کتاب مؤثرترین ابزار برای فرهنگ سازی و تحول فرهنگی استبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مراسم تجلیل از ناشران برتر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با حضور سردار سرتیپ نبی سهرابی، جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس برگزار شد. بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و سردار عباس باجرمی اولین مرد سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در موزه ملی انقلاب اسلامی برگزار شد. و دفاع مقدس

سردار سرتیپ «نبی سهرابی» حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) را راویان نهضت کربلا دانست و با تاکید بر اینکه حضرت زینب و امام سجاد داستان کربلا را در تاریخ ماندگار کردند، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ میلادی گذشته. . سال‌هایی که هر سال بر گرما و حرارت آن افزوده می‌شود، نوعی حماسه و شهادت است که فقط برای رضای خدا و عدل و احیای دین الهی اتفاق افتاده است، اما راویان نیز این حادثه را جاودانه کردند.

وی با تاکید بر اینکه روایت واقعه عاشورا به اندازه اصل عاشورا مهم است، افزود: اگر روایت دقیق عاشورا نبود، نهضت عاشورا را نمی شنیدیم، بنابراین انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) به وقوع پیوست. ) به مصداق حماسه حسینی ساخته شده است. امام (ره) انقلاب اسلامی را به سبک نهضت امام حسین (ع) آغاز کرد و به سبک خود به پیروزی رساند و الهامات واقعه عاشورا را امام راحل (ره) هدایت کرد.

قائم مقام بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس به رویکرد مردمی دفاع مقدس اشاره کرد و خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) مردم را به صحنه آوردند. با برنامه ریزی آگاهانه و پشتیبانی از نیروهای مسلح، موفق شد دشمن را از کشورمان بیرون کند، این تقلید از واقعه عاشورا کار بسیار خوبی بود.

امیر سرتیپ سهرابی در ادامه با طرح این سوال که چگونه می توان ثمرات و آثار دفاع مقدس را ادامه داد، گفت: چگونه می توان از آثار و ثمرات دفاع مقدس که به دنبال ولایتمداری و مردم بود استفاده کرد. ولایت به طور کامل تا انقلاب و کشور حفظ می شود و دشمن ثبت می شود. وحدت کلمه در دوران دفاع مقدس مثال زدنی بود و مردم در این سالها وحدت خود را حفظ کردند و مردم پیروی از حماسه اباعبدالله الحسین (ع) را الگو قرار دادند و شهدای ما به جبهه ها اعزام شدند. بعد از شهدای کربلا و این انگیزه کم نبود، ارزش های زیادی دارد و امروز قصد داریم این ارزش ها را در جامعه امروز معرفی کنیم.

وی کتاب را اولین و مهم ترین ابزار بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس برای انتقال مفاهیم دفاع مقدس دانست و اظهار داشت: این کتاب باعث فرهنگ سازی می شود. و به گونه ای جریان یابد که مبنای فعالیت های فرهنگی دیگر قرار گیرد. همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: «ما باید متنی برای دفاع مقدس تهیه کنیم. اگر متن ما خوب و شریف باشد، می توانیم نمایشنامه، فیلم و آهنگ بسازیم». اگر کتاب خوبی داشته باشیم جریان فرهنگی شکل می گیرد، بنابراین کتاب همچنان موثرترین ابزار فرهنگ سازی برای انتقال پیام، فرهنگ سازی و تحول فرهنگی است.

قائم مقام بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس جهش تولید کتاب در بنیاد حفظ آثار باستانی و نشر ارزش های دفاع مقدس را برشمرد و تاکید کرد: فعالیت های تهیه کتاب در بنیاد برای حفاظت از آثار باستانی و ادارات کل ما نسبت به گذشته ۱۰ برابر افزایش یافته است و این روند در سال ۱۴۰۰ چشمگیر است که ۱۷۰۶ اثر در زمینه تولید کتاب تولید شده است.

امیر سرتیپ سهرابی با تاکید بر اینکه باید تلاش خود را در حوزه کتاب افزایش دهیم، افزود: باید تعداد کتاب های منتشر شده در حوزه دفاع مقدس افزایش یابد بنابراین به آمار ۱۴۰۰ قانع نیستیم چرا که به عنوان مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی تاکید کرد: باید از این منبع فرهنگی دفاع مقدس استفاده کنیم زیرا باید از برکات فرهنگی دفاع مقدس در ده ها و صدها سال بهره مند شویم و در این راه کتاب بهترین ابزار برای انتقال فرهنگ است.

وی با اشاره به رویکرد تولید کتاب صوتی در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و با بیان اینکه کتاب صوتی به دلیل سهولت استفاده از استقبال بیشتری برخوردار است، گفت: به دنبال تولید آن هستیم. همزمان با تولید کتاب های چاپی، یک کتاب صوتی نیز در دستور کار قرار دارد

معاون بنیاد حفاظت آثار باستانی و نشر ارزش های دفاع مقدس توجه به تولید کتاب های نقش استان ها در دفاع مقدس را ضروری دانست و تاکید کرد: اداره کل باید توجه ویژه ای به حفظ آثار باستانی داشته باشد توجه در این زمینه برای تبیین نقش استان ها در دفاع مقدس گفت: برای جمع بندی ملی این امر تولیدات استانی بسیار ارزشمند است و بحث آموزش جوانان و جوانان در این زمینه مهم است و مایلیم این موضوع در استان ها جدی گرفته شود.

امیر سرتیپ سهرابی افزایش تولیدات ادبی را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: تعداد کتاب ها در تمام استان ها برای حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس باید در هر استان به ۶۰ عنوان کتاب برسد. باید تعداد کتاب های منتشر شده را افزایش دهیم زیرا حوزه دفاع مقدس بسیار گسترده است و در این زمینه چاره ای جز افزایش تولید کتاب نداریم تا بتوانیم ارزش های دفاع مقدس را به جامعه عرضه کنیم.

وی به ناکافی بودن ادبیات دفاع از جهان در حوزه کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: تولید ادبیات دفاعی جهان در حوزه کودک و نوجوان به اندازه نیاز نیست. از همه مدیران سراسر کشور می خواهیم در حوزه ادبیات کودک و نوجوان و دفاع مقدس تلاش بیشتری کنند.

در پایان این مراسم، سردار سرتیپ «نبی سهرابی» از همسر شهید مدافع حرم «حسینعلی پورابراهیمی درگاه» و از نویسندگان و ناشران برتر حفظ آثار و نشر ارزش‌ها تجلیل کرد. دفاع مقدس