کتاب «مرگ در نمک» به عنوان پژوهشی باستان شناسی در ایران منتشر شده استگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) جبرائیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران گفت: در این کتاب نتایج یک پروژه تحقیقاتی بین‌رشته‌ای بین‌المللی، چشم‌انداز و تاریخ فلات ایران، باستان‌شناسی معدن چهرآباد زنجان و تأثیرات متقابل معدن بررسی شده است. و اطراف آن مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: این کتاب در ارتباط با نمایشگاه «مرگ در نمک، تحقیقات باستان شناسی در ایران» و در آن دستاوردهای علمی پروژه مشترک ایران و آلمان، یافته های معدن کاوان در چهارآباد از دوره هخامنشی منتشر شده است. آنها تا به امروز در حال معاینه هستند.

کتاب «مرگ در نمک، تحقیقات باستان شناسی در ایران» شامل دو بخش، مجموعه مقالات علمی و کاتالوگ بخشی از یافته های به دست آمده از معدن چهارآباد زنجان است که در ۳۷۵ صفحه و به صورت رنگی منتشر شده است. علاقه مندان می توانند هفته آینده این کتاب را از فروشگاه کالاهای فرهنگی موزه ملی ایران تهیه کنند.

گزیده ای از کتاب مرگ در نمک

موزه مردم نمک زنجان داستان گمشدگان تاریخ است. مردان نمکی نام شش جسد کشف شده در سال ۱۳۷۲ در معدن نمک چهارآباد استان زنجان است.

دفن شدن در نمک باعث شد که بدن آنها به طور طبیعی مومیایی شود و برای هزاران سال سالم بماند.

سه مرد نمکی یافت شده در معدن چخارآباد مربوط به دوره هخامنشی (حدود ۴۰۰ ق.م) و دو مرد نمکی دیگر مربوط به اواخر دوره ساسانی (حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ قبل از میلاد) هستند.

مردم نمک یکی از ارزشمندترین اکتشافات تاریخی در جهان هستند.