فارس توجه ویژه ای داشته باشند. از داستان های آنها و شخصیت های آثاری که بر اساس این شخصیت های بزرگ ساخته می شوند تا این مدل های موفق وارد کتاب شوند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس به تشریح برخی از برنامه های هفته کتاب پرداخت و از افتتاح ۱۳ کتابخانه خیریه در استان در سال جاری خبر داد و گفت: کتابخانه کوباکلکی به عنوان پایلوت این کتابخانه ها در طول سال جاری افتتاح می شود. هفته کتاب

افروگ در پاسخ به سوال خبرنگار ادامه می دهد ابنا وی در خصوص سازوکار برگزاری نمایشگاه کتاب در سال جاری در استان بوشهر، تصریح کرد: آمادگی کامل برای برگزاری نمایشگاه کتاب را داریم، اما دو موضوع وجود دارد که باعث شده همچنان به این حوزه توجه کنیم؛ یکی اینکه نمی خواهیم نمایشگاه بی کیفیتی از آثار بنجل برپا کنیم و دیگری اینکه می خواهیم در یکی دو اثر نمایشگاه تخصصی برگزار کنیم! و نکته جالب اینجاست که به محض ذکر نام نمایشگاه همه منتظر تخفیف و کتاب هستند و برای ارائه این تخفیف ها به وام هایی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان نیاز است. لذا پس از تامین این اعتبار، نمایشگاه را با نگاهی تخصصی بر اساس ارزیابی های کارشناسی و با حضور ناشران حرفه ای برپا خواهیم کرد. البته تاکید می کنم این نمایشگاه با همکاری کتابفروشی های استان برگزار می شود.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به حمایت از نویسندگان بومی تصریح کرد: سال گذشته بر اساس ارزیابی آثار بالغ بر ۱۰۰ عنوان کتاب به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار از نویسندگان بومی خریداری شد. ما همچنین از ناشران داخلی در تهیه مقاله حمایت کردیم. در حال برنامه ریزی برای خرید ۵۰ عنوان کتاب در سال جاری هستیم و منتظر ارزیابی نهایی این آثار در خانه کتاب و ادبیات ایران هستیم تا این روند تکمیل شود. البته سعی می کنیم امسال مبلغی را که از نویسندگان داخلی می خریم دو برابر کنیم.

وی در پایان دو پیشنهاد برای اجرا در ادارات داد و گفت: یکی اینکه پیشنهاد می کنم کلاس درس پژوهی هر سه شنبه از ساعت ۷:۳۰ الی ۹ در ادارات دولتی اجرا شود و از ۳ آبان خوانی شروع شود. روز و دیگری این که کتاب جنگ شناختی: علم پیروزی در نبرد ذهن ها نوشته حمیدرضا مقدم فر و ابراهیم محسنی آهویی ویراستاران و دوستداران کتاب مطالعه و چکیده یک یا دو صفحه ای آن ارسال شود. به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تا پایان آذرماه، آثار مورد ارزیابی قرار گرفته و به بهترین چکیده، جایزه بزرگ اهدا خواهد شد.

کتابخانه مرکزی; بیشترین شکاف مطالعه در استان بوشهر
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بوشهر کمبود فضای مطالعه در استان بوشهر را نیز برشمرد و گفت: یکی از خلأهای موجود در حوزه کتابخوانی نبود کتابخانه مرکزی است. درخواستی که با ۲۰ سال تاخیر! احداث این کتابخانه در برنامه چهارم توسعه قرار گرفت، اما با وجود همه اهمیت این زیرساخت در حوزه کتابخوانی در استان، اکنون به موضوعی پیچیده برای مسئولان فرهنگی و اجرایی استان تبدیل شده است. و جامعه ادبی این خطه به درایت جناب آقای محمدی زاده استاندار محترم و آیت الله صفایی بوشهری امام جمعه بوشهر این خواسته دیرینه برآورده شود.

حیدر راهب ادامه داد: در حال حاضر منتظر همکاری شهرداری بوشهر و شورای شهر برای تخصیص زمین کتابخانه متروکه شهید عاشوری برای احداث کتابخانه مرکزی هستیم تا فاز اول که طراحی و اجرا است. طرح، تکمیل و تا پایان سال عملیات اجرایی آغاز خواهد شد. در صورت واگذاری این زمین توسط شهرداری، دسترسی به کتابخانه برای همه تسهیل می شود و همچنین هزینه های ساخت کتابخانه که باید در چهار طبقه به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع ساخته شود، می شود. کاهش می یابد، زیرا نیازی به زیرساخت و شمعدان نیست.

وی یادآور شد: در حال حاضر ۱۳ روستای بالای ۲۵ هزار و ۴ شهر فاقد کتابخانه داریم که امیدواریم با تامین اعتبار و اختصاص زمین به زودی شاهد احداث کتابخانه در این مناطق باشیم تا بتوانیم عدالت را در زمینه کتابخوانی در حوزه کتابخوانی برقرار کنیم. استان